Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kominek z płaszczem wodnym

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Pomysł wykorzystania kominka do ogrzewania całego domu znany jest od dawna. Pozostawał on jednak w tyle za bardzo wydajnymi kotłami centralnego ogrzewania oraz piecami na gaz, olej i prąd. Dopiero nowoczesne płaszcze wodne pozwoliły na połączenie kominka z tradycyjną instalacją grzejnikową. Dzięki temu nie dość, że zyskuje się ciekawy element wnętrza, to można zaoszczędzić na ogrzewaniu.
    Dzisiejsze kominki mają zwykle wydajne wkłady kominkowe, dzięki którym palenie w nich jest bezpieczne i bardziej efektywne, ponieważ większość ciepła powstającego podczas spalania pozostaje we wnętrzu. Kominek z płaszczem wodnym może całkowicie zastąpić lub uzupełnić inne źródła ciepła – w przypadku rezygnacji z ogrzewania gazowego na rzecz takiego kominka można mówić nawet o oszczędnościach rzędu 50%.
    aak

    Co to jest płaszcz wodny?


    Płaszcz wodny to osłona o podwójnych ściankach, między którymi znajduje się woda. W przypadku kominków to odpowiednio ukształtowana rura umieszczona nad paleniskiem, a konkretnie jej odcinek, który pełni rolę wymiennika ciepła. Gorące spaliny ogrzewają wodę przepływającą przez płaszcz wodny, a ta następnie jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania i grzejników. Kominek z płaszczem wodnym zgodnie z polskim prawem nie może być jedynym źródłem ciepła, zawsze powinno w budynku być dodatkowe urządzenie grzewcze, ponieważ kominek wymaga stałej obsługi i powinna być zapewniona alternatywa, która po pierwsze uchroni budynek przed utratą ciepła, po drugie zapobiegnie zamarznięciu i uszkodzeniu instalacji grzewczej.

    Jak działa płaszcz wodny?


    Kominki z płaszczem wodnym współpracują z instalacją centralnego ogrzewania i są w praktyce rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym od zwykłego kominka. Moc cieplna wynosi od kilkunastu do nawet 40 kW, a jej wysokość zależy od zastosowanego paliwa i fazy jego spalania. Warunkiem wykorzystania pełnej mocy i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa jest poprawny i profesjonalny montaż. Powinny pracować w systemie otwartym, dodatkowe akcesoria jak otwarte naczynie wzbiorcze, przeponowy wymiennik ciepła, do tego ich instalacja powinna być zgodna z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych. Ponadto należy dobrać odpowiednią moc wkładu, która powinna być dostosowana do  wielkości powierzchni, jaką chce się ogrzać, oraz do rozmiarów instalacji c.o. Przyjmuje się, że moc kominka o ok. 1 kw mocy znamionowej pozwala ogrzać 10 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, przy czym wysokość pomieszczenia wynosi od 2,5 do 2,7 metra, a izolacja budynku cechuje się średnim współczynnikiem.
    ak

    Podgrzewanie wody


    Płaszcz wodny to także świetny sposób na ogrzewanie wody użytkowej – wysoka moc kominka pozwala na uzyskanie ciepłej wody w sposób przepływowy. W tym celu nad paleniskiem należy zamocować dodatkową wężownicę; inną możliwością jest podgrzewanie wody na zapas w zasobniku. Zastosowanie systemu chłodzenia awaryjnego  czyni ogrzewanie wody za pomocą kominka z płaszczem wodnym w pełni bezpiecznym. Zawór termostatyczny, po osiągnięciu temperatury wody grzewczej powyżej 95°C, automatycznie otwiera dopływ zimnej wody (temperatura w całej instalacji spada).

    Ogrzewanie powietrzne


    Dopełnieniem płaszcza wodnego może być kolejny system Dystrybucji Gorącego Powietrza. Jest to dobry sposób na wykorzystanie ciepłego powietrza z salonu, w którym zazwyczaj znajduje się kominek – dzięki sieci kanałów ciepło transportowane jest do innych pomieszczeń. Instalacja taka wymaga rozprowadzenia po całym domu izolowanych przewodów aluminiowych, podłączonych do wylotów w kominku. Należy pamiętać o zainstalowaniu w systemie wysokiej jakości filtrów powietrza


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Kominek z płaszczem wodnym

    Komentarze
    bardzo dobry pomysl jak widac mozna polaczyc przyjemne z porzytecznym
    2018-11-15 09:52:02
    Edward

    Taki kominek to dobre rozwiązanie, gdy nie mamy miejsca na rury dgp.
    2018-11-21 11:47:02
    Krzysztof

    Mamy kominek z płaszczem wodnym. Na początku straszyli nas, że nie będzie to efektywny sposób ogrzewania domu, bo ciepło będzie tylko w pomieszczeniach przyległych, na szczęście jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. W całym domu jest ciepło. W zimie w kominku palimy przez cały dzień i tylko podczas naprawdę mroźnych nocy jest konieczność wstawania w nocy i dokładania drewna.
    2018-11-22 09:52:02
    Ania


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush