Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kilka słów o domku letniskowym

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Sezon wakacyjny to czas wyjazdów – również do własnych domków letniskowych. Część z nas buduje domek na działce od początku, warto znać przepisy. Często decydujemy się na zakup używanych budynków lub otrzymujemy je w spadku po rodzinie. Dlatego warto pomyśleć o ich remoncie czy lekkim odświeżeniu. Jedną z najważniejszych części domku, która może wymagać zmiany, jest pokrycie dachowe.

    O czym pamiętać przed zakupem


    Jeśli dopiero rozważamy zakup działki rekreacyjnej, koniecznie sprawdźmy warunki zabudowy w wybranej okolicy. Może się okazać, że teren, który nam się spodobał i zdaje się idealny do budowy domku letniskowego wpisany jest jako obszar rolny. W tym przypadku nie uzyskamy stosownych pozwoleń. Podczas wizyty w  urzędzie miejscowym poprośmy również o plan zagospodarowania – działka położona niedaleko obwodnicy lub przy planowanej autostradzie straci na wartości, ale przede wszystkim – nie będzie naszą oazą spokoju. Dopiero poznając wszystkie informacje na temat sąsiedztwa, przystępujemy do kupna ziemi i zgłaszamy się do architekta. Warto również sprawdzić ofertę projektów gotowych domów letniskowych. Z najbliższą okolicą i obowiązującymi na danym terenie uregulowaniami prawnymi warto zaznajomić się również, gdy kupujemy gotową nieruchomość – pozwoli nam to uniknąć potencjalnych niespodzianek.

    Domek letniskowy na pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?


    W myśl obowiązujących przepisów, na budowę domku letniskowego nie jest wymagane wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak budowa bez pozwolenia możliwa jest pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów. Pierwsze planowany domek letniskowy czyli budynek rekreacji indywidualnej, musi być budynkiem wolno stojącym oraz parterowym. Drugie, jego powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2. Trzecie kryterium wskazuje, iż ilość takich obiektów na działce, nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. W przepisach nie ma definicji wolno stojący, oraz parterowy. Aby nie było zatem niejasności, należy posiłkować się orzeczeniami sądów administracyjnych.
    letniak

    Warunki techniczne


    W porównaniu z inwestycją w postaci budowy domu mieszkalnego całorocznego, budowa domku letniskowego jest znacznie łatwiejsza, gdyż przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie są tak restrykcyjne w stosunku do domków letniskowych, jak w przypadku domów całorocznych. Jest kilka znaczących różnic, oto najbardziej istotne:
    1. działka, na której ma być usytuowany budynek rekreacyjny nie musi być działką uzbrojoną, chyba że inaczej określono w decyzji o warunkach zabudowy,
    2. posesja nie musi posiadać własnego ujęcia wody przeznaczonej do spożycia, pod warunkiem możliwości czerpania lub dostawy wody z ujęć położonych poza granicami działki,
    3. nie ma wymogu doprowadzenia cieplej wody,
    4. dojście do domu nie musi mieć zapewnionego oświetlenia elektrycznego,
    5. minimalna wysokość pomieszczeń w letniaku to 2,2 m.
    6. odległość od okien i drzwi, kontenerów oraz pojemników na odpady stałe powinna wynosić co najmniej 3 metry, a od granicy działki co najmniej 2 metry,
    7. położenie drzwi wejściowych do domu oraz kształt i wymiary pomieszczeń nie muszą być przystosowane dla osób niepełnosprawnych,
    8. brak ograniczeń co do ilości stopni schodów w jednym biegu,

    Jeśli jesteśmy już posiadaczami posesji, możemy przystąpić do prac budowlanych, gdy zaś posiadamy już domek – do prac remontowych. Na domek letniskowy zużyjemy mniej materiałów niż na całoroczny – to w końcu miejsce, w którym bywamy sezonowo. Nawet, jeśli nie planujemy ogrzewać budynku, nie możemy zapomnieć o termoizolacji – zabezpieczy ona letniak przed napływem gorącego powietrza z zewnątrz i przed stratami ciepła w zimniejsze dni. Zamontujmy też duże okna, które zapewnią nam naturalne oświetlenie. 
    letniak2
    Posiadanie działki to koszty, które częściowo można zrównoważyć. Podczas budowy czy remontu domku na działce postawmy na dobrej jakości materiały renomowanych producentów – dzięki temu posłużą niezmiennie przez długie lata. W każdym domu istotnym elementem jest dach – to on zapewnia spokój i komfort. Odpowiednie pokrycie sprawi, że dacza będzie zabezpieczona na długi czas.  Idealnie sprawdzi się w tym przypadku płyta falista z włóknocementu.
    To nowoczesny materiał, który wykonany jest z naturalnych składników, a dzięki nowatorskiej technologii produkcji jego konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne i bardzo dobrze tłumi dźwięki. Niewielki ciężar pozwoli oszczędzić ponadto na krokwiach i innych elementach więźby, bo nie muszą mieć one dużych gabarytów, a to oznacza niższy koszt całej konstrukcji. Montaż połaci dachu jest dość prosty. Takie pokrycie można śmiało zastosować  do wymiany dachu w starych domach, zwłaszcza jeśli są pokryte materiałem zawierający azbest. Wszystkie modele płyt falistych produkowane są na nowoczesnych liniach produkcyjnych przy użyciu naturalnych składników i nie zawierają szkodliwych substancji. To z kolei powoduje, że są przyjazne dla środowiska i użytkowników. Produkt jest odporny na grzyby i szkodniki oraz na ogień, a jego ułożenie jest łatwe i szybkie. Ponadto dzięki niskiej kondensacji i regulacji wilgotności pozwala zaoszczędzić na kosztownym systemie wentylacyjnym.

    Urządzamy domek rekreacyjny


    Projektując domek letniskowy nie zapominajmy o werandzie lub tarasie, na którym będziemy mogli wypić poranną kawę lub zrelaksować się podczas  grillowej biesiady. Bardzo dobrze sprawdzą się tu meble z technorattanu odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Na działce ważny jest również ogród, który w przypadku daczy stanowi jej naturalne przedłużenie. Wybierając kwiaty oraz krzewy ozdobne na pewno warto zwrócić uwagę na ich mrozoodporność – nie będziemy musieli troszczyć się o ocieplanie roślin późną jesienią. Pamiętajmy, że urządzenie letniaka to kwestia indywidualna – każdy z nas ma pewne wyobrażenie dotyczące domku. Najczęściej stawiamy na meble używane, które kiedyś stanowiły wyposażenie naszych mieszkań. W przypadku daczy sprawdza się jednak stara maksyma – im mniej, tym lepiej. To miejsce, do którego przyjeżdżamy przede wszystkim odpocząć, nie warto więc tracić czasu na porządkowanie zbędnych sprzętów.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Kilka słów o domku letniskowym

    Komentarze
    Taki domek letniskowy to na pewno wygoda, ale i ciężej potem wyjechać gdzieś indziej, no bo jak już domek stoi, to po co przepłacać i wydawać $$ na wakacje.
    2018-09-28 16:03:02
    Stefan


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush