Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Przestrzeń gospodarcza w domu

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Wybierając projekt domu, a także większego mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na detale architektoniczne – wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń mieszkalnych, ciągi komunikacyjne, tarasy, balkony itp. ale także na dostępność zaplecza gospodarczo-technicznego domu. To niezbędne miejsca pozwalające utrzymać porządek, przechowywać różne sprzęty i pełnić różne inne funkcje przydatne domownikom.
  Kiedyś pomieszczeniami gospodarczymi były piwnice lub strychy. Obecnie z piwnic raczej rezygnujemy, przestrzeń pod dachem przeznaczamy na cele mieszkalne, więc miejsca na zaplecze szukamy raczej na parterze. Pamiętajmy, że w miejscach gospodarczych możemy utrzymywać niższą temperaturę niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Korzystnie jest zgrupować je w strefie buforowej między domem a garażem. Ważny jest swobodny dostęp do tych pomieszczeń, jeśli wejścia do nich umieszczone są w bocznym korytarzu lub wiatrołapie łatwiej oddzielić brudne i generujące hałas funkcje od bezpośredniej części mieszkalnej. W żadnym wypadku nie rezygnujmy z tych pomieszczeń, sądząc, że zabierają cenną powierzchnię użytkową. Dobrze zorganizowane, nawet niewielkie strefy gospodarcze, znacznie wpływają na komfort życia.

  Spiżarnia


  Powinna mieć przynajmniej ok. 3m2 i regularny kształt, aby bez problemu ustawić półki do przechowywania produktów spożywczych. Jeśli umiejscowimy ją blisko wejścia lub garażu, zaoszczędzimy przenoszenia ciężkich zakupów (zapas napojów, warzyw itd.). Spiżarnia powinna być pomieszczeniem nieogrzewanym, bez okna, ale  z zapewnioną wentylacją.  Ściany i podłogę wykonujemy z materiałów naturalnych, które łatwo czyścić. To miejsce nie tylko na gromadzenie domowych zapasów i przetworów. Mogą tu znaleźć miejsce roboty kuchenne, większe garnki, blachy do pieczenia i inne urządzenia kuchenne po które sięgamy od czasu do czasu. Tym sposobem w naszej kuchni, często otwartej na salon, łatwiej zapanujemy nad porządkiem.
  pralnia

  Pralnia


  Na pralnię należy wyznaczyć 5-6 m2. Dobrze jeśli jest to pomieszczenie z niewielkim oknem. Wykonując prace nie musimy zawsze korzystać ze sztucznego oświetlenia, mamy możliwość przewietrzyć wnętrze. Musi się tu znaleźć miejsce na pralkę, zlew, kosze na brudne pranie. Dobrze jeśli wydzielimy tu miejsce na suszenie i prasowanie. Wtedy wszystkie czynności związane z dbaniem o nasze tekstylia wykonujemy w jednym pomieszczeniu. Łazienka nie straszy widokiem sznurków z bielizną, a rozstawioną deskę do prasowania mamy zawsze przygotowaną do użycia. Kilka dodatkowych półek i wieszaków umożliwią składanie czystego prania.

  Garderoba


  Jeśli tylko mamy taką możliwość warto zaplanować kilka niewielkich pomieszczeń o tej funkcji Wtedy bez problemu zapanujemy nad rozdzieleniem odzieży sezonowej, odzieży i akcesoriów sportowych i turystycznych, zapasów pościeli, ręczników itp. Służąca do przechowywania garderoba nie musi być wyjątkowo wyposażona. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na stylowe umeblowanie tego pomieszczenia i indywidualne zaprojektowanie. Duże powierzchnie dają większą swobodę, a bogata oferta akcesorii stworzy niebanalne rozwiązania. W mniejszych mieszkaniach na garderobę możemy wydzielić fragment holu lub sypialni oraz wnęki. Zaplanowanie garderoby zaoszczędza nam miejsca, które musimy przeznaczyć na szafy.
  garderoba

  Kotłownia


  Jeśli nasz dom ogrzewamy paliwem stałym lub olejem, musimy mieć wydzielona kotłownię oraz znaleźć miejsce na przechowywanie opału lub zbiornika na olej. Pozostałe urządzenia grzewcze można umieścić w pomieszczeniu technicznym. O metrażu tego pomieszczenia decyduje kubatura urządzeń. To pomieszczenie musi spełniać kilka norm i kryteriów, a by ogrzewanie domu było bezpieczne. Szczegółowe informacje na ten temat przygotuję w odrębnym wpisie.

  Garaż


  Funkcjonalny i wygodny garaż z przeznaczeniem na jeden samochód powinien mieć wymiar przynajmniej 3x6 m. Zawsze planujemy niewielką nadwyżkę powierzchni. To nieznaczne powiększenie stwarza możliwość przechowywania opon, sprzętów gospodarczych i ogrodniczych. Jeśli uwzględnimy miejsce z dostępem światła naturalnego, możemy w tej przestrzeni wydzielić niewielki warsztat z domowymi narzędziami.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Przestrzeń gospodarcza w domu

  Komentarze
  W mieszkaniu 72 m2 oczywiście nie mam pralni i spiżarni ale bez mojej garderoby zwanej pieszczotliwie "kanciapką" nie wyobrażam sobie ogarnięcia. Tu przechowuje nie tylko odzież sezonową, ale też torby, walizki, pudło z dokumentami, zapasy pościeli no i oczywiście mam wydzieloną przegrodę na odkurzacz i mopa. Czasem jest tam porządek, czasem kipisz jak upycham wszystko pośpiesznie, ale dzięki temu na innych powierzchniach ład.
  2018-09-28 16:03:02
  AndziaW


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas