Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Stół - centralny punkt domu

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Na co dzień nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa stół. To przy nim spożywamy posiłki, świętujemy, rozmawiamy z domownikami i gośćmi. Czasem to stanowisko naszej pracy, lub miejsce uprawiania( manualnego) hobby. Próbowano zastąpić go blatem, ławą, czy innymi rozwiązaniami, jednak stół z ustawionymi dookoła krzesłami to rozwiązanie jedno z najlepszych.
    O ważnym znaczeniu stołu możemy się przekonać śledząc ten wątek w legendach, mitach i historii. Jest on mocno związany z naszą tradycją, która nakazuje przyjmować gości przy stole obficie zastawionym. Bez znaczenia czy stoi w zamożnym czy biednym domu, goście zawsze mogą liczyć, że zostaną poczęstowani tym, co gospodarze mają najlepszego. Trudno o bardziej czytelny symbol polskiej gościnności, znanej powszechnie w świecie. Nie bez znaczenia pozostaje kształt stołu. Prostokątny oferuje miejsce uprzywilejowane, znajduje się ono na krótszym boku przy tzw. szczycie. Tu zwyczajowo zasiada głowa rodziny, osoba najstarsza lub gospodarze domu. Wyjątkowe znaczenie ma również stół okrągły. Tu, z racji kształtu nikt nie zajmuje wyróżnionej pozycji, a stół kojarzy się braterstwem i równością. Dziś, ważniejszy jest styl i materiał, z jakiego mebel wykonano, jednak do pewnej symboliki mniej lub bardziej świadomie przywiązujemy wagę.

    Piękny wygląd idealne proporcje


    Stoły mogą być wykonane z różnych materiałów: drewno, szkło, kamień, metal, plastik. Wzornictwo jest przebogate i oferuje ciekawe połączenia tych materiałów, czyste formy jak i wykorzystanie wielu dodatkowych elementów ozdobnych. Blaty delikatne lub masywne i nogi albo solidne, mocne, albo lekko wygięte, stylizowane, lekkie, rzeźbione. Stół może być bardzo oryginalnym meblem nadającym charakteru całemu wnętrzu. Wybór należy zacząć od ustalenia jego wielkości. W małym pomieszczeniu nawet piękny duży stół przytłoczy i stanie się „zawalidrogą”.  Poszukajmy wśród stołów rozkładanych. Dzięki nowym rozwiązaniom z niepozornego stolika w chwilę i bez wysiłku uzyskamy duży stół do biesiady

    Kilka słów o centymetrach


    Przyjęto, że na jedna osobę przeznacza się 60 cm odcinek blatu. W czasie większych uroczystości, siedzimy zwykle ciaśniej, na osobę przyjmujemy 50 cm. Stół do organizacji przyjęć powinien mieć szerokość 100 cm, to ze względu na uwzględnienie miejsca na zastawę. Stół 80 cm sprawdzi się w użytkowaniu codziennym np. w kuchni, gdzie posiłki podajemy wprost na talerzu. Wokół mebla zostawiamy tyle wolnej przestrzeni, aby stół swobodnie obejść, gdy wszystkie miejsca są zajęte. Aby osoba siedząca za stołem mogła swobodnie siedzieć, między stołem a oparciem krzesła potrzeba ok. 50 cm. Zatem jeśli stół ma szerokość 100 cm, to wraz z gośćmi zajmuje 200 cm. Potrzebne jest nam miejsce do przejścia za plecami biesiadników, wygodne to 60 cm, po obu stronach, minimum to 40 cm. Wniosek jest prosty, minimalna szerokość strefy jadalni to 280 cm, całkiem wygodna 320 cm. Stół do wygodnego siedzenia powinien mieć 75 cm wysokości. Możemy podnieść blat stołu, (jeśli np. pasujemy go do wysokości wyspy kuchennej), lecz wiąże się to z zakupem podwyższonych krzeseł.
    stół1

    Jadalnia


    To osobne pomieszczenie przewidziane na stół. Wyraźne wydzielenie miejsca spożywania posiłków i urządzania spotkań, nadaje jadalni szczególny – reprezentacyjny charakter. Warto tu ustawić również kredens, komodę lub bufet, czyli mebel przeznaczony do przechowywania serwisów i obrusów itp. Wielkość jadalni, zależy od stylu życia domowników. Jeśli liczne biesiady zdarzają się w naszym domu rzadko, skupmy się na wygodzie codziennej. Pamiętajmy jednak, że w dużym pomieszczeniu mały stół będzie wyglądał nieproporcjonalnie. Jeśli dysponujemy miejscem ustawmy wygodny stół, który nawet, jeśli jest trochę za duży dla domowników, nie szkodzi. Na co dzień wykorzystujmy jeden koniec stołu, a pozostałe miejsce może być dostępne sporadycznie.

    Stół w kuchni


    Umieszczenie stołu jadalnego w kuchni nie jest już popularne. Taka decyzja oznacza, że zapraszamy gości w centrum życia rodzinnego i nie obawiamy się, że zetknie się on z harmidrem i rozgardiaszem powstającym w czasie przygotowania posiłków, podawania itp. W dużej kuchni wyraźnie wyodrębniamy miejsce stołu, oddalając go od ciągu roboczego.

    Otwarta strefa dzienna


    Ustawienie stołu we wspólnej przestrzeni dziennej to najpopularniejsze dziś rozwiązanie. Pozwala ono przebywać razem rodzinie, mimo zajęcia różnymi czynnościami. Otwarta lub półotwarta kuchnia umożliwia sprawne podawanie posiłków. Przy stole w pokoju dziennym rozmawiamy, gramy w gry, układamy puzzle, tu odrabia się lekcje, pracuje itd. Warto przybliżyć stół do okna, to zapewni dobre doświetlenie światłem naturalnym, a w domu jednorodzinnym umożliwi widok na otoczenie. Stół nie powinien kolidować z wyjściem na taras.
    stół3

    W małym mieszkaniu


    Stół najczęściej umieszczamy w pokoju dziennym. Prostokątny stół dla 4 osób powinien mieć przynajmniej 120 cm długości. Okrągły stół dla 4 osób powinien mieć średnicę nie mniej niż 100 cm. Stół okrągły wymaga obejścia, dookoła, dlatego jeśli blat ma być mniejszy, wybieramy prostokąt. Taki stół możemy ustawić jednym bokiem do ściany, zaoszczędzając tym samym miejsce. W razie konieczności stół rozkładamy lub wysuwamy na środek. W przypadku ograniczonego miejsca i małego stołu, warto doraźnie pomyśleć o pomocniku na kółkach.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush