Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Sprzątamy dom na święta

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Nie wszyscy lubimy sprzątać, jest tyle fajniejszych rzeczy do robienia. Jednak lubimy żyć w czystym mieszkaniu. Generalnym porządkom, pozbywaniu się zbędnych rzeczy przypisuje się obecnie wielkie filozofie. Nie trzeba być ich zagorzałym zwolennikiem, lecz dostrzegamy pozytywy i przyjemności z przebywania w ładnym, świeżym pomieszczeniu. Nie zostawiajmy sprzątania na ostatnią chwilę.
  Wielkanoc za 2 tygodnie, czy popadacie w lekką panikę, że znów nie zrobicie wszystkiego, co chcieliście zrobić. Dlatego warto wykorzystać ten czas na systematyczne rozplanowanie i wykonanie częściowych zadań, aby na koniec uniknąć zmęczenia nadmiarem obowiązków. Im mniej zostanie do zrobienia na ostatnią chwilę, tym spokojniej zapanujemy nad wszystkim.
  porzadki

  Organizacja pracy


  Podzielmy pracę na etapy do jednorazowego wykonania, przeznaczając na sprzątanie kilka chwil każdego popołudnia lub wieczorem (jeśli pracujemy). Zaczynamy od pokoi (salon, sypialnia, pokoje dzieci). Teraz jest dobry moment na posprzątanie we wnętrzach szaf, segregację garderoby. Pozbywamy się nieużywanych ubrań, pakujemy w pudła zimową odzież wyciągając lżejszą odzież. Wycieramy z kurzu meble, półki i stojące na nich bibeloty, myjemy framugi drzwi i listwy przypodłogowe. Pamiętajmy o miejscach trudnodostępnych pod łóżkiem, za kanapą itp. Zanim zmienimy pościel, odkurzamy materace. Na koniec myjemy okna, porządnie odkurzamy dywany i zmywamy podłogi.
  Gdy w pokojach panuje porządek możemy zając się kuchnią oraz łazienką. W kuchni zaczynamy od mycia szafek wewnątrz i na zewnątrz. Zróbmy przy okazji przegląd produktów spożywczych i zastawy. Następnie czyścimy sprzęty- okap, lodówkę, kuchenkę z piekarnikiem, mikrofalę, ekspres, toster itd. Kolejnym krokiem jest umycie okna, przetarcie blatów i ewentualnie stołu i krzeseł. Na koniec zamiatamy i myjemy podłogę.
  W łazience robimy przegląd kosmetyków oraz domowej apteczki. Wyrzucamy produkty zużyte i przeterminowane. Nie zapominamy o starych myjkach gąbkach i szczoteczkach do zębów (to wylęgarnia bakterii). Następnie dokładnie myjemy urządzenia sanitarne, w razie potrzeby udrażniamy odpływy. Jeśli uznamy za konieczne myjemy płytki ścienne. Pamiętajmy o lustrze i miejscach za sedesem i pralką. Po odkurzeniu myjemy posadzkę. Jeśli mamy dywaniki łazienkowe pierzemy je i układamy czyste. Zmieniamy ręczniki na świeże i pachnące.
  Prace kończymy w holu, w przedpokojach. Porządkujemy szafę i wieszaki. Chowamy nadmiar okryć, segregujemy obuwie. Zamiatamy dokładnie piach z zakamarków i myjemy podłogę. Pamiętajmy o umyciu luster, wytrzepaniu wycieraczek i przetarciu drzwi wejściowych i wszystkich skrzydeł wewnętrznych.
  porzadki2

  Rozdzielamy obowiązki


  Każdy z domowników jest w stanie pomóc przy domowych porządkach. Dostosujmy zadania do dorosłych i dzieci, które powinny być zadbać o porządek w swoim pokoju. Niech każdy wie, za co jest odpowiedzialny.

  Zamiast detergentów


  Detergenty, których używamy bardzo dużo do mycia i sprzątania nie zawsze są zdrowe, a niekiedy wręcz szkodliwe. Skutecznym, w pełni naturalnym, nietoksycznym środkiem czyszczącym jest ocet. Możemy użyć go do usuwania osadów z kamienia (zacieki w kabinach prysznicowych), czyszczenia fug, usuwania nieprzyjemnych zapachów. Ocet wywabia plamy. Ślady atramentu, krwi, wina, trawy należy przed włożeniem do pralki przetrzeć szmatką namoczoną octem. Dzięki temu plamy łatwo zostaną usunięte podczas prania. Do mycia - okien, luster i podłóg. Odpowiedni roztwór myjący uzyskamy dodając do ciepłej wody octu w stosunku pół szklanki na 4 litry wody. Do mycia lodówki, pojemników kuchennych, armatury przygotowujemy roztwór w stosunku 1 do 1. Używając ściereczki lub gąbki nasączonej octem usuniemy trudne zabrudzenia z dywanów i wykładzin. Octem nie czyścimy powierzchni z naturalnego kamienia (granit, marmur), oraz sprzętu elektronicznego.
  Przy praniu firanek garść soli kuchennej dodana do przedostatniego płukania spowoduje, że zalśnią bielą i będą się lepiej układały. Solą świetnie odświeżymy dywan, który szczotkujemy suchą solą, pozostawiamy na kilka godzin i porządnie odkurzamy. Do wybielania oraz czyszczenia fug doskonale nadaje się soda oczyszczona. Papkę z wody i sody nanosimy w szczeliny fug. Chwilę zostawiamy i spłukujemy. Do prania białych rzeczy wystarczy dodać pół szklanki sody oczyszczonej by nie szarzały. Soda skutecznie usuwa osad i kamień z czajnika. Wystarczy wsypać zawartość opakowania do naczynia, zalać wodą i zagotować. Następnie całość zamieszać energicznie i wylać. Czynność powtarzamy do momentu odpadnięcia całej warstwy kamienia
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Sprzątamy dom na święta

  Komentarze
  Nienawidzę sprzątać :( można by coś podpowiedzieć, tutaj na blogu, jak szukać ekip sprzątających, na co zwrócić uwagę itp.
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek

  Ja bym prosiła o poradnik w stylu, jak zaangażować męża w sprzątanie, albo co zrobić, żeby to sprzątanie chociaż trochę polubił ;)
  2018-09-28 16:03:02
  ŻonaMiśka

  Myślę, że nie ma takiego poradnika w całym internecie :)
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush