Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zasady przechowywania żywności

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Żywność musi być przechowywana w odpowiedni sposób. To podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem naszym i rodziny. Co ważne, właściwe gospodarowanie zapasami artykułów spożywczych pozwala również na zminimalizowanie w znacznym stopniu problemu związanego z marnowaniem pokarmów. Aranżując kuchnię, powinniśmy przewidzieć dużo miejsca do przechowywania żywności. Tej codziennej i suchych zapasów.

    Przestrzegaj terminów przydatności do spożycia


    Jest to najważniejsza informacja, którą producenci zamieszczają na etykietach lub bezpośrednio na opakowaniach produktów. Często orientacyjna ocena przydatności na podstawie zapachu czy wyglądu może nie wystarczyć, więc pewniej i bezpieczniej kierować się podaną datą.
    Większą uwagę zwracajmy na potrawy przygotowywane w domu, szczególnie te zawierające składniki, które szybko się psują. Taki posiłek należy spożyć tego samego dnia, którego został przygotowany lub najpóźniej dzień po. Pozostałe resztki z domowych obiadów czy produkty, które już zostały ugotowane możemy przetrzymywać w lodówce, ale nie dłużej niż trzy dni.
    ap

    Właściwe miejsce przechowywania


    Przechowywanie zapasów żywności w kuchni nie powinno być już problemem. Na rynku istnieje duży wybór bezpiecznych pojemników szklanych i z tworzyw sztucznych (sprawdzajmy certyfikaty) - do bezpiecznego przechowywania żywności. Wystarczy, że na spodzie pojawi się charakterystyczny symbol składający się z kieliszka i widelca. Właściwe pojemniki zabezpieczą suche produkty przed wilgocią, obcymi zapachami i insektami. W zależności od rodzaju produktu pojemniki umieszczamy w szafkach kuchennych lub w lodówce. Te przezroczyste ułatwią nam szybkie znalezienie produktu, jednak powinniśmy ustawiać je w miejscach ciemnych lub ocienionych. Jeśli pojemniki mają stać na widoku, dobrze jest je ujednolicić stylistycznie oraz... ochronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
    Większość produktów suchych (kasze, makarony, mąki, herbaty przyprawy, itp.) nadaje się do przechowywania w temperaturze pokojowej. Warunki takie lubią też pomidory, ogórki świeże, owoce południowe, pieczywo. Szukając odpowiedniej szafki, lepiej wybrać tę z dala od piekarnika i zmywarki (urządzenia termiczne niepotrzebnie będą ogrzewać żywność). Aby udoskonalić sobie gotowanie i utrzymanie porządku, warto zgrupować produkty tematycznie oraz podzielić wnętrza szafek i szuflad na mniejsze fragmenty.
    Wędlinę często pakujemy w folię aluminiową lub spożywczą. Jest to najgorsze możliwe rozwiązanie. W tak szczelnym opakowaniu rozwijają się śluzowce, które powodują jej psucie. Najlepszym sposobem na przechowywanie wędliny jest umieszczenie jej w papierze śniadaniowym lub pergaminie. Możemy zdecydować się również na plastikowe pojemniki, dopuszczone do kontaktu z żywnością. Z kolei świeże mięso po zakupie myjemy i przechowujemy wyłącznie w szklanych pojemnikach.
    chleb
    Gdzie i jak przechowywać chleb? Warto korzystać z surowców naturalnych, jak drewno, czy len.  Jeśli nie wiemy, gdzie kupić lniane worki, a drewno nie pasuje nam do wystroju kuchni, można kupić chlebak stalowy, jednak wtedy zwróćmy uwagę, czy ma on odpowiednie wywietrzniki. Ważne, by opakowanie „oddychało”. Dobrym rozwiązaniem jest woreczek bawełniany (grubo tkany) lub papierowa torba. 
    aprezc

    Lodówka -  temperatura i czas przechowywania


    Produkty świeże, surowe czy nawet ugotowane oczywiście najlepiej będzie przechowywać w lodówce, jeżeli planujemy kilka dni. W innym przypadku warto skorzystać z zamrażarki. Dzięki temu unikniemy zbędnego marnowania jedzenia i z chęcią sięgniemy po gotową porcję obiadu tylko do odgrzania. Oddzielmy żywność gotową do spożycia od surowej. Zwłaszcza mięso, ryby, jajka mogą zawierać mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia. Na górnej półce (temp. 8°C) przechowujemy dżemy, mleko. Na półce środkowej (4–7°C) są najlepsze warunki dla produktów o krótkiej trwałości: jak wędliny, sery, domowe dania. Otwarty karton mleka zużywamy w ciągu 3 dni, zamknięty - może leżeć długo. Ser żółty przetrwa do dwóch tygodni, brie - 6 dni. Sery twarogowe, pakowane w pergamin lub folię powinny być przechowywane nie dłużej niż 48 godzin od daty produkcji. Serki homogenizowane i garni zużyj w ciągu doby od otwarcia opakowania. Masło lepiej zjedz w ciągu 6 dni, margaryny miękkie (w pudełkach) zachowają świeżość przez co najmniej trzy tygodnie.
    aprze
    Owoce i warzywa wkładaj do specjalnych pojemników w dolnej części lodówki, gdzie temperatura jest najwyższa (od + 3 do + 8°C). Cytrusy, ogórki i kalafior przetrwają około 10 dni, papryka, pomidory, brukselka, kiełki i pieczarki - 5 dni, sałata i szpinak - maksimum 4 dni. Uwaga! Sałaty nie przechowuj w foliowych torebkach.



     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Zasady przechowywania żywności

    Komentarze
    Człowiek uczy się całe życie... od zawsze myślałam, że symbol kieliszka i widelca oznacza, że produkt można myć w zmywarce :)))))
    2018-11-15 09:56:01
    Serena

    Haha, Serena, uśmiałam się, bo ja kiedyś też tak myślałam. Z błędu wyprowadził mnie narzeczony kilka lat temu. Na szczęście żaden pojemnik nie uległ zniszczeniu mimo wielokrotnego mycia w zmywarce.
    2018-11-15 10:01:02
    Uświadomiona


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush