Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jak segregować śmieci w kuchni?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Każdego roku wyrzucamy ogromne ilości odpadów produkowanych w domu. Coraz większa świadomość zanieczyszczenia środowiska skłania nas do segregacji. Do recyklingu zobowiązuje nas prawo i zdrowy rozsądek. Tylko jak sprytnie zorganizować segregację we własnej, często niedużej kuchni? Czy warto zainwestować w stosowny asortyment kuchenny? Co dokładnie o recyklingu mówią nowe przepisy?

  Nowe przepisy


  Nowe, aktualne rozporządzenie dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów weszło w życie latem 2017 roku.  Jednak gminy mają jeszcze sporo czasu, aby dostosować się do nowych wymogów. Mogą bowiem poczekać aż wygasną dotychczasowe umowy z odbiorcami odpadów. Nie zmienia to faktu, że przepisy już dziś obowiązują w wielu miejscowościach, a kolejne samorządy szykują się do ich wdrożenia.
  Zgodnie z ustawą, odpady segregować powinniśmy na pięć grup. Każda z nich ma trafiać do kontenera (worka) oznaczonego innym kolorem.
  tworzywa sztuczne i metale to pojemnik żółty,
  papier - niebieski,
  szkło - zielony (a opcjonalnie szkło bezbarwne - biały),
  odpady biodegradowalne - brązowy,
  zmieszane odpady komunalne - inny kolor.
  akosz

  Organizacja segregacji


  Kuchnia to miejsce, w którym produkujemy najwięcej śmieci, dlatego jest ona doskonałym pomieszczeniem do przeprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. W końcu nie bez powodu w większości naszych domów kosz znajduje się właśnie w szafce pod zlewem. Pozostaje pytanie, jak zmieścić w często małej kuchni, kilka sporych pojemników na odpady, by móc je wygodnie i efektywnie segregować? No cóż, choć wydaje się to nierealne, jest to jednak możliwe. Pomocne okazać się mogą różne akcesoria meblowe i systemy segregacji odpadów. Organizację porządkowania odpadów musimy zacząć od analizy tego ile i jakie śmieci na ogół wyrzucamy. Czy kupujemy napoje w butelkach plastikowych, czy szklanych? Jak dużo zużywamy papieru? Ważne jest również to, czy możemy sobie pozwolić na organizację kompostownika przy domu, czy też mieszkamy w domu wielorodzinnym czy bloku. Odpowiedzi na podobne pytania pozwolą się zorientować jakich pojemników naprawdę potrzebujemy.

  Oddzielne kosze na konkretne odpady


  W szafce kuchennej powinno znaleźć się kilka pojemników przeznaczonych na określone odpady. Przede wszystkim należy uwzględnić w nich podział na tworzywa nadające się do ponownego przetworzenia oraz na te, które nie poddają się recyklingowi. Wielkość poszczególnych koszy do segregacji powinniśmy uzależnić od ilości produkowanych przez nas śmieci.
  W gospodarowaniu odpadami pomagają gotowe zestawy pojemników i sortowników przeznaczone do zamontowania w szafkach. Dostępne są rodzaje o różnych rozmiarach i konfiguracjach, dzięki czemu łatwo można je dostosować do konkretnej przestrzeni, jaką dysponujemy .
  Gdy nasza szafka pod zlewem nie jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie kosze do segregacji. Zamiast wstawiać je wszystkie do środka, niektóre z nich dzięki specjalnemu mocowaniu można po prostu zawiesić po wewnętrznej stronie drzwiczek.
  Praktycznym rozwiązaniem dla pomieszczeń o niewielkim metrażu jest zestaw kilku nakładanych na siebie pojemników. Oprócz tego, że zajmują niewiele miejsca, to w dodatku tworzą prosty i klarowny system do sortowania wielu grup odpadów.
  Stelażowe kosze do segregowania śmieci
  To nic innego jak stelaż, na który nakłada się worek na śmieci. Niektóre modele wyposażone są w uchwyty umożliwiające montaż na drzwiczkach wewnątrz szafki. Dzięki różnym kolorom pokryw, łatwo jest dokonać podziału, który worek będzie przeznaczony dla danego rodzaju odpadów.
  akosz1

  Kompostownik


  Właściciele ogródków lub działek mogą odpadki organiczne przerobić na  kompost. Ten naturalnie powstały nawóz zawiera duże ilości azotu, potasu i fosforu. Wzbogaci ziemię w próchnicę, zwiększy jej żyzność, pojemność wodną oraz powietrzną. Jego zastosowanie z pewnością dobrze wpłynie na jakość roślin w przydomowym ogrodzie. Proces tworzenia kompostu trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i odbywa się w specjalnym urządzeniu – kompostowniku, który można kupić lub zbudować samodzielnie. Odpadki, jakie można wrzucać to między innymi: obierki owoców i warzyw (z pominięciem cytrusów), skorupki jaj, fusy z kaw i herbat, sucha karma dla zwierząt, gazety (papierowe nie foliowane), popiół drzewny, skoszona trawa, chwasty, liście.
  akosz4

  Tych śmieci nie wyrzucamy do kosza!


  Baterie i akumulatory
  Zużyte baterie są bardzo niebezpieczne dla środowiska - zawierają szereg substancji szkodliwych, między innymi metale ciężkie oraz specyfiki tworzące elektrolity. Wrzucamy je  do specjalnych pojemników znajdujących się najczęściej w hipermarketach i sklepach z elektroniką.
  Sprzęt elektroniczny
  Zużytych urządzeń RTV i AGD nie można wyrzucać z innymi śmieciami do śmietnika. Wynika to z faktu, że odpady te powinny być traktowane jako niebezpieczne W pierwszej kolejności do odebrania starych telewizorów, lodówek, suszarek, tosterów itd. jest zobowiązany przedsiębiorca, z którym mamy podpisaną umowę na wywóz śmieci. Gminy mają obowiązek informowania o miejscach, gdzie można bezpłatnie wyrzucać elektrośmieci – w każdej gminie powinno być przynajmniej jedno miejsce, gdzie można zostawić zużyty sprzęt. Pamiętajmy także, że odpady elektryczne zostawimy także w punktach serwisowych i w sklepach, w których sprzedawany jest sprzęt RTV i AGD.
  Żarówki
  Żarówki zawierają substancje toksyczne, które po uwolnieniu dostają się do powietrza, gleby czy wód, powodując skażenie środowiska. Pojemniki na świetlówki znajdują się najczęściej tuż obok pojemników na zużyte baterie. Żarówki można oddawać również do punktów zbiórki elektrośmieci.
  Lekarstwa, opakowania po lekach oraz domowe odpady medyczne
  Lekarstwa, które przyjmujemy na różne schorzenia mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska i nie powinny trafiać na wysypisko razem z innymi śmieciami. Równie niebezpieczne jest wyrzucanie takich odpadów do toalety, ponieważ w oczyszczalniach wykorzystywane są wrażliwe na działanie antybiotyków mikroorganizmy. Silne medykamenty są szkodliwe dla ekosystemu, ponieważ pozostają aktywne jeszcze kilka miesięcy po “utylizacji”. 
  Niebezpieczne są również odpadki takie jak igły, ampułki, cewniki, zanieczyszczone krwią materiały opatrunkowe czy zużyte jednorazowe rękawiczki. Mogą być nośnikami żywych drobnoustrojów chorobotwórczych, wywołujących zakażenia u zwierząt i ludzi.
  Domowe odpady medyczne można dostarczać do specjalnych kontenerów znajdujących się w aptekach lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych.
  Gruz i inne odpady budowlane
  Gruzu, kafelków, starych mebli czy innych śmieci wielkogabarytowych bądź pozostałości po remoncie również nie wolno porzucać na śmietniku. Odpowiednie jest, jeszcze przed podjęciem prac budowlanych, dowiedzieć się u administracji budynku o możliwości zorganizowania specjalnego kontenera.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Jak segregować śmieci w kuchni?

  Komentarze
  My przez chwilę nawet chcieliśmy zacząć segregować śmieci. Nasz zapał skończyl się, gdy przyuważyliśmy, że w naszej gminie śmieciarka zawartość wszystkich kontenerów wrzuca na pakę razem, jak leci...
  2018-09-28 16:03:02
  marcymon


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas