Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Inteligentny dom

  Kategoria: Elektronika
  Przypnij
  Jeszcze do niedawna system inteligentnego domu zdawał się być ekstrawaganckim pomysłem, którego zastosowanie nie miało większego sensu. Dziś pomału staje się coraz popularniejszy. Inteligentne systemy zarządzania, koordynują działanie wszelkiej elektroniki w domu, wyręczają nas w codziennej obsłudze, pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo i uzyskać oszczędności.
  W porozumieniu z fachowcem w dziedzinie elektroniki bez problemu wybierzemy rozwiązanie automatyki domowej, dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb. Mózgiem cyfrowego systemu zarządzania jest centrala sterująca. Do niej podłącza się wszelkie komponenty domowej sieci. Są to miedzy innymi czujniki (reagujące na dym, wstrząs, ruch, temperaturę, wiatr, wodę itp.) przekaźniki oraz regulatory (sterujące ogrzewaniem, światłem, klimatyzacją i sprzętem RTV), moduły obsługujące siłowniki (poruszanie bramami, roletami, oknami, żaluzjami), a także kamery monitoringu. Centrala łączy się z wykonawcami poleceń poprzez kabel albo bezprzewodowo. Aby zadziałała, musi mieć oprogramowanie koordynujące, a żeby je obsługiwać, potrzebna jest aplikacja zainstalowana w telefonie, laptopie, tablecie lub komputerze stacjonarnym,. Aplikację dostarcza systemodawca.

  System inteligentnego domu wyręcza nas z wielu obowiązków. Czujniki ruchu zareagują na to jak tylko pojawimy się w jakimś pomieszczeniu i uruchomią oświetlenie, mogą też włączyć naszą ulubioną muzykę. System dobierze optymalną temperaturę na dzień i na wieczór. Na zewnątrz czujniki zmierzchu, gdy zaczyna się ściemniać, dadzą komendę do włączenia oświetlenia wokół domu.

  Gdy domownicy wychodzą z domu, system zadba o wyłączenie wszystkich świateł i urządzeń podpiętych. Zmniejszy ogrzewanie. Dzięki smartfonowi i usłudze GPS, zlokalizuje ich położenie i kiedy będą powracać, uruchomi się ogrzewanie lub klimatyzacja. Pod nieobecność domowników, lub w czasie odpoczynku nocnego, automatycznie uruchamiane są systemy alarmowe. Czujniki ruchu, reagują na obecność intruza, czujniki kontaktowe sygnalizują otworzenie drzwi lub okien. Centrala natychmiast powiadamia centrum monitoringu i ochrona zjawia się w naszym domu, aby sprawdzić co się stało.

  Inteligenty Dom Novelity Iwsystem

  System inteligentny dom nie dopuści również do zalania. Czujniki wody informują, gdy podłoga w łazience lub kuchni jest mokra. Czujnik dymu ostrzega przeciwpożarowo, a czujnik gazu informuje o nieszczelności instalacji gazowej. System może współpracować z kamerami zainstalowanymi w budynku i na terenie, a obraz możemy obserwować w każdej chwili uruchamiając aplikację.
  Montaż systemu sterowania najlepiej zlecić fachowcom. Zakres prac zależy od tego, czy jest to system przewodowy czy radiowy. W pierwszym przypadku ustalamy, jakimi urządzeniami chcemy zarządzać i ustalamy ich dokładne położenie. Jest to niezbędne do wykonania okablowania, co robimy zwykle przed otynkowaniem ścian. Późniejsza decyzja będzie wiązała się z kuciem i naprawianiem tynku.

  System bezprzewodowy, fachowiec zainstaluje w każdej chwili. Odbiorniki sygnałów przesyłanych za pomocą fal radiowych, zazwyczaj montuje się w puszkach elektrycznych. Zastosowanie funkcji centralnego zarządzania w naszych domach jest ciągle modyfikowane i uzupełniane o kolejne pojawiające się możliwości, dlatego na podstawie fachowego doradztwa możemy podjąć decyzję zgodną z naszymi oczekiwaniami i w kontekście obiektu, który chcemy zautomatyzować.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas