Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Czujniki czadu, gazu i dymu

  Kategoria: Elektronika
  Przypnij
  Zima na horyzoncie, czas kiedy ogrzewamy i dogrzewamy nasze pomieszczenia. Większości z nas czad kojarzy się ze starymi piecykami, tymczasem problem może dotyczyć także domu w którym czasami grzejemy się kominkiem. Warto zatem zapoznać się z kilkoma uwagami o bezpieczeństwie.

  Czad – niewidzialny zabójca


  Tlenek węgla (CO) zwany popularnie czadem jest bezwonnym, bezsmakowym, bezbarwnym i silnie trującym gazem. Powstaje w wyniku niepełnego spalania (przy niedostatecznym dopływie tlenu) paliwa w urządzeniu grzewczym. Dotyczy to spalania zarówno węgla, gazu, ropy, oleju, benzyny, nafty, drewna i innych paliw stałych i płynnych. Czad jest lżejszy od powietrza i z łatwością się z nim miesza. Pamiętajmy, że potencjalnym źródłem czadu mogą być popularne w naszych domach:
  - piecyki łazienkowe
  - kotły gazowe
  - kominki
  - kotły opalane węglem, drewnem, olejem opałowym
  - piece kaflowe
  - przenośne ogrzewacze naftowe
  - gazowe ogrzewacze pomieszczeń
  - przenośne generatory prądu

  Zatrucie czadem
   

  Zatrucie czadem - zagrożenie dla naszego zdrowia i życia


  Ponieważ tlenek węgla nie ma żadnych organoleptycznych cech, jest w pierwszej chwili niewyczuwalny, dlatego nie bez powodu nazywany jest cichym zbójcą. Dlaczego jest tak niebezpieczny ? Czad wchłaniany przez drogi oddechowe łączy się z hemoglobiną we krwi. Powstaje związek zwany karboksyhemoglobiną lub hemoglobina tlenkową i jest niezdolny do przenoszenia tlenu z płuc do komórek organizmu. Prowadzi to do zaburzeń oddychania a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu. Początkowo można odczuwać lekki ból głowy, osłabienie, nudności,. Potem sytuacja robi się znacznie poważniejsza, występuję zaburzenie świadomości, utrata przytomności, napady drgawek, zaburzenia rytmu serca w najgorszym przypadku śmierć. Ponieważ stwierdzenie stężenia karboksyhemoglobiny we krwi można uzyskać tylko metodami laboratoryjnymi, objawy zatrucia czadem określa się w zależności od czasu i poziomu stężenia CO w powietrzu (ppm to ilość cząstek tlenku węgla w 1 milionie cząstek powietrza). Oddychanie, nawet przez chwilę powietrzem zawierającym czad powoduje uszkodzenie wrażliwych układów - nerwowego i naczyniowo-sercowego . Objawy zatrucia występują już przy 100-200 ppm. Przy 1600 ppm zgon następuje po ok. 2 godzinach przebywania w pomieszczeniu.
   

  Elektroniczne czujniki czadu


  Aby mieć absolutną pewność, że w naszych pomieszczeniach nie występuje zagrażająca ilość tlenku węgla, warto zamontować elektroniczne detektory. Czujniki czadu są jedynym rozsądnym sposobem wykrycia ulatniającego się gazu. Wyposażone są w sensor elektrochemiczny, który zapewnia energooszczędną, stabilną i bezawaryjną pracę. Zaawansowany algorytm zapisany w pamięci urządzenia gwarantuje prawidłowe zadziałanie alarmu, gdy w pomieszczeniu faktycznie zostanie wykryty czad w ilościach niebezpiecznych. Dostępne są w sprzedaży czujniki autonomiczne i przystosowane do współpracy z innymi systemami sygnalizacji alarmowej.
   

  Autonomiczne detektory


  Autonomiczne, czyli niezależne od innych instalacji czujniki tlenku węgla wyposażone są w czujnik i sygnalizator, co umożliwia im samodzielna pracę. Zapewniają ciągły monitoring stężenia w zakresie 300-999 ppm. W chwili przekroczenia dolnej wartości włącza się automatyczne powiadomienie. Dzięki funkcji która informuje o słabym stanie baterii zasilającej, mamy pewność, że urządzenie nie przestanie działać niepostrzeżenie. Autonomiczne detektory wyposażone w dwa czujniki (elektrochemiczny i temperatury) oraz w elektroniczny układ sterujący informują dźwiękowo i sygnałem świetlnym o wykryciu czadu o stężeniu 50ppm. Oprócz sygnalizacji słabych baterii wyposażone SA dodatkowo w przycisk umożliwiający szybkie sprawdzenie poprawności działania czujnika.
   

  Detektor jako element instalacji alarmowej


  Jeśli nasz dom wyposażony jest w system alarmowy, czujnik czadu może być jednym z jego elementów. Te detektory są skuteczne w szerokim zakresie temperatury i niezawodne dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji mikroprocesorowej kompensacji temperatury oraz inteligentnemu systemowi powiadamiania o zagrożeniu. Reagują na obecność tlenku węgla o stężeniu od 50 ppm. Te czujniki nie mogą pracować niezależnie od systemu alarmowego – muszą być połączone z jego centralą.

  Czujniki gazów
   

  Pozostałe czujniki gazów


  Detektory – czujniki gazów służą do szybkiego wykrywania niebezpiecznego stężenia gazów i alarmowaniu o zagrożeniu. Poza czujnikami czadu, które monitorują tylko stężenie tlenku węgla dostępne są również:
  - czujniki gazu – wykrywające gaz ziemny, propan-butan, amoniak, wodór
  - czujniki czadu i gazu – to połączenie funkcji czujnika czadu i czujnika gazu
  - czujniki dymu – z sensorem pozwalającym monitorowanie pomieszczenia pod kątem obecności dymu
  - czujniki dymu papierosowego – precyzyjny monitoring czuły na dym papierosowy
   

  Certyfikat – potwierdzona skuteczność


  Okazuje się, że detektory, urządzenia tak istotne dla naszego bezpieczeństwa dostępne są w tańszych wersjach bez żadnych certyfikatów. Teoretycznie powinny spełniać europejską normę (EN 50291) w praktyce możemy kupić produkt, który jej nie spełnia. Nie warto zatem ryzykować zakupu na bazarach czy za pośrednictwem sklepów internetowych oferujących często podróbki. Urządzenia profesjonalne dopuszczone do sprzedaży, badane są w specjalistycznym laboratorium. Dzięki temu mamy gwarancję, że detektor jest w pełni sprawny, odpowiednio wykalibrowany i pracuje zgodnie z obowiązującymi normami. Certyfikowane czujniki posiadają również pozytywną opinię techniczną Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. Montując urządzenie pamiętajmy aby postępować zgodnie z instrukcją producenta.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Czujniki czadu, gazu i dymu

  Komentarze
  Ja u siebie w domu mam 4 czujniki. Warto zainwestować te 200 zł nawet w najtańsze czujniki i mieć spokojną głowę.
  2018-09-28 16:03:02
  Sławek


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas