Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Alarmy bezprzewodowe

  Kategoria: Elektronika
  Przypnij
  Zazwyczaj o ochronie przed włamaniem myślimy dopiero po zakończeniu budowy . Zabezpieczyć możemy również nasze mieszkania. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu bezprzewodowego. W związku z nowymi rozwiązaniami technicznymi można w tej chwili montować systemy zewnętrzne – wykrywające włamywacza przed wejściem, urządzenia pozwalające transmitować obraz do komputera oraz ukryte kamery.
  System alarmowy staje się standardowym wyposażeniem domu. Jednak samo posiadanie alarmu nie odstraszy potencjalnego złodzieja. Zdarzają się błędy takie jak: zła lokalizacja urządzeń, pomyłki w oprogramowaniu, czy też brak systematycznych przeglądów instalacji – to powoduje, że złodzieje przestali tak bardzo obawiać się alarmów. Wybierając dobre jakościowo urządzenie bezprzewodowe, możemy spodziewać się zabezpieczenia z podobnym skutkiem jak system połączony przewodami. Trzeba być jednak przygotowanym na większą ilość fałszywych alarmów, których przyczynę trudno zdefiniować.

  Bezprzewodowy system alarmowy


  Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzenia przewodów elektrycznych łączących ze sobą czujki i centralę uruchamiającą sygnalizator (w razie wykrycia zagrożenia) instalujemy system bezprzewodowy, w którym sygnał między czujką centralą i sygnalizatorem przysłany jest w postaci fal radiowych.
  W hipermarketach i sklepach internetowych możemy nabyć zestawy alarmowe do samodzielnego montażu. Składają się zazwyczaj z kilku czujek, centralki, sygnalizatora i pilota do uzbrojenia i rozbrojenia alarmu. Zasilanie zapewniane jest przez baterie, bywa też, że stanowisko centrali może wymagać podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jeśli niewiele wiemy na temat alarmów, lepiej wybrać się do sklepu specjalistycznego, w którym uzyskamy poradę, jaki system najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

  Czujniki na miarę potrzeb


  W alarmach do mieszkań i domów zwykle stosuje się czujki wykrywające ruch – PIR standardowe lub dualne bardziej precyzyjne. Te drugie nie wzbudzają alarmu na skutek zmiany temperatury i intensywnego ruchu powietrza. Dodatkowo warto zastosować kontaktony zamieszczone w drzwiach i oknach. Powodują one uruchomienie alarmu w chwili ich otwierania. Mając kontraktowy, przebywając w domu wyłączamy czuwanie alarmu i możemy swobodnie poruszać się po mieszkaniu bez obawy o wywołanie sygnału (oczywiście nie otwieramy drzwi i okien), jeśli zainstalujemy tylko czujniki ruchu poruszanie się przy aktywnym alarmie jest bardzo ograniczone.
  alarm

  Zabezpieczenie antysabotażowe|


  Alarm powinien mieć ochronę antysabotażową, tak by osoby niepowołane nie mogły udaremnić jego uruchomienia. Godne polecenia są czujki z tzw. tamperami. To przyciski dociskane do podłoża przez obudowę, w chwili jej otwarcia sprężyna odpycha przycisk i uruchamia alarm. Brak takiego zabezpieczenia umożliwia intruzowi usunięcie czujki i jest duża szansa, że uda mu się to zrobić bez wywołania sygnału alarmu.
  Coraz częstszym wyposażeniem centrali alarmowej jest komunikator GSM, dzięki któremu centrala przekazuje na odległość informacje o stanie alarmu.

  Zabezpieczenie sygnału


  Sabotażu alarmu bezprzewodowego można dokonać poprzez zakłócenie sygnału radiowego. Starsze systemy nie były na to oporne, obecne alarmy dobrej klasy, mają rozwiązania znacznie utrudniające takie postępowanie.
  Komunikacja elementów alarmu za pomocą fal radiowych stwarza możliwość sabotowania ich przez kopiowanie wysyłanych sygnałów i przekazywanie ich z innego urządzenia. W nowoczesnych rozwiązaniach fale radiowe szyfrowane są dynamicznym kodem zmiennym. Wtedy alarm nigdy nie reaguje dwa razy na ten sam sygnał. Producenci stosują różnorodne szyfry, co utrudnia przejęcie kontroli nad systemem alarmowym.

  Usługi profesjonalne


  Korzystając z oferty firmy montującej i serwisującej systemy alarmowe, zyskujemy większą pewność co do prawidłowości funkcjonowania alarmu. Profesjonalizm, doświadczenie i wiedza o najnowszych normach i technologiach to niezaprzeczalne atuty. Ponadto mamy zapewniony stały serwis, co jest bardzo ważną, niedoceniana kwestią. Jest wiele przyczyn z powodu których system nie działa poprawnie, a my nie mamy o tym pojęcia. Prowadzenie książki serwisowej systemu alarmowego jest istotnym wymogiem ze strony firm ubezpieczeniowych w przypadku wypłaty odszkodowania z tytułu włamania.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Alarmy bezprzewodowe

  Komentarze
  Zastanawiam się nad sensem alarmów elektronicznych, ponieważ w obecnych czasach zhackować można praktycznie wszystko, również alarmy. Czy nie lepiej użyć np. kwasoodpornych grubych krat? Domyślam się, że estetyka tego rozwiązania nie jest wysoka i nie zawsze można założyć kraty, jednakże wydają mi się bezpieczniejsze niż łatwa do wyłączenia elektronika.
  2018-09-28 16:03:02
  Rafał


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush