Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Alarmy bezprzewodowe

  Kategoria: Elektronika
  Przypnij
  Zazwyczaj o ochronie przed włamaniem myślimy dopiero po zakończeniu budowy . Zabezpieczyć możemy również nasze mieszkania. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu bezprzewodowego. W związku z nowymi rozwiązaniami technicznymi można w tej chwili montować systemy zewnętrzne – wykrywające włamywacza przed wejściem, urządzenia pozwalające transmitować obraz do komputera oraz ukryte kamery.
  System alarmowy staje się standardowym wyposażeniem domu. Jednak samo posiadanie alarmu nie odstraszy potencjalnego złodzieja. Zdarzają się błędy takie jak: zła lokalizacja urządzeń, pomyłki w oprogramowaniu, czy też brak systematycznych przeglądów instalacji – to powoduje, że złodzieje przestali tak bardzo obawiać się alarmów. Wybierając dobre jakościowo urządzenie bezprzewodowe, możemy spodziewać się zabezpieczenia z podobnym skutkiem jak system połączony przewodami. Trzeba być jednak przygotowanym na większą ilość fałszywych alarmów, których przyczynę trudno zdefiniować.

  Bezprzewodowy system alarmowy


  Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzenia przewodów elektrycznych łączących ze sobą czujki i centralę uruchamiającą sygnalizator (w razie wykrycia zagrożenia) instalujemy system bezprzewodowy, w którym sygnał między czujką centralą i sygnalizatorem przysłany jest w postaci fal radiowych.
  W hipermarketach i sklepach internetowych możemy nabyć zestawy alarmowe do samodzielnego montażu. Składają się zazwyczaj z kilku czujek, centralki, sygnalizatora i pilota do uzbrojenia i rozbrojenia alarmu. Zasilanie zapewniane jest przez baterie, bywa też, że stanowisko centrali może wymagać podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jeśli niewiele wiemy na temat alarmów, lepiej wybrać się do sklepu specjalistycznego, w którym uzyskamy poradę, jaki system najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

  Czujniki na miarę potrzeb


  W alarmach do mieszkań i domów zwykle stosuje się czujki wykrywające ruch – PIR standardowe lub dualne bardziej precyzyjne. Te drugie nie wzbudzają alarmu na skutek zmiany temperatury i intensywnego ruchu powietrza. Dodatkowo warto zastosować kontaktony zamieszczone w drzwiach i oknach. Powodują one uruchomienie alarmu w chwili ich otwierania. Mając kontraktowy, przebywając w domu wyłączamy czuwanie alarmu i możemy swobodnie poruszać się po mieszkaniu bez obawy o wywołanie sygnału (oczywiście nie otwieramy drzwi i okien), jeśli zainstalujemy tylko czujniki ruchu poruszanie się przy aktywnym alarmie jest bardzo ograniczone.
  alarm

  Zabezpieczenie antysabotażowe|


  Alarm powinien mieć ochronę antysabotażową, tak by osoby niepowołane nie mogły udaremnić jego uruchomienia. Godne polecenia są czujki z tzw. tamperami. To przyciski dociskane do podłoża przez obudowę, w chwili jej otwarcia sprężyna odpycha przycisk i uruchamia alarm. Brak takiego zabezpieczenia umożliwia intruzowi usunięcie czujki i jest duża szansa, że uda mu się to zrobić bez wywołania sygnału alarmu.
  Coraz częstszym wyposażeniem centrali alarmowej jest komunikator GSM, dzięki któremu centrala przekazuje na odległość informacje o stanie alarmu.

  Zabezpieczenie sygnału


  Sabotażu alarmu bezprzewodowego można dokonać poprzez zakłócenie sygnału radiowego. Starsze systemy nie były na to oporne, obecne alarmy dobrej klasy, mają rozwiązania znacznie utrudniające takie postępowanie.
  Komunikacja elementów alarmu za pomocą fal radiowych stwarza możliwość sabotowania ich przez kopiowanie wysyłanych sygnałów i przekazywanie ich z innego urządzenia. W nowoczesnych rozwiązaniach fale radiowe szyfrowane są dynamicznym kodem zmiennym. Wtedy alarm nigdy nie reaguje dwa razy na ten sam sygnał. Producenci stosują różnorodne szyfry, co utrudnia przejęcie kontroli nad systemem alarmowym.

  Usługi profesjonalne


  Korzystając z oferty firmy montującej i serwisującej systemy alarmowe, zyskujemy większą pewność co do prawidłowości funkcjonowania alarmu. Profesjonalizm, doświadczenie i wiedza o najnowszych normach i technologiach to niezaprzeczalne atuty. Ponadto mamy zapewniony stały serwis, co jest bardzo ważną, niedoceniana kwestią. Jest wiele przyczyn z powodu których system nie działa poprawnie, a my nie mamy o tym pojęcia. Prowadzenie książki serwisowej systemu alarmowego jest istotnym wymogiem ze strony firm ubezpieczeniowych w przypadku wypłaty odszkodowania z tytułu włamania.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Alarmy bezprzewodowe

  Komentarze
  Zastanawiam się nad sensem alarmów elektronicznych, ponieważ w obecnych czasach zhackować można praktycznie wszystko, również alarmy. Czy nie lepiej użyć np. kwasoodpornych grubych krat? Domyślam się, że estetyka tego rozwiązania nie jest wysoka i nie zawsze można założyć kraty, jednakże wydają mi się bezpieczniejsze niż łatwa do wyłączenia elektronika.
  2018-09-28 16:03:02
  Rafał


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas