Bezprzewodowy system alarmowy
Jeśli nie mamy możliwości przeprowadzenia przewodów elektrycznych łączących ze sobą czujki i centralę uruchamiającą sygnalizator (w razie wykrycia zagrożenia) instalujemy system bezprzewodowy, w którym sygnał między czujką centralą i sygnalizatorem przysłany jest w postaci fal radiowych.
W hipermarketach i sklepach internetowych możemy nabyć zestawy alarmowe do samodzielnego montażu. Składają się zazwyczaj z kilku czujek, centralki, sygnalizatora i pilota do uzbrojenia i rozbrojenia alarmu. Zasilanie zapewniane jest przez baterie, bywa też, że stanowisko centrali może wymagać podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jeśli niewiele wiemy na temat alarmów, lepiej wybrać się do sklepu specjalistycznego, w którym uzyskamy poradę, jaki system najlepiej sprawdzi się w naszym domu.
Czujniki na miarę potrzeb
W alarmach do mieszkań i domów zwykle stosuje się czujki wykrywające ruch – PIR standardowe lub dualne bardziej precyzyjne. Te drugie nie wzbudzają alarmu na skutek zmiany temperatury i intensywnego ruchu powietrza. Dodatkowo warto zastosować kontaktony zamieszczone w drzwiach i oknach. Powodują one uruchomienie alarmu w chwili ich otwierania. Mając kontraktowy, przebywając w domu wyłączamy czuwanie alarmu i możemy swobodnie poruszać się po mieszkaniu bez obawy o wywołanie sygnału (oczywiście nie otwieramy drzwi i okien), jeśli zainstalujemy tylko czujniki ruchu poruszanie się przy aktywnym alarmie jest bardzo ograniczone.

Zabezpieczenie antysabotażowe|
Alarm powinien mieć ochronę antysabotażową, tak by osoby niepowołane nie mogły udaremnić jego uruchomienia. Godne polecenia są czujki z tzw. tamperami. To przyciski dociskane do podłoża przez obudowę, w chwili jej otwarcia sprężyna odpycha przycisk i uruchamia alarm. Brak takiego zabezpieczenia umożliwia intruzowi usunięcie czujki i jest duża szansa, że uda mu się to zrobić bez wywołania sygnału alarmu.
Coraz częstszym wyposażeniem centrali alarmowej jest komunikator GSM, dzięki któremu centrala przekazuje na odległość informacje o stanie alarmu.
Zabezpieczenie sygnału
Sabotażu alarmu bezprzewodowego można dokonać poprzez zakłócenie sygnału radiowego. Starsze systemy nie były na to oporne, obecne alarmy dobrej klasy, mają rozwiązania znacznie utrudniające takie postępowanie.
Komunikacja elementów alarmu za pomocą fal radiowych stwarza możliwość sabotowania ich przez kopiowanie wysyłanych sygnałów i przekazywanie ich z innego urządzenia. W nowoczesnych rozwiązaniach fale radiowe szyfrowane są dynamicznym kodem zmiennym. Wtedy alarm nigdy nie reaguje dwa razy na ten sam sygnał. Producenci stosują różnorodne szyfry, co utrudnia przejęcie kontroli nad systemem alarmowym.
Usługi profesjonalne
Korzystając z oferty firmy montującej i serwisującej systemy alarmowe, zyskujemy większą pewność co do prawidłowości funkcjonowania alarmu. Profesjonalizm, doświadczenie i wiedza o najnowszych normach i technologiach to niezaprzeczalne atuty. Ponadto mamy zapewniony stały serwis, co jest bardzo ważną, niedoceniana kwestią. Jest wiele przyczyn z powodu których system nie działa poprawnie, a my nie mamy o tym pojęcia. Prowadzenie książki serwisowej systemu alarmowego jest istotnym wymogiem ze strony firm ubezpieczeniowych w przypadku wypłaty odszkodowania z tytułu włamania.