Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Dachy z blachy

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Użycie blachy do pokrycia dachów ma w budownictwie wielowiekową tradycję. Ręcznie formowana blacha pojawiała się początkowo na obiektach sakralnych i budowlach użytku publicznego. Dziś blacha układana na różne sposoby, jest powszechnie stosowana. Komponuje się ze stylistyką budynków zarówno klasycznych jak i nowoczesnych.

  Blacha na rąbek i pokrycie płaskie


  Zarówno projektanci jak i inwestorzy coraz częściej sięgają do metody pokrycia dachu blachą na tzw. rąbek stojący. W tym celu używa się blachy stalowej, cynkowej, aluminiowej, cynkowo-tytanowej. Do uzyskania szczelnego i stabilnego pokrycia, blachy łączy się zakładając i zginając razem krawędzie arkuszy na rąbek.  Na rąbki stojące łączy się krawędzie dachu biegnące od okapu do kalenicy, na rąbki leżące poprzeczne krawędzie dachu. Przy nachyleniu dachu powyżej 25 st. krawędzie zgina się na rąbek pojedynczy lub kątowy, a przy nachyleniu poniżej 25 st. – podwójny.
  Wygodnym sposobem ograniczającym liczbę poprzecznych rąbkowań jest krycie dachów płaską blachą z taśmy. Tak pokrywa się połacie o spadku, co najmniej
  4 st. Najefektowniej wygląda układanie długimi pasami blachy bez połączeń poprzecznych. Jest to możliwe, ponieważ dostępne na rynku produkty mają maksymalną długość 10 m. Niektórzy producenci wykonują arkusze do16 m. Tej długości nie przekracza się ze względu na rozszerzalność termiczną. Im arkusz dłuższy tym bardziej rozszerza się i kurczy a to grozi fałdowaniem blachy. Arkusze blachy są jedyne w swoim rodzaju i nie naśladują innych materiałów. Co ważne, pokrycie tak wykonane jest lekkie, wiec nie wymaga solidnej więźby dachowej. Wykorzystując blachę musimy uważać na odpowiedni transport, oraz składowanie. Nie powinniśmy przeciągać blach po podłożu, aby nie uległy zarysowaniu.

  Panele z blachy


  Rozwiązaniem stosunkowo nowym są panele z blachy płaskiej. Wytwarzane podobnie jak blacho dachówka z blachy ocynkowanej o grubości 0,5-0,7 mm, powlekanej powłoką ochronno-dekoracyjną z poliestru, puralu lub inną (stosowaną przez danego producenta). Łączenie paneli odbywa się bez konieczności zaginania rąbka, na zatrzask. Każdy panel posiada otwory montażowe ułatwiające mocowanie.
  dachy z blachy2

  Dobór kolorystyczny


  Gama kolorów, w jakich dostępna jest blacha jest znacząca i umożliwia wtopienie budynku w otoczenie, jaki i skontrastowanie go z nim. Ponadto doskonale i estetycznie łączy się z materiałami elewacyjnymi takimi jak tynk, kamień, drewno, czy szkło. Naturalne szarości w różnych odcieniach, sprawiają, że dach wygląda ponadczasowo, a natężenie światła nasyca lub łagodzi jego barwę. Zielenie i brązy wspaniale łączą się z krajobrazem o bujnej roślinności lub na dachu domu otoczonego dużym ogrodem. Czerwienie i czerń bardzo mocno akcentują bryłę zabudowy. Te kolory najczęściej stosuje się w urbanistyce miejskiej.

  Konserwacja dachu z blachy


  Gwarancje na blaszane pokrycia dachowe wystawiane są nawet na 50-lat. Nie zwalnia to użytkowników od okresowej konserwacji. Dach narażony na działanie czynników zewnętrznych, zanieczyszczenia, co prawda zmywane przez opady deszczu, wymaga pewnych prac ze względów praktycznych i estetycznych. Planujmy coroczny fachowy przegląd i mycie całej połaci raz na 5 lat. Najlepiej posłużyć się myjka wysokociśnieniową przemysłową. Po zmoczeniu powierzchni ciepłą wodą nanosimy aktywną pianę taką, jaką stosuje się do mycia karoserii. Unikajmy agresywnych detergentów i preparatów chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię pokrycia.  Uporczywe zaplamienia usuwamy ścierką nasączoną terpenem, białym alkoholem lub specjalistycznym środkiem do czyszczenia dachów.Dobrze użyć dodatkowo szczotki o miękkim włosiu, aby wyczyścić chropowatą strukturę. Na koniec bardzo ważne jest dokładne spłukanie połaci wodą od góry.
  Po tych czynnościach szczegółowy przegląd pozwala na wczesne wykrycie nawet najmniejszego ogniska korozji.  Miejsce to oczyszczamy z rdzy i malujemy farbą zaprawową w kolorze pokrycia. Przy okazji sprawdzania dachu sprawdzamy drożność rynien i rur spustowych, ich zamocowanie i ustawienie.
  Nie warto rezygnować i oszczędzać na takim przeglądzie, tym bardziej, że koszt jest niewysoki, a w pierwszych latach użytkowania często wykonywany jest gwarancyjnie, przez ekipę fachowców, która układała pokrycie.
  Przed zimą warto sprawdzić rynny koszowe, obróbki wokół kominów i okien – to miejsca szczególnie narażone na zaleganie śniegu. Tu ryzyko uszkodzenia i przecieków jest największe.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati