Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Pleśń i grzyb na ścianach to problem nie tylko starych domów. Główną przyczyną ich powstawania jest zła cyrkulacja powietrza oraz utrzymująca się wysoka wilgotność. Musimy pamiętać, że te niebezpieczne wykwity mogą powodować problemy zdrowotne mieszkańców, dlatego warto zadbać o oczyszczenie ścian.
    Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni lub grzybów jest wilgoć i skraplanie się pary wodnej w umiarkowanej temperaturze. Może to być spowodowane wystąpieniem tzw. mostka termicznego (miejsce ucieczki pary wodnej, zła izolacja, zacieki z dachu), nieprawidłowym użytkowaniem domu (niedogrzanie, nieregularne wietrzenie, niesprawna wentylacja) lub złym stanem technicznym budynku.
    Na początek musimy rozpoznać, czy plamy i wykwity porastające ścianę to grzyb domowy czy pleśń.

    Grzyb na ścianie


    Najpopularniejsze to stoczek domowy i gnilica mózgowata.
    Grzyby na ścianie tworzą watowe narośla i pajęczyny z grzybni. Porastają drewno i mury. Pojawiają się najczęściej na oraz pod drewnianymi podłogami, na futrynach, boazeriach i więźbie dachowej. Atakują drewno rodzajów iglastych i liściastych i wywołują szybki rozkład o typie zgnilizny brunatnej. Na powierzchni zauważamy spękania, które pogłębiają się i dzielą zniszczone drewno. Materiał staje się lekki i kruchy. Ubytek suchej masy drewna po pół roku wynosi ok.50%, co zmniejsza wytrzymałość elementów drewnianych.
    grzybdomowy1

    Pleśń na ścianie


    Pleśń tworzy na ścianach i sufitach plamiste skupiska w kolorach czarnych, rdzawych lub zielonych. Powoduje odspajanie powłok malarskich, tapet, tynków. Nasze domy najczęściej atakuje kropidlak czarny, kropidlak cytrynowy, pleśniak zielony. Pleśń pokrywa jedynie powierzchnię i nadaje jej nieestetyczny wygląd.

    Niekorzystny wpływ na zdrowie


    Bardzo niebezpieczny jest grzyb. Duża wilgotność, która towarzyszy jego rozwojowi może być przyczyną chorób stawów u mieszkańców. Przy rozkładzie drewna, wydzielana jest duża ilość dwutlenku węgla, kwasy i substancje cuchnące. Przykry zapach powoduje złe samopoczucie, a u osób wrażliwych bóle głowy, nudności, zawroty głowy. To stany prowadzące do podrażnienia nerwowego i zaburzeń żołądkowych. Rozpylane z owocnika zarodniki grzyba mogą powodować astmę i inne schorzenia płuc. Pleśnie „unoszą się” w powietrzu i działają negatywnie na układ oddechowy i na skórę (podrażnienia, wysypka)

    Jak usuwamy pleśń i grzyb


    Przede wszystkim w obu przypadkach znajdujemy faktyczną przyczynę zawilgocenia naszego mieszkania. To nie tylko zła wentylacja, mogą to być usterki w postaci nieszczelnego dachu, pękniętej rynny lub innych wad.
    Jeśli tego nie zweryfikujemy i trwale nie usuniemy, problem powróci. Pleśń usuwamy mechanicznie zeskrobując ją z powierzchni, następnie myjemy ściany chemicznym środkiem pleśniobójczym. Działamy zgodnie z instrukcją producenta detergentu. Pomieszczenie kolejny raz najlepiej pomalować farbą z substancjami grzybobójczymi lub w ostateczności farbą o właściwościach hydrofobowych, czyli taką, która ogranicza wchłanianie wilgoci. Odgrzybianie jest bardziej pracochłonne. Zagrzybione powierzchnie oczyszczamy z grzyba i wszelkich zanieczyszczeń, zniszczone drewno zestrugujemy do zdrowej części. Niejednokrotnie musimy skuć stare warstwy tynku i nałożyć nowe. Następnie stosuje się preparaty chemiczne. Są to bardzo silne środki w związku z tym w odgrzybianych pomieszczeniach zachowujemy wszelkie środki ostrożności, nie mogą tam przebywać dzieci i zwierzęta domowe, chronimy również żywność. Ponad to stosuje się nawiew gorącego powietrza na zagrzybioną powierzchnię. To metoda stosowana w drewnianych domach lub na poddaszach. Po 6-8 godzinach nagrzewania powietrzem z nagrzewnic(80-110 stopniC.) aplikuje się środki chemiczne. Działanie tak wysokiej temperatury może powodować uszkodzenie lub zapalenie się drewna, dlatego ten sposób wymaga ciągłej kontroli. Są firmy, które wykorzystują urządzenia z falami elektromagnetycznymi. To sposób powszechnie stosowany na świecie u nas jeszcze mało popularny. Usługa elektroosmozy pozwala na wytworzenie skutecznej blokady przeciwgrzybicznej. Niewielkie urządzenie wytwarza fale elektromagnetyczne, które kierują całą wilgoć odkładającą się w murach w kierunku gruntu.

    Domowe zapobieganie


    Nawet jeśli dbamy o czystość zdarza się, że między płytkami glazury i w zakamarkach prysznica tworzy się czarny nalot pleśniowy. Można użyć specjalnych detergentów, można to miejsce przemywać roztworem wody z octem lub posypać to miejsce proszkiem do pieczenia (wyszorować zostawić na 30 minut i zmyć). Sprawna wentylacja jest bardzo ważna w całym mieszkaniu, lecz w łazience bywa o nią szczególnie trudno. W zapobieganiu pleśni może pomóc proste urządzenie – chemiczny pochłaniacz wilgoci. Zwykle składa się z pojemnika, w którym gromadzi się woda i miejsca, gdzie znajduje się środek chemiczny i skraplacz. To urządzenie nie zajmie dużo miejsca, a jest w stanie zebrać nawet do 2 litrów wody tygodniowo. Wymaga jedynie wymiany wkładu na nowy co 2-3 miesiące.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie

    Komentarze
    My borykamy się z grzybem w łazience na ścianie od dawna. Widzę, że nie ma prostej rady i trzeba szukać problemu głębiej, skoro nawraca cyklicznie :( Dzięki za to za radę z proszkiem do pieczenia - zaraz wypróbuję, może chociaż z zakamarkami kabiny prysznicowej uda mi się uporać.
    2018-09-28 16:03:02
    FrauHelge

    Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
    2020-10-21 13:58:02
    Przemas


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush