Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Wybór styropianu na docieplenie

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Szukając właściwego materiału do ocieplenia domu, inwestor ma do wyboru różne rodzaje płyt styropianowych: białe i szare. Różnicą, widoczną na pierwszy rzut oka jest, jest kolor, który w tym przypadku ma znaczenie. Biały jest najbardziej popularny, styropian szary zarezerwowany dla materiałów o najlepszych parametrach izolacyjnych. Omówię pokrótce najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

    Czym jest styropian?


    Styropian to potoczna nazwa polistyrenu spienionego (ekspandowanego), który oznaczany jest skrótem EPS. Składa się on w 98% z powietrza i zaledwie w 2% z polistyrenu. Spieniony polistyren ma postać lekkich białych ziarenek, które charakteryzuje porowata struktura. Powstają one przez spienianie granulek polistyrenu w trakcie podgrzania pary wodnej. Styropian ma najczęściej formę płyty lub maty laminowanej papą. Występije również w postaci sypkiego granulatu, który jest stosowany jako dodatek do tynków i zapraw. 

    Docieplanie  styropianem


    Termomodernizacja budynków może nawet o połowę zredukować straty energii. Powinniśmy jednak wiedzieć, że docieplenie elewacji, choć kojarzone głównie z niższymi rachunkami za ogrzewanie, wpływa korzystnie również na komfort mieszkania o każdej porze roku. Takie efekty da jednak tylko wykonana profesjonalnie termoizolacja z odpowiednio dobranego styropianu.

    Styropian styropianowi nierówny


    Ponieważ duże znaczenie dla zapewnienia wymaganej termoizolacji cieplnej ma właściwy wybór styropianu, dlatego przy jego zakupie należy szczególną uwagę zwrócić na jego parametry, jakość oraz przeznaczenie.
    Na rynku dostępne są różne płyty styropianowe, które z pozoru są bardzo do siebie podobne. Aby dokonać świadomego wyboru dobrej termoizolacji domu, warto wiedzieć, na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę.
    Jednym z najważniejszych parametrów opisujących materiał termoizolacyjny jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła – λD ( podawana w jednostkach W/(mK)). Razem z grubością płyt izolacyjnych parametr ten odpowiada za poziom ocieplenia. Zaleca się, aby do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Im mniejsza będzie to wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma materiał. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zasada ta funkcjonuje niezależnie od grubości izolatora. Oznacza to, że styropian o niskiej wartości współczynnika λD i stosunkowo niedużej grubości może lepiej chronić budynek przed stratami ciepła niż grubszy styropian o wyższej lambdzie.
    astyr

    Styropian szary


    różni się od tego popularnego, białego typem surowca, z którego jest wykonany. Uszlachetniające dodatki (np. kompozycje grafitu) dodane do cząsteczek polistyrenu spienialnego nadają mu szary kolor i sprawiają, że zrobione z niego płyty posiadają lepsze o ok. 25% parametry izolacyjności.  Oznacza to, że wybierając styropian o lepszych parametrach izolacyjnych możemy zastosować cieńszą warstwę ocieplenia. Ma to przede wszystkim znaczenie przy ocieplaniu balkonów, loggi i innych miejsc, gdzie chcemy ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum.  Zastosowanie cieńszej warstwy szarego styropianu pozwala ponadto oszczędzić na odpadach, długości kołków, a także płytszych ościeżach i obróbkach blacharskich.
    Dla przykładu, stosując 15-cm warstwę styropianu szarego o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,031 W/(mK) otrzymamy podobny efekt izolacyjny jak w przypadku styropianu białego lambda 0,044 W/(mK, o grubości 20cm.

    Jakie elementy domu można ocieplić styropianem?


    Przeznaczenie każdego rodzaju styropianu znajduje się zazwyczaj na etykiecie izolatora. Płytami styropianowymi możemy ocieplić: 
    Ściany zewnętrzne – najczęściej stosuje się metodę ETICS. W metodzie tej do ściany przykleja się płyty styropianowe (lub wełny mineralnej), po czym pokrywa się ją cienkowarstwowym tynkiem akrylowym lub silikonowym.
    Fundamenty – styropian przeznaczony do izolacji fundamentów i ścian piwnic cechuje się skuteczniejszymi właściwościami izolacyjnymi oraz wyższą odpornością na działanie wody
    Stropodachy – wykorzystując styropian do docieplenia dachów płaskich należy pamiętać, że im niższy współczynnik przewodzenia ciepła oraz im większa wytrzymałość na ściskanie – tym skuteczniejsza termoizolacja.
    Podłoga na gruncie – w tym przypadku należy przypilnować, żeby izolacja miała przede wszystkim odpowiednie właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałościowe przy dużych naprężeniach.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush