Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Materiały budowlane - styropian

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Styropian to bardzo popularny materiał budowlany używany głównie do izolacji termicznej i akustycznej budynków. Ma on swoich zwolenników i przeciwników, a na temat jego właściwości i użytkowania narosło wiele sprzecznych opinii. Uporządkujmy zatem fakty.
    Styropian powstaje w wyniku procesu spienienia pary wodnej oraz pentanu (naturalny gaz). Składa się z 98% z powietrza i 2% polistyrenu. Produktem wyjściowym do jego produkcji są perełki polistyrenu spienionego, które zwiększają około 40-krotnie swoją objętość w procesie spieniania. Otrzymuje się bloki styropianowe o określonych parametrach wytrzymałościowych, które po sezonowaniu przycinane są na płyty.
     

    Co potwierdzają eksperci


    1. Styropian jest uniwersalny i ogólnodostępny – prawda, to najpowszechniejszy materiał termoizolacyjny. Dobre parametry, różnorodność oferty, łatwość montażu sprawia, że można go stosować niemal w każdym miejscu domu wymagającym izolacji.

    2. Szary styropian produkowany z surowca zawierającego grafit ma mniejszą przewodność cieplną niż polistyren. Szare płyty charakteryzują się zatem lepszą izolacyjnością termiczną. Szary styropian jest cieplejszy niż biały. Podczas montażu szarych płyt styropianowych, należy uważać aby nie doszło do odspojenia płyt od podłoża. Dzieje się tak w przypadku silnego nagrzania słońcem. Płyta ułożona na ścianie nagrzewa się z wierzchu, jednocześnie od strony podłoża pozostaje chłodna. Od różnicy temperatury powstają naprężenia w płycie. Aby temu zapobiec, ściany podczas montażu osłaniajmy przed nasłonecznieniem. Najlepiej prace wykonywać w godzinach rannych lub wieczornych. Dobrze jest tez używać dwóch rodzajów zapraw klejowych. Tradycyjna cementowa ma długi czas wiązania, dlatego dodajemy trochę kleju poliuretanowego, który szybko wiąże i utrzyma płytę do czasu stężenia zaprawy cementowej.

    3. Faktem jest, że styropian jest lekki i łatwy w montażu. Nadaje się na każde podłoże, nawet na stare ściany, gdyż nie obciąża konstrukcji. Płyty styropianowe łatwo się docina i klei. Niektóre z nich mają specjalne wytłoczenia na powierzchni, zwiększające przyczepność do podłoża, a także fabryczne wgłębienia, określające umiejscowienie kołków.

    4. Styropian możemy wykorzystywać do izolacji fundamentów. W tym celu stosujemy płyty o zmniejszonej nasiąkliwości, gdyż ściany fundamentowe narażone są na oddziaływanie wilgoci. Dzięki odpowiedniej technologii taki styropian jest odporniejszy niż standardowy, a jego powierzchnia przypomina błonę nieprzepuszczalną dla wody. Płyty hydrofobowe są także twardsze i mocniejsze.

    5. Lepiej kłaść dwie cieńsze warstwy niż jedna grubą. W ścianach szkieletowych, stropach, w podłogach na gruncie izolację układa się w dwóch, a czasem trzech warstwach. Wynika to z budowy tych przegród, np. w ścianach szkieletowych płyty musimy zmieścić między łatami rusztu, w podłogach montujemy wiele przewodów instalacyjnych. Warstwowy układ izolacji daje możliwość prawidłowej zabudowy przewodów i uzyskanie równej, szczelnej wierzchniej warstwy.

    6. Według aktualnych zaleceń technicznych w fasadowych systemach ociepleń izolacja styropianowa musi być mocowana w jednej warstwie niezależnie od grubości.

    7. W budownictwie używa się wyłącznie styropianu samogasnącego. Nie zapala się od iskry ani od papierosa, pod wpływem płomienia topi się i zwęgla z niewielką prędkością. Po odcięciu ognia przestaje się palić i ponownie nie zapala.
     

    Fałszywe opinie o styropianie


    1. Styropian szkodzi. To mit. Styropian nie zawiera niebezpiecznych substancji, nie wydziela trujących oparów, nie uczula. Można go dotykać, szlifować, przycinać bez użycia rękawic, okularów ochronnych czy też specjalnych masek przeciwpyłowych. Ani podczas układania, ani podczas eksploatacji nie wywiera szkodliwego wpływu na nasze zdrowie i środowisko.

    2. „Styropian znika ze ścian” to niesłuszna opinia obiegowa. Styropian nie gnije w środowisku wilgotnym, zachowuje swoje wymiary i kształt, jest odporny na pleśń i grzyby oraz bakterie. Nie niszczą go związki wapna i gipsu, roztwory soli, amoniak, słaby kwas solny, siarkowy, węglowy, alkohole oraz oleje jadalne. Styropian jest materiałem trwałym a prawidłowo zamontowana izolacja zachowuje swoje właściwości kilkadziesiąt lat. Tylko pewne czynniki mu szkodzą. To długotrwałe oddziaływanie wysokiej temperatury (powyżej 80 stopni C styropian topi się). Styropian jest nieodporny na oleje parafinowe i produkty bitumiczne, a przede wszystkim na rozpuszczalniki organiczne i ich pochodne (np. benzen, aceton, toluen). Opinia o znikaniu styropianu ze ścian, ma też związek z pozostawionymi ocieplonymi budynkami bez dokończenia elewacji. Płyty styropianowe narażone na długotrwałe promieniowanie UV po kilku miesiącach żółkną i kruszeją. Nie ma to miejsca, gdy ściany są trwale wykończone.

    3. Pojedyncze cząsteczki szarego granulatu nie zmieniają przewodności cieplnej styropianu. Grafitowe granulki w białych płytach to efekt technologii produkcji, pozostałość z produkcji szarych płyt.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush