Nie wszyscy wiemy, że system alarmowy może również uprościć życie, uwalniając mieszkańców od wielu codziennych czynności.
Sterowanie oświetleniem
Jedną z funkcji realizowanych przez domową automatykę jest sterowanie światłem. Co można zautomatyzować? Przede wszystkim warto korzystać z możliwości wyłączania światła jednym przyciskiem, gdy wszyscy wychodzą. Wtedy mamy pewność ze wraz z uzbrojeniem alarmu nastąpiło zgaszenie świateł we wszystkich pomieszczeniach. Alarm zazwyczaj wyposażony jest w czujniki ruchu. One też mogą posłużyć do włączania i wyłączania oświetlenia na przykład na przedsionku, holu bez dotykania jakiegokolwiek przycisku. Światło zapali się po wykryciu ruchu przemieszczającej się osoby i zgaśnie, gdy nikt w pomieszczeniu się nie porusza. Alarm można zaprogramować tak, aby włączał i wyłączał światło w określonych porach w wybranych pomieszczeniach. To wprowadza w błąd potencjalnych złodziei, bo symuluje obecność domowników w czasie, gdy są poza domem.
Automatyczne rolety
Do alarmu podłączyć można sterowanie roletami. Podobnie jak w przypadku oświetlenia mogą być automatycznie opuszczane w chwili uzbrojenia alarmu i podnoszone wraz z jego wyłączeniem. Jeśli chcemy zmylić kogoś, kto obserwuje nasz dom, możemy uruchomić funkcję opuszczania i podnoszenia rolet w zaprogramowanym czasie. Optymalizując działanie rolet, które chronią zarówno przed stratą ciepła jak i nadmiernym nasłonecznieniem najlepiej zaprogramować sterowanie w taki sposób by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach (inaczej dla każdej pory roku)
Okna, klimatyzacja, ogrzewanie
System alarmowy może sterować otwieraniem okien. Wychodząc z domu nie trzeba pamiętać o zamknięciu wszystkich okien, sterująca nimi centrala alarmu zrobi to za nas i jeśli jest taka konieczność zamknie je za pomocą siłowników
Czujniki otwarcia okna mogą automatycznie odłączać grzejnik lub wyłączać klimatyzację w pomieszczeniu, które jest akurat wietrzone. Sygnałem do wyłączenia klimatyzacji i przełączenia ogrzewania w tryb utrzymywania obniżonej temperatury może być również uzbrojenie alarmu
Rośliny pod kontrolą
Alarm możemy wykorzystać do sterowania instalacją służącą do podlewania ogrodu. Centrala uruchomi zraszacze, gdy przez długi czas nie występują opady deszczu i ziemia będzie zbyt sucha. Dzięki temu nie musimy martwic się o stan naszego trawnika i roślin nawet podczas dłuższej nieobecności.
Bezpieczeństwo
Alarm kojarzy się głównie z ochroną przed włamaniem, ale bardzo praktycznym zastosowaniem tej instalacji jest ostrzeganie nas przed innymi niebezpieczeństwami. Wystarczy podłączyć alarm do czujnika gazu by powiadomić o jego wycieku. Czujniki dymu i temperatury wcześnie ostrzegą o zagrożeniu pożarem. Czujnik obecności wody zainstalowany w pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko jej wycieku również powiadamia o ewentualnej awarii.
Alarm wyposażony w urządzenie komunikacyjne umożliwia przekazywanie informacji drogą internetową oraz powiadamianie nas o występujących zdarzeniach przez aplikację. W ten sposób w pracy lub na wyjeździe wiemy, co dzieje się w naszym domu.