Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ogrzewanie podłogowe

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Ogrzewanie podłogowe jest alternatywą dla grzejników. Tym sposobem możemy ogrzać cały dom, lub tylko wybrane pomieszczenia. W podłogę montujemy rury z wodą lub kable z prądem, ukryte pod posadzką. To pierwsze rozwiązanie ( droższe i kłopotliwe przy montażu), jest tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie elektryczne.

    Planujemy ogrzewanie podłogowe


    Zastosowanie tego systemu najlepiej przewidzieć przed przystąpieniem do budowy domu (lub wykańczania mieszkania). Nie ma wtedy kłopotu z wysokościami podłóg i odpowiednim przygotowaniem podłoża pod instalację.
    Jeśli chcemy, by ogrzewanie podłogowe zastosować np. tylko w miejscach wyłożonych terakotą, a w pozostałych pomieszczeniach będą kaloryfery, to instalacja niezależnego do c.o. elektrycznego ogrzewania podłogowego będzie słusznym rozwiązaniem. Jeśli  „podłogówka” ma ogrzewać całe wnętrze, koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego będą dość duże i tu warto rozważyć instalację ogrzewania wodnego, jeśli zasilimy ją przez kocioł na tanie paliwo, nie pożałujemy tej decyzji.

    Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego


    Tu grzejnikiem jest cała powierzchnia posadzki, tym samym „grzejnik” ma duże gabaryty i w około 70% oddaje ciepło przez promieniowanie. Ogrzewanie podłogowe daje optymalny dla naszego komfortu rozkład temperatury we wnętrzu (cieplej w nogi, chłodniej w głowę), przy czym temperatura podłogi wynosi ok. 26 stopni C – odczuwamy to, jako przyjemne, lekkie ciepło.
    Brak grzejników pozwala nam na lepszą aranżację wnętrza. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca. Jest to idealne rozwiązanie dla astmatyków i alergików. Kaloryfery są dodatkowym elementem osadzania się kurzu, który z powodu wyższej temperatury szybciej unosi się w powietrze. Ogrzewanie podłogowe ten ruch powietrza ogranicza, co gwarantuje mniejszą cyrkulacje kurzu. Ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem do ogrzewania wysokich pomieszczeń. Grzejniki powodują unoszenie powietrza i gromadzenie ciepła pod sufitem, co generuje straty ciepła. Ogrzewanie podłogowe utrzymuje stała temperaturę od podłogi do głowy.
    ogrzewanie podłogowe

    Wady ogrzewania podłogowego


    Mamy pewne ograniczenia w dowolności wykończenia podłogi. Może ono być drewniane, ceramiczne, dywanowe lub z tworzyw sztucznych, jednak każde z nich musimy dokładnie sprawdzić pod kątem oporu przewodzenia ciepła. W teorii im większy opór przewodzenia, tym gęściej należy układać rury lub zwiększyć temperaturę ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że norma dla ogrzewania podłogowego to 29 stopni C, a producenci podłóg z drewna zalecają by nie przekraczać 27 stopni C. Ogrzewania podłogowego nie stosujemy pod przyborami sanitarnymi (umywalki, wc, wanny, kabiny prysznicowe), szafami, meblami kuchennymi. Jeśli po uwzględnieniu rozmieszczenia tych elementów, pozostaje nam mała powierzchnia do montażu ogrzewania to może wystąpić problem z dogrzaniem pomieszczenia do wymaganej temperatury. Ogrzewanie podłogowe jest stabilne, nie ma możliwości szybkiego osłabienia grzania. Ten system wymaga bardziej skomplikowanego sterowania niż tradycyjne grzejniki. Większe są koszty inwestycyjne, związane z instalacją ogrzewania podłogowego, kosztowne są również potencjalne naprawy.

    Wybór projektanta i wykonawcy


    Aby ogrzewanie podłogowe działało sprawnie, powinno być zaprojektowane, przez wyszkolonego projektanta instalacji sanitarnych. Ponieważ wszystkie część instalacji ogrzewania podłogowego ukrywane SA pod warstwą zaprawy, wprowadzanie poprawek jest bardzo trudne, a błędy na etapie planowania mogą doprowadzić do zbyt niskich temperatur w e wnętrzu, zbyt wysokich temperatur na powierzchni posadzki, pękania podłogi czy uszkodzeń instalacji. Doświadczeni fachowcy, zajmą się prawidłowym montażem i doradzą w kwestii wyboru produktu, uwzględniając, że renomowani producenci zapewniają wieloletnią gwarancję na wszystkie części instalacji, (jeśli jest ona całkowicie wykonana z komponentów danej marki). Dobry fachowiec, powinien nie tylko mieć doświadczenie w instalacji ogrzewania podłogowego, ale orientować się na bieżąco w nowościach rynkowych i w wymogach testowych, dot. instalacji.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush