Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Grzejniki dekoracyjne - ciepło i ozdoba

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Elementy grzewcze nie muszą być banalne i oczywiste, przeciwnie, w sposób wyrafinowany mogą dopełnić i zdobić wnętrze. Unikalny desing, wysokiej klasy materiały, szeroka gama kolorów i form, dbałość o każdy detal, sprawiają, że grzejniki dekoracyjne są produktami dla najbardziej wymagających klientów.
  Grzejnik musi ogrzewać, ale może również być ozdobą wnętrza. Coraz częściej walory dekoracyjne wysuwają się na pierwszy plan. Producenci we współpracy z projektantami wzbogacają swoją ofertę o kaloryfery, które bardziej przypominają czasami dzieła sztuki niż wymienniki ciepła. Mają nietypowe rozmiary, kształty. Mogą być montowane na ścianach lub (gdy mają nóżki) ustawiane na podłodze w eksponowanych miejscach. Łatwo je dobrać do stylu wnętrza i sposobu jego wykończenia.
  grzejnik1

  Kolor i forma


  Większą grupę wśród grzejników dekoracyjnych stanowią grzejniki drabinkowe przeznaczone głownie do łazienek. Zbudowane z dwóch kolektorów pionowych o okrągłym, owalnym lub prostokątnym przekroju, połączonych poziomymi rurkami lub panelem w formie spłaszczonego prostokąta lub owalu. To pozwala na wykorzystanie ich powierzchni do suszenia ręczników lub drobnej garderoby. Dodatkowym elementem ozdobnym, osłaniającym mocowanie grzejnika bywa umieszczony z tyłu płaski ekran. Do większości grzejników łazienkowych możemy zainstalować dodatkową grzałkę elektryczną, która poza sezonem grzewczym pozwoli szybko ogrzać pomieszczenie.
  Grzejniki przewidziane do innych pomieszczeń są często zbudowane z pionowych paneli lub rurek z poziomymi połączeniami, z wykorzystaniem dodatkowych elementów w postaci płyt z kamienia, luster, konglomeratów, szkła, pólek itd. Mają jeszcze inną, czasami wyszukana konstrukcję przypominającą płaskorzeźby. Ponadto niektóre modele pozwalają na nadruk wzoru, mają także możliwość zastosowania specjalnego lustra lub szyby, jako powłoki grzejnej. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i możliwości techniczne ukształtowania materiału użytego do produkcji. Najczęściej używa się dobrze przewodzącej ciepło stali, rzadziej aluminium, miedzi, stali nierdzewnej lub stopów metali.
  Paleta kolorów jest bardzo urozmaicona, a wykończenie może być matowe i metaliczne. Często stosuje się chromowanie, a w droższych modelach grzejnik pokrywa się warstwą mosiądzu zabezpieczoną lakierem bezbarwnym. Grzejniki ze stali nierdzewnej są estetyczne, odporne, więc nie wymagają barwienia. Sposób wykończenia można nieco zmienić polerowaniem lub szczotkowaniem.
  Decyzje o wyborze grzejnika dekoracyjnego najlepiej podejmować wspólnie z projektantem wnętrz. Do wnętrz nowoczesnych, loftowych,  jest wiele wzorów minimalistycznych w prostej formie, do pomieszczeń stylizowanych lub pełnych antyków dobiera się nowoczesne grzejniki, które formą przypominają stare żeliwne.
  grzejnik2

  Moc grzejników


  Moc grzejników dekoracyjnych jest zazwyczaj mniejsza niż standardowych grzejników członowych czy płytowych. Niestety to cena, jaka płaci się za niebanalny wygląd. Bywa, że grzejnik, który się nam podoba musimy uzupełnić dodatkowym źródłem ciepła lub poszukać takiego modelu, który spełnia te dwa kryteria. O mocy kaloryfera informuje nas etykieta handlowa, w którą musi być opatrzony każdy produkt. W ustaleniu odpowiednich parametrów powinniśmy doradzić się fachowca, który rozpozna warunki naszego pomieszczenia, ustali wymogi cieplne i dobierze odpowiedni sprzęt. W praktyce wydatek poniesiony na wykonanie projektu grzewczego zwraca się dzięki optymalizacji wielkości kaloryferów. W nowych ocieplonych domach przyjmuje się 30W na 3m pomieszczenia, co przy standardowej wysokości 2,80 m daje 84W na metr kwadratowy. Ważne są jeszcze parametry zasilania instalacji. Ostatecznie nad utrzymywaniem odpowiedniej temperatury powinien czuwać zawór z głowicą termostatyczną. Umożliwi on okresowe obniżenie temperatury na noc lub w czasie, gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia. Możemy szukać wśród produktów, głowic o nietypowych kształtach i niestandardowych kolorach, bo takie są również produkowane.

  Polecane adresy


  Instal Projekt
  AG GrzejnikiDesign
  grzejniki-dekoracyjne.pl
  Tarma Tech
  PURMO
  Kermi
  Kalmar
  Zehnder
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Grzejniki dekoracyjne - ciepło i ozdoba

  Komentarze
  Jejku, jakie to fikuśne! Kiedyś grzejnik to był grzejnik i po kłopocie. A teraz wszystko musi być jednocześnie ozdobą i to jest problem, bo im większy wybór, tym trudniej się zdecydować i potem nie żałować.
  2018-09-28 16:03:02
  Mieczysław

  Grzejnik w połączeniu z lustrem to świetna sprawa. Bardzo mi się to podoba :)
  2018-09-28 16:03:02
  Rafał

  Widziałam ostatnio dwa fajne pomysły na taki dekoracyjny grzejnik. Jeden w sam raz do pokoju dziecięcego - był tablicą, na której dziecko może sobie rysować! Niestety nie pamiętam nazwy. A drugi wyglądał jak obraz. Jakaś włoska firma go produkuje - Cordivari, czy jakoś tak. Z tego co czytałam, w Polsce też możemy sobie pozwolić na takie cuda. Ale, jak coś wygląda, to i kosztuje niestety
  2018-09-28 16:03:02
  Ewelinka85

  Bardzo fajna sprawa taki grzejnik dekoracyjny, aczkolwiek przy zakupie takowego grzejnika trzeba pamiętać by moc grzewcza była odpowiednia co do wielkości pomieszczenia. Bo co z tego że kupimy Sobie nowatorski grzejnik do salonu, który będzie wyglądał przepięknie skoro będzie nam ogrzewał pomieszczenie tyle co nic. :) Więc pamiętajmy przed zakupem by sprawdzić jak dużej mocy grzewczej będziemy potrzebować. Pozdrawiam.
  2019-03-21 14:32:04
  bartosz2121

  Bardzo ciekawa i słuszna uwaga Bartosz!
  2019-03-21 14:34:01
  MateuszK


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati