Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Czas na grilla

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Majówka tuż, tuż a wraz z nią otwarcie sezonu na grillowanie. Dziś mało kto jest w stanie wyobrazić sobie letni relaks w ogrodzie bez grillowania. To przy grillu odbywają się liczne pikniki, biesiady a nawet poważniejsze uroczystości. Rynek oferuje bardzo duży wybór modeli różniących się wykonaniem, rozmiarem rusztu itp. Lecz posiadając przestronny ogród najlepiej grill po prostu wybudować.
    Murowane grille zyskują na popularności, wyprzedzając powoli przenośne odpowiedniki. Solidność wykonania sprawia, że grill służy nam wiele lat. Budowę można zacząć bez żadnych formalności i pozwoleń. Zgłoszenia do Urzędu Powiatowego wymagają jedynie altany z grillem o powierzchni zabudowy ponad 35 metrów kwadratowych.

    Wybór miejsca


    Grill powinien zostać wybudowany w miejscu gdzie możemy go wygodnie obsługiwać a unoszący się z niego dym nie powinien wchodzić do wnętrza ani naszego domu, ani sąsiada. Z tych powodów powinien zostać usytuowany w zacisznej oddalonej od domu części ogrodu. Może być otoczony przez gęste krzewy lub drzewa to będzie naturalna osłona przed wiatrem. Tylko pamiętajmy o bardzo dokładnym wygaszeniu grilla na koniec każdego biesiadowania. By uniknąć ewentualnych konfliktów międzysąsiedzkich z powodu zadymienia rozważmy w razie potrzeby ustawienie wyłaniającej pergoli lub płotu lamelowego.
    Grill murowany wymaga utwardzonego podłoża (wylewki betonowej). Wielkość utwardzenia zależy od tego, jak zamierzamy wykończyć teren wokół grilla. Jeśli chcemy zastosować kostkę brukową, kamienie, lub gres występujące również w innych częściach ogrodu – betonowa wylewka wystarczy pod samym grillem.
    grill

    Rodzaje grilla


    Grill otwarty to najłatwiejszy model do wykonania, gdyż wystarczy z trzech stron otoczyć palenisko ściankami i gotowe. Jednak unoszący się swobodnie dym może być uciążliwy, bo nawet najmniejszy podmuch wiatru odwraca go gwałtownie w każdą stronę.
    Grill z okapem ma komin, przez który wydobywa się dym. Jest to zazwyczaj forma okazała. Dobrze zbudowany służy do przyrządzania potraw i stanowi znaczący element w architekturze naszego ogrodu, pełniąc funkcję dekoracji.
    Dlatego dobrze przemyślmy jego ostateczny kształt i dobór odpowiedniego materiału, z którego będzie wykonany. Aby kaprysy pogody nie przeszkadzały w ucztowaniu warto przeanalizować zbudowanie zadaszenia.
    grill2

    Materiały do budowy grilla


    Najważniejsze by materiał, z którego chcemy zbudować grill dobrze komponował się z otoczeniem oraz samym domem (formą i wykończeniem elewacji). Budulec powinien być mrozoodporny, nienasiąkliwy i mało porowaty. Doskonałym wyborem jest klinkier i kamień naturalny. Stosuje się również bloczki betonowe oraz cegły silikatowe. Spoiny stanowi zaprawa cementowo-wapienna. Do budowy grilla murowanego nie nadają się bloczki betonu komórkowego, pustaki ceramiczne oraz elementy gipsowe. Spowodowane jest to nasiąkliwością tych materiałów. Z nastaniem pierwszych mrozów zamarznięta w porach woda rozsadziłaby materiał a grill nie doczekał kolejnego sezonu.
    Podstawą jest ruszt i palenisko, które można wykonać ze stali kwasoodpornej lub kutej. Elementy te można zamówić na wymiar w zakładzie ślusarskim lub zakupić w markecie budowlanym. Szuflady i ruszty występują w wielu rozmiarach, ale zakupu należy dokonać przed wymurowaniem ścianek. Ruszt dobierajmy tak by można go było wyjmować i umieszczać w różnych odległościach od ognia. Płyta paleniska musi posiadać otwory poprawiające ciąg powietrza. Jeśli palenisko ma być murowane, zastosowany materiał musi być odporny na wysoką temperaturę (np. cegła klinkierowa).
    grill3

    Forma i wymiary


    Grill w ogrodzie może mieć różne formy, warto zachować spójność z otoczeniem. Określono jednak kilka zasad ułatwiających jego wykonanie. Płytę paleniska umieszcza się zwykle na wysokości 6—70 cm nad poziomem gruntu. Szerokość paleniska (przeciętna dla 4 osób) to 70 cm, a jego głębokość 40 cm. Ścianki osłaniające grill otwarty powinny mieć minimum 30 cm wysokości. W przypadku modelu z okapem, krawędź okapu powinna znajdować się 60-70 cm nad płytą paleniska. Reszta to upodobania i fantazja użytkowników. Dobrze jednak uwzględnić blat roboczy, który ułatwi przygotowanie potraw.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Czas na grilla

    Komentarze
    Sezon grillowy rozpoczęty :) te kamienne grille są extra :)
    2018-09-28 16:03:02
    Mariush

    Kupujemy z siostrą działki obok siebie i chcemy zrobić wspólną altanę łączącą oba podwórka, jako takie miejsce spotkań i relaksu po pracy, najlepiej taką częściową zamkniętą. Chciałybyśmy, żeby była spora i żeby właśnie było tam miejsce do grillowania - najlepszy chyba będzie taki kamienny grill wewnątrz altany?
    2018-09-28 16:03:02
    małaGośka


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush