Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jaką wannę wybrać do łazienki?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Odprężająca kąpiel to doskonały sposób na wytchnienie i zaznanie kilku chwil spokoju po ciężkim dniu. Aby wydobyć z niej maksimum przyjemności, należy dopasować wannę do swoich potrzeb oraz gustu. Jeśli zastanawiacie się, jaką wybrać wannę, przeczytajcie dzisiejsze porady. Jak dopasować wymiary wanny do powierzchni łazienki, jaki wybrać kształt wanny i co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?
  W małych łazienkach zazwyczaj nie mamy wyboru i musimy zdecydować się na kabinę prysznicową. I tutaj nie ma problemu, szukamy kabiny pod określone wymiary miejsca jakim dysponujemy. Dylemat najczęściej zaczyna się kiedy są możliwości wstawienia wanny i nie wiemy, jaką wybrać. Dodatkowym utrudnieniem jest wkomponowanie jej w układ łazienki – często nieregularne kształty pomieszczenia zmuszają nas do wzięcia pod uwagę różnego rodzaju wanny. Tak czy inaczej pierwszym krokiem w kierunku urządzenia naszej łazienki powinno być dokładne rozplanowanie wnętrza aby było funkcjonalne i wygodne.

  Wybór kształtu i rozmiaru wanny


   jest ściśle powiązany z przestrzenią, jaką dysponujemy w pomieszczeniu. Wanna nie powinna być ani za mała, ani za duża, nie powinna utrudniać poruszanie się i dostępu do pozostałego wyposażenia łazienki. Minimalna przestrzeń dla człowieka po wyjściu z kąpieli pomiędzy dłuższym bokiem wanny a ścianą to 55 cm, natomiast ok. 100 cm zapewni nam swobodę ruchów. Warto zatem sporządzić szkic pomieszczenia z zaznaczonymi wszystkimi wymiarami, abyśmy uniknęli przykrych niespodzianek. Z takim rzutem zapewne poszukiwania w sklepach będą łatwiejsze.
  aww
  Pierwszym wyborem są tradycyjne wanny prostokątne. Producenci oferują wanny o wymiarach 70-100 cm szerokości oraz 120-200 cm długości. Prosty kształt świetnie nadaje się do zabudowania wnęki pomieszczenia dłuższym bokiem wanny, zostawiając jeden dłuższy bok zamaskowany panelem frontowym lub obłożony mozaiką lub glazurą. Równie dobrze możemy taką wannę dostawić do rogu wnętrza, pozostawiając front i jeden bok wolne. Wtedy należy się zastanowić czy prostokątny róg nie będzie wadził w poruszaniu się po wnętrzu. Ze względów bezpieczeństwa możemy wybrać wersję z jednym bokiem lekko zaokrąglonym.
  Drugim typem wanien są wanny asymetryczne. Różnorodność tego typu wyposażenia pozwala na większe możliwości aranżacji, a ich konkretny kształt nada odpowiedniego charakteru samej łazience. Wanny asymetryczne mogą być narożne i wnękowe, o prostych liniach frontu lub w formie łuku. Najczęściej wanny asymetryczne są na planie trapezu lub trójkąta prostokątnego, a niektóre z nich łagodnym łukiem frontowym przypominają kształt awokado lub łzę. Dostępne są wersje prawe i lewe, a każdy bok wanny jest innej długości.  Pokrewne do wanien asymetrycznych będą wanny symetryczne narożne charakteryzujące się równą długością boków.
  Kolejnym rodzajem wanien są wanny owalne przyścienne oraz wanny wolnostojące (o kształcie elipsy lub prostokątne) nadające się nie do łazienek, lecz do salonów kąpielowych. Takie wanny potrzebują więcej przestrzeni, aby w całej okazałości mogły upiększyć wnętrze. Zazwyczaj umieszcza się jako punkt centralny salonu. Całość aranżacji powinna być przestronna i prosta. Można wspomnieć również o wannach „wpuszczonych” w podłogę - montaż  takiej wanny wymaga sporej przestrzeni i odpowiedniej konstrukcji stropu lub podłogi. O tym rozwiązaniu należy pomyśleć już na etapie projektowania domu.
  wwwan

  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem wanny


  Materiał. W sklepach możemy spotkać wanny wykonane z akrylu, żeliwne, stalowe i z kamienia. Każdy materiał ma swoje wady i zalety np. wanny akrylowe są ciepłe w dotyku i lekkie, żeliwne solidne i ciężkie, natomiast te z kamienia  odporne na uszkodzenia lecz najdroższe. Warto zwrócić na to wszystko uwagę i dopasować odpowiednia wannę wedle własnych oczekiwań.
  Kosmetyki. To, o czym często zapominamy, gdy zastanawiamy się, jaką wybrać wannę, wiąże się przede wszystkim z komfortem użytkowania. Zastanówmy się, gdzie będziemy mogli odstawiać kosmetyki w trakcie kąpieli – czy to będzie szerszy brzeg wanny, dobudowana półka obłożona płytkami, zwykłe drewniane półeczki, a może wnęka w ścianie. Dobudowanie półki często jest wykorzystywane jako zapełnienie brakującej luki pomiędzy ścianą a wanną. Wyprofilowane siedzisko. Czy brzegi wanny mają być całkowicie gładkie, czy być może lepsze byłoby uwzględnienie wyprofilowanego siedziska? Takie rozwiązanie będzie bardzo przydatne i praktyczne, natomiast w połączeniu ze ścianką prysznicową możemy uzyskać wannę i prysznic 2 w .
  Bateria. Niektóre typy wanien są przewidziane z otworem na baterię, po środku lub z boku, niektóre nie. Wtedy  baterię umieszcza się w ścianie. Zwróćmy uwagę, z której strony i jak możemy umieścić kran do wytypowanej przez nas wanny. Warto wybrać ten sam sposób montażu jak przy umywalce, aby zachować spójność.
  awawa
  Obudowa wanny. Coraz bardziej popularne są panele wykonane z tego samego materiału i w tym samym kolorze co oferowana wanna. Ich gładka powierzchnia z minimalną ilością łączeń ułatwia utrzymanie czystości oraz nie sprawia kłopotu z demontażem w razie awarii. Panele doskonale wkomponują się w wystrój i nie będą odbiegać stylistyką od pozostałego wyposażenia łazienki.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Jaką wannę wybrać do łazienki?

  Komentarze
  Bardzo fajny artykuł. Zbiera to, co najważniejsze. Myślę, że warto jeszcze dodać, że można pokusić się również o zamówienie wanny na wymiar, jeśli wśród dostępnych modeli nie znajdziemy nic, co do końca będzie nam odpowiadać. Myślę, że jest to szczególnie fajna opcja dla tych, którzy mają łazienkę o nietypowych wymiarach lub dla tych, którym marzy się wanna w styli king size!
  2018-11-21 11:38:02
  Arletta


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati