Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zaczynamy budowę domu cz.2

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Wczoraj kierowałam do was informacje dotyczące bardziej kwestii formalnych związanych z budową własnego domu. Dziś kolejna porcja wiadomości. Wszystko, czego powinniśmy dopilnować przed startem budowy. Do załatwienia jest kilka spraw organizacyjnych i przygotowawczych. Warto to zaplanować i pomyśleć o tym zawczasu, aby w momencie startu prac budowlanych uniknąć niepotrzebnego stresu.

  Ogrodzenie terenu


  Jak najszybciej ustawione ogrodzenie (nawet prowizoryczne) jest czytelnym sygnałem, że działka ma właściciela i przestaje być terenem dostępnym dla przypadkowych odwiedzających. Potem, kiedy składujemy kolejne materiały budowlane, ogrodzenie powinno chronić przed kradzieżą, a przynajmniej ją utrudniać. Czasami stawia się od razu gotowy parkan. Wiąże się to z ryzykiem jego zniszczenia, zwłaszcza od strony wjazdu maszyn budowlanych. Wjazd ten nie musi być usytuowany tam, gdzie docelowa brama – powinien znajdować się w miejscu najbardziej dostępnym, aby maszyny sprawnie wjeżdżały, wyjeżdżały, manewrowały, jak najmniej tratując teren.
  brama

  Plac budowy


  Wjazd w miarę możliwości najlepiej zapewnić przy utwardzonej drodze, aby maszyny nie grzęzły na miękkim dojeździe. Zaplanowanie osobnego wjazdu i wyjazdu usprawni komunikację, bez konieczności cofania czy zawracania ciężkim sprzętem. Należy wyznaczyć miejsce z przeznaczeniem na hałdy ziemi
  z wykopu i na składowanie palet z materiałami budowlanymi. Nie mogą one kolidować z trasą przejazdu. Czasem działki są tak małe, że nie ma możliwości wpuszczenia pojazdów, czasem droga dojazdu jest w tak złym stanie, że maszyny nie mogą podjechać nawet pod ogrodzenie. Poinformujmy o tym fakcie kierowcę zanim zjawi się na budowie. Wcześniej uprzedzony, zapewne poradzi sobie z tą trudnością.

  Składowanie ziemi


  Kłopot dotyczy w szczególności niewielkich działek. Ziemia z wykopu pod fundamenty jest potem wykorzystana do ich zasypania. Najlepiej składować ją niedaleko wykopu. Problem w tym, że hałdy zajmują sporo miejsca. Sam wykop jest również znacznych rozmiarów. Dodatkowo musimy zapewnić swobodną pracę koparki
  i przejezdność komunikacyjną. To sprawia, że ani pomiędzy wykopami, ani wokół obrysu budynku nie ma na ziemię wystarczająco dużo miejsca. Pomyślmy o tym zawczasu, zanim zacznie się kopać. Może uda się przechować ziemię na sąsiedniej działce, jeśli nie trwają tam żadne prace, albo ekipa budowlana wywiezie ziemię na teren pobliskiego usypiska a potem przywiezie do zasypania fundamentów. Z ziemią przeznaczoną do zasypywania fundamentów nie może mieszać się czarnoziem używany do urządzenia ogrodu (humus). Nie należy go składować na hałdach wyższych niż 1,2 m, ponieważ zachodzą w nim procesy gnilne, najlepiej przeznaczyć na humus osobne miejsce składowania.

  Zakup materiałów budowlanych


  Warto robić rozeznanie i zakupy w miejscowych składach budowlanych. Dostawcy zależy na zadowoleniu klienta, który prawdopodobnie w większym lub mniejszym stopniu, będzie robił zakupy u niego do końca budowy. Inwestor może liczyć na korzystny rabat oraz często bezpłatny transport na teren budowy. Można również domówić zasady zwrotu nadwyżki towaru. Lokalne składy zapewniają ciągłość pracy.  Wykonawca szybko trafi do pobliskiego sklepu budowlanego, co ograniczy naszą interwencję, gdy zbraknie przysłowiowej paczki gwoździ. Zakup rozliczymy na podstawie paragonu lub zbiorczej faktury wystawionej przez właściciela składu.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati