Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Nowości zawsze wywołują kontrowersje, choć odkurzacz centralny znany jest na naszym rynku od ponad 10 lat, rzadko spotykamy go w domach rodziny czy znajomych. Zachęcające opinie handlowców konkurują z opiniami sceptyków i osób nie najlepiej poinformowanych. Zatem uporządkujmy fakty.
  W trakcie budowy domu zawsze dokładnie przyglądamy się naszym finansom. Często wydatki są weryfikowane, musimy z czegoś zrezygnować albo coś odłożyć w czasie kosztem innej pilniejszej inwestycji. Dlatego, przeważnie nawet nie myślimy o instalacji centralnego odkurzacza, uważając go za drogi kaprys. Tymczasem warto rozważyć zrobienie, choć rurowego układu instalacji. To koszt w granicach 1000-1500 zł, a za rok lub kilka lat, może całkiem spokojnie będzie was stać na zamontowanie całości. Pamiętać należy również, że w razie sprzedaży, posiadanie gotowej instalacji odkurzacza jest dodatkową zaletą.
  Wielu właścicieli istniejących budynków, przeraża wizja rujnacji domu w trakcie wykonywania instalacji. Tymczasem zakres prac może okazać się niewielki, a stopień skomplikowania zależy od rozplanowania pomieszczeń i ich powierzchni. Niektóre elementy można montować w pionach instalacyjnych, ukrywać w podwieszanych sufitach, za szafkami lub elementami zabudowy. Te, które prowadzone są po wierzchu ścian, można obudować płytą gipsowo-kartonową.

  Wydatek w kilku etapach


  Produkt pomyślany został do powszechnego użytku. Jego posiadaczem można zastać za około 5.000 zł, a jeśli to za wysoki jednorazowy wydatek, odkurzacz można montować etapami. Najpierw rozprowadzamy rury i montujemy gniazda wejściowe (1000-1500 zł), potem podłączamy urządzenie podstawowe (ok. 3000 zł) na koniec poszerzamy zestaw akcesoriów (różne rodzaje szczotek).

  Odkurzacz z workiem czy bez?


  Odkurzacze centralne występują w wersji z wymiennymi workami (wymiana co 3-5 miesięcy) lub bezrowkowe (wyjmowany zbiornik do opróżniania). Bezrowkowe wydają się tańsze w eksploatacji (koszt zakupu worków) jednak te z wymiennymi workami, umożliwiają bardziej higieniczna obsługę.
  Czy urządzenie hałasuje?·Tak samo głośna jak tradycyjny odkurzacz jest tylko jednostka centralna. Urządzenie to montujemy z dala od pomieszczeń mieszkalnych – w garażu, w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym, a tym samym znacznie ograniczamy hałas docierający do mieszkańców. Podczas czynności odkurzania mamy tylko odgłos zasysanego powietrza. To świadczy o dużej mocy ssącej.
  odkurzacz centralny

  Montaż gniazd wejściowych


  Przy zastosowaniu standardowego węża o długości 9 m ( występują inne długości od 7 do 15 metrów) jedno gniazdo daje możliwość posprzątania powierzchni ok. 100 m2. Gdyby wąż ciągle przełączać do kolejnego gniazda, stracilibyśmy całą wygodę użytkowania, jaką mamy korzystając z odkurzacza centralnego. Przy planowaniu instalacji warto zlokalizować gniazda w takich miejscach, aby optymalnie wykorzystać długość węża. Pamiętajmy by gniazdo ssące umieścić w garażu, tym samym możemy odkurzać samochód (nawet na zewnątrz). Gniazda mają zamontowane szczelne pokrywy, które zabezpieczają przed przedostaniem się kurzu i ewentualnych przykrych zapachów z instalacji.

  Czy grozi nam zapychanie instalacji?


  Dobrze wykonana i użytkowana instalacja nie będzie się zapychała. Polecony, dobry fachowiec poprowadzi rury jak najłagodniej, bez ostrych zakrętów i licznych załamań. Tak, więc montaż instalacji powierzajmy doświadczonym instalatorom, którzy dają nam gwarancję. Nie należy wykonywać instalacji z rur np. kanalizacyjnych, lecz stosować specjalną odmianę rur PCV z domieszka środków antystatycznych, które mają gładką powierzchnię i mały opór przepływu. Jeśli jednak zator wystąpi, (o czym świadczy charakterystyczny świst i słaba moc ssania) można pozbyć się go za pomocą sprężyny hydraulicznej, zabezpieczonej miękką tkaniną. W skrajnych sytuacjach wymaga wykucia i wymiany zapchanego odcinka.

  Funkcjonalność


  Odkurzacz centralny jak sama nazwa wskazuje, służy do zbierania kurzu i brudu. Jest najlepszym rozwiązaniem dla alergików, gdyż żaden tradycyjny filtr, nawet wodny nie jest w 100% skuteczny. Odkurzanie centralne usuwa kurz, roztocza, zarodniki grzybów i odprowadza przefiltrowane zużyte powietrze na zewnątrz. Co prawda podczas odkurzania ciągniemy za sobą długi wąż, ale jest to mniej kłopotliwe niż ciągnięcie całego odkurzacza. Nowoczesne węże są bardzo lekkie, zabezpieczone tekstylna nakładką, dzięki której gładko i bezgłośnie sunie po podłodze. Na rynku są dostępne modele, którymi można myć podłogi, zbierać szkło, czyścić kominek, usunąć pył i gruz po remontach. Do tych zadań, przewiduje się specjalna instalację i dodatkowe urządzenie – separator płynów, lub separator popiołu i gruzu.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Czy warto montować odkurzacz centralny ?

  Komentarze
  Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Muszę zainteresować się tematem i sprawić sobie (żonie) takie cudo :)
  2018-09-28 16:03:02
  Man Utd

  Faktycznie ciekawostka
  2018-09-28 16:03:02
  Tedek

  mi się marzył zawsze ale to dopiero jak kupie dom, a na razie super mi pomogł roomba 865, teraz mam mniej roboty i jeszcze moge wifi sterować
  2018-09-28 16:03:02
  Pawiaa

  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  2021-05-04 14:16:03
  Izya


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush