Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przestrzeń gospodarcza w domu

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Wybierając projekt domu, a także większego mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na detale architektoniczne – wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń mieszkalnych, ciągi komunikacyjne, tarasy, balkony itp. ale także na dostępność zaplecza gospodarczo-technicznego domu. To niezbędne miejsca pozwalające utrzymać porządek, przechowywać różne sprzęty i pełnić różne inne funkcje przydatne domownikom.
    Kiedyś pomieszczeniami gospodarczymi były piwnice lub strychy. Obecnie z piwnic raczej rezygnujemy, przestrzeń pod dachem przeznaczamy na cele mieszkalne, więc miejsca na zaplecze szukamy raczej na parterze. Pamiętajmy, że w miejscach gospodarczych możemy utrzymywać niższą temperaturę niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Korzystnie jest zgrupować je w strefie buforowej między domem a garażem. Ważny jest swobodny dostęp do tych pomieszczeń, jeśli wejścia do nich umieszczone są w bocznym korytarzu lub wiatrołapie łatwiej oddzielić brudne i generujące hałas funkcje od bezpośredniej części mieszkalnej. W żadnym wypadku nie rezygnujmy z tych pomieszczeń, sądząc, że zabierają cenną powierzchnię użytkową. Dobrze zorganizowane, nawet niewielkie strefy gospodarcze, znacznie wpływają na komfort życia.

    Spiżarnia


    Powinna mieć przynajmniej ok. 3m2 i regularny kształt, aby bez problemu ustawić półki do przechowywania produktów spożywczych. Jeśli umiejscowimy ją blisko wejścia lub garażu, zaoszczędzimy przenoszenia ciężkich zakupów (zapas napojów, warzyw itd.). Spiżarnia powinna być pomieszczeniem nieogrzewanym, bez okna, ale  z zapewnioną wentylacją.  Ściany i podłogę wykonujemy z materiałów naturalnych, które łatwo czyścić. To miejsce nie tylko na gromadzenie domowych zapasów i przetworów. Mogą tu znaleźć miejsce roboty kuchenne, większe garnki, blachy do pieczenia i inne urządzenia kuchenne po które sięgamy od czasu do czasu. Tym sposobem w naszej kuchni, często otwartej na salon, łatwiej zapanujemy nad porządkiem.
    pralnia

    Pralnia


    Na pralnię należy wyznaczyć 5-6 m2. Dobrze jeśli jest to pomieszczenie z niewielkim oknem. Wykonując prace nie musimy zawsze korzystać ze sztucznego oświetlenia, mamy możliwość przewietrzyć wnętrze. Musi się tu znaleźć miejsce na pralkę, zlew, kosze na brudne pranie. Dobrze jeśli wydzielimy tu miejsce na suszenie i prasowanie. Wtedy wszystkie czynności związane z dbaniem o nasze tekstylia wykonujemy w jednym pomieszczeniu. Łazienka nie straszy widokiem sznurków z bielizną, a rozstawioną deskę do prasowania mamy zawsze przygotowaną do użycia. Kilka dodatkowych półek i wieszaków umożliwią składanie czystego prania.

    Garderoba


    Jeśli tylko mamy taką możliwość warto zaplanować kilka niewielkich pomieszczeń o tej funkcji Wtedy bez problemu zapanujemy nad rozdzieleniem odzieży sezonowej, odzieży i akcesoriów sportowych i turystycznych, zapasów pościeli, ręczników itp. Służąca do przechowywania garderoba nie musi być wyjątkowo wyposażona. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na stylowe umeblowanie tego pomieszczenia i indywidualne zaprojektowanie. Duże powierzchnie dają większą swobodę, a bogata oferta akcesorii stworzy niebanalne rozwiązania. W mniejszych mieszkaniach na garderobę możemy wydzielić fragment holu lub sypialni oraz wnęki. Zaplanowanie garderoby zaoszczędza nam miejsca, które musimy przeznaczyć na szafy.
    garderoba

    Kotłownia


    Jeśli nasz dom ogrzewamy paliwem stałym lub olejem, musimy mieć wydzielona kotłownię oraz znaleźć miejsce na przechowywanie opału lub zbiornika na olej. Pozostałe urządzenia grzewcze można umieścić w pomieszczeniu technicznym. O metrażu tego pomieszczenia decyduje kubatura urządzeń. To pomieszczenie musi spełniać kilka norm i kryteriów, a by ogrzewanie domu było bezpieczne. Szczegółowe informacje na ten temat przygotuję w odrębnym wpisie.

    Garaż


    Funkcjonalny i wygodny garaż z przeznaczeniem na jeden samochód powinien mieć wymiar przynajmniej 3x6 m. Zawsze planujemy niewielką nadwyżkę powierzchni. To nieznaczne powiększenie stwarza możliwość przechowywania opon, sprzętów gospodarczych i ogrodniczych. Jeśli uwzględnimy miejsce z dostępem światła naturalnego, możemy w tej przestrzeni wydzielić niewielki warsztat z domowymi narzędziami.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Przestrzeń gospodarcza w domu

    Komentarze
    W mieszkaniu 72 m2 oczywiście nie mam pralni i spiżarni ale bez mojej garderoby zwanej pieszczotliwie "kanciapką" nie wyobrażam sobie ogarnięcia. Tu przechowuje nie tylko odzież sezonową, ale też torby, walizki, pudło z dokumentami, zapasy pościeli no i oczywiście mam wydzieloną przegrodę na odkurzacz i mopa. Czasem jest tam porządek, czasem kipisz jak upycham wszystko pośpiesznie, ale dzięki temu na innych powierzchniach ład.
    2018-09-28 16:03:02
    AndziaW


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush