Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Kotły na pelety

  Kategoria: Elektronika
  Przypnij
  Kocioł na pelety to coraz popularniejszy wybór. Stał się racjonalną alternatywą dla urządzeń przeznaczonych do ogrzewania węglem. Niestabilność cen i kłopoty z dostępem do tego popularnego paliwa, skłaniają do szukania innych rozwiązań. Kotły na pelety są nowoczesne i efektywne. Dzięki możliwości automatycznego rozpalenia i stopniowego dozowania peletów, ich obsługa nie jest kłopotliwa.

  Paliwo stałe - pelety


  Pelety z odpadów drzewnych i trocin są jednym z najnowszych paliw na naszym rynku. Jeszcze dekadę temu były mało znane, a informacja o kotle na pelety wymagała szczegółowego tłumaczenia, że nie chodzi o palety, lecz o granulat w formie twardych, niewielkich (średnica 6 lub 8 mm, długość 2-3 cm) pałeczek. Pelety są paliwem ekologicznym, ponieważ nie powodują zanieczyszczenia środowiska dwutlenkiem węgla. Podczas ich spalania do atmosfery trafia tyle CO2, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, z których je wyprodukowano, więc bilans emisji jest zerowy. Ten opał jest wydajny, o wysokiej wartości energetycznej (19 500 kJ/kg) i niskiej zawartości popiołu (do 0,5%). Popiół z pelet idealnie nadaje się, jako nawóz na trawnik!

  Kotły na pelety


  Z roku na rok przybywa użytkowników kotłów na pelety. Od października br. wszystkie kotły produkowane w naszym kraju muszą należeć do 5 klas, czyli spełniać wymogi dotyczące emisyjności i efektywności określone normą PN-EN 303-5:2021. Wielu producentów postarało się również o certyfikaty europejskie świadczące o spełnieniu wymagań dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących Ekoprojektu na 2019r. To istotne dla klientów starających się o niektóre dotacje na zakup kotła, związane z programem Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kotły są wysoce zautomatyzowane, nie wymagają częstej obsługi. Najpopularniejsze to te o mocy 10-19 kW, które zgodnie z rekomendacją producentów są stosowne do ogrzania domu jednorodzinnego
  o powierzchni 120-150 m2.

  Jak to działa?


  Cały proces spalania kontrolowany jest przez elektroniczny sterownik. Rozpalanie (które można uruchomić ręcznie uruchamiając przycisk na panelu sterującym) powoduje automatyczne włączenie na chwilę wentylatora, który zdmuchuje z paleniska pozostałości po poprzednim paleniu. Następnie  sterownik uruchamia podajnik na czas dostarczenia paliwa niezbędnego do rozpalenia. Po czym uruchamia grzałkę i wentylator. Rozpalenie płomienia wykrywa fotokomórka. Sterownik wyłącza grzałkę i przechodzi w tryb pracy. W tym czasie podajnik i wentylator są włączane i wyłączane w zależności od ustalonego przez użytkownika programu. Do momentu osiągnięcia zaplanowanej temperatury wody, która rozprowadza ciepło, urządzenie zapewnia maksymalną moc. Im bliżej osiągnięcia tej wartości tym sterownik automatycznie zmniejsza moc grzania, regulując czas działania i przerwy. Podgrzewanie wody jest przerwane, gdy osiągnie ona zaplanowana temperaturę. Kocioł przechodzi w tryb wygaszania. Podawanie paliwa zostaje zatrzymane,
  a wentylator pracuje przez pewien czas na wolnych obrotach, aby spaliły się resztki paliwa. Ostatnim jest tryb czuwania, kocioł nie pracuje, ale pod kontrolą jest temperatura wody.
  Gdy się obniża do wartości zadanej cały cykl zaczyna się od początku.
  kocioł na pelety

  Zasobnik paliwa


  Istotny wpływ na wymiary kotła ma pojemność zasobnika na paliwo i sposób, w jaki jest z nim zintegrowany. Wyróżniamy trzy konstrukcje:
  - kocioł z połączonym zasobnikiem znajdującym się nad kotłem
  - kocioł z wbudowanym palnikiem i zintegrowany z zasobnikiem umieszczonym obok
  - kocioł z zasobnikiem niezintegrowanym (może stać po dowolnej stronie, a nawet być nieco odsunięty od kotła)
  Różnice w planowaniu rozmiarów kotłowni są niewielkie, a warto mieć na uwadze, że zajmujący najwięcej miejsca kocioł z osobnym zasobnikiem daje swobodę przy aranżacji pomieszczenia kotłowni. Wygoda wynikająca ze stosunkowo długich okresów pracy kotła bez konieczności dokładania paliwa, przekłada się na pojemność zasobnika. W tym o pojemności 500l , możemy umieścić ok. 330 kg peletów, co powinno wystarczyć na tygodniowe działanie ogrzewania.
  Przy 100l trzeba się liczyć z koniecznością codziennego dokładania paliwa.

  Sterowanie kotłem


  Sterownik jest konfigurowany przez producenta, a adaptacji do działania w naszym domu dokonuje serwisant uruchamiający kocioł. Codzienną obsługę umożliwia menu podstawowe. Posługiwanie się nim jest w miarę proste dzięki wyświetlaczom graficznym, które dostarczają informacji o aktualnym stanie urządzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterownika pokojowego umożliwiającego kontrolę działania kotła bez chodzenia do kotłowni. Sterownik pokojowy można wykorzystywać jako termostat ustalający wartość temperatury w pomieszczeniu. Po jej osiągnięciu sterownik kotła wstrzymuje podgrzewanie wody. Moduł internetowy daje możliwość kontroli działania kotła przebywając poza domem.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Kotły na pelety

  Komentarze
  Kto by pomyślał, że można tak ciekawie napisać artykuł na tak mało wdzięczny temat :) Trafiłam tu przypadkiem, ale cieszę się, bo czeka nas wymiana pieca w domu w przyszłym roku, a zalety opisanego typu pieców przekonują. Szkoda, że nie ma nic o cenach, ale nic to, przede mną teraz praca własna w ramach dalszych poszukiwań w google :) Pozdrawiam, Monika
  2018-09-28 16:03:02
  mOnIA


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas