Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zimowe porządki wokół domu - odśnieżanie

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Zima sypnęła śniegiem. Do właściciela posesji należy obowiązek porządkowania działki w jej granicach oraz odśnieżanie chodnika przylegającego do działki. Ten, kto nie wypełnia swojego obowiązku może zostać ukarany grzywną lub naganą. Odśnieżamy w trosce o komfort poruszania się na posesji, bezpieczeństwo domowników oraz przechodniów. Usuwamy śnieg z dachów, jak również zwisające z dachu sople.

    Odśnieżanie dachu


    Dla własnego bezpieczeństwa dachy odśnieżać powinni też właściciele domów jednorodzinnych. Prawo budowlane nie mówi, jak często dach musi być odśnieżany, ale przyjmuje się, że nie powinien utrzymywać na powierzchni warstwy śniegu wyższej niż 30 centymetrów. Niestety właściciele nieruchomości napotykają na dylemat. Samodzielne wchodzenie na dach i odśnieżanie nie jest ani łatwe, ani bezpieczne – zwłaszcza gdy nie ma się specjalistycznego sprzętu. Z drugiej strony,  wynajęcie specjalistycznej firmy do usuwania śniegu z dachu nie należy do najtańszych. Wysokie ceny wynikają z tego, że odśnieżanie dachu czy ściąganie sopli wiąże się z pracą na wysokości. A to oznacza z kolei, że powinna je wykonywać przeszkolona i dobrze zabezpieczona grupa ludzi. Około 15-centymetrowa warstwa śniegu o powierzchni 1 m2 waży aż 50 kg. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą zalegający na dachu śnieg, rośnie z czasem, nawet przy braku dalszych opadów i zwiększa się dodatkowo podczas odwilży. Metr sześcienny świeżego puchu waży 200 kg, metr sześcienny śniegu mokrego to już 800 kg, a topniejącego aż 900 kg. Nie zwlekajmy z odśnieżaniem.
    snieg

    Narzędzia do odśnieżania ręcznego


    Aby nie dać się zaskoczyć przez zimę, należy już wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia,które pozwolą nam odśnieżyć chodnik przed domem, ścieżkę prowadzącą do wejścia, a także podjazd. Na niedużej posesji wystarczy szufla do odgarniania śniegu, miotła oraz odkuwacz do lodu czy ręczny pług. Narzędzia te powinny być lekkie, aby z łatwością się nimi posługiwać, sztywne, trwałe i odporne na korozję. Szuflę do śniegu dobrze mieć nie tylko w garażu lub komórce, ale także w samochodzie na wypadek gdyby auto ugrzęzło w zaspie. W sklepach dostępne są specjalne szufle z tworzywa sztucznego odpornego na niską temperaturę, do których nie przykleja się śnieg. Są one wzmocnione dodatkowo paskiem metalu na krawędzi.

    Urządzenia mechaniczne


    Urządzenia mechaniczne znacznie usprawnią odśnieżanie w przypadku większych posesji. Do oczyszczania równych nawierzchni (podjazdy, chodniki, ścieżki) odpowiednie będą odśnieżarki elektryczne, które są dość lekkie. Bezgłośna praca oraz możliwość wygodnego przechowywania to niewątpliwe zalety tego urządzenia. Wadą jest ograniczony zasięg kabla. Wydajniejsze są odśnieżarki spalinowe jednostopniowe, które usuną za jednym razem nawet 30-centymetrową warstwę śniegu. Są bardzo zwrotne, dlatego łatwo się je obsługuje bez użycia dużej siły. 
    Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe to większe urządzenia. Różnią się od poprzednich tym, że zawierają nie tylko wirnik ślimakowy zgarniający śnieg, ale także turbinę, dzięki której jest on odrzucany na dużą odległość. Umożliwiają odgarnięcie także zbitego i mokrego śniegu.
    Łatwo jest manewrować odśnieżarkami kołowymi, ale na nierównej działce lub przy domu osadzonym na zboczach, lepiej sprawdzą się maszyny gąsienicowe. Odśnieżarki spalinowe napędzane są silnikami dwusuwowymi lub czterosuwowymi. Mocniejszy silnik czterosuwowy świetnie nadaje się do odśnieżania rejonów, w których występują obfite opady śniegów. Urządzenia nie trzeba pchać, a jego prędkość poruszania sterujemy biegami lub dźwignią.
    Jest także możliwość wykorzystania do odśnieżania kosiarki po dołączeniu do niej dodatkowego osprzętu. Pamiętajmy jednak o założeniu łańcuchów na koła, które zapobiegną ślizganiu się traktora. Pług można doczepić zarówno do kosiarek, jak i traktorków. Pługi przeważnie mają dwie listwy. Gumowa służy do spychania śniegu, zaś metalowa do odsuwania lodu. Możliwe jest także podłączenie obrotowych szczotek zamiatająco-odśnieżających, którymi sprzątniemy świeży śnieg.
    odsniey

    Ogród


    Mimo że rośliny pokryte warstwą białego, miękkiego puchu wyglądają uroczo, czapy śniegu zalegające w ogrodzie mogą być niebezpieczne. Duży ciężar śniegu leżącego na gałęziach spowoduje ich deformację, i w najgorszym przypadku może doprowadzić do ich połamania. Aby temu zapobiec, warto jeszcze jesienią owiązać korony krzewów sznurkiem. Jeśli śnieg już zalega na gałęziach, należy go strząsnąć, gdy widzimy, że nadmiernie się uginają pod jego ciężarem.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Zimowe porządki wokół domu - odśnieżanie

    Komentarze
    Tak jak odnierzac trzeba to chodnik twoj ale jak z kumplami piwo pijesz na chodniku przed domem to nalge miejsce oubliczne
    2019-01-08 11:06:02
    Andrzej


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush