Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Kotły na olej opałowy

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Kocioł na olej opałowy nie jest często stosowanym rozwiązaniem. Jest jednak bardzo dobrym wyborem w niektórych przypadkach. Kiedy? Wówczas, gdy nie mamy możliwości podłączenia domu do sieci gazowej, a jednocześnie nie chcemy używać grzejników elektrycznych paliw stałych. To komfortowa forma ogrzewania, niestety koszty są zazwyczaj wyższe w porównaniu z gazem ziemnym. Poznajmy ten typ ogrzewania.

  Kotły na olej


  opałowy są, tak jak gazowe, bezobsługowe i zautomatyzowane, ogrzewanie nimi jest bardzo wygodne. Jeśli zdecydujemy się na piec olejowy z zaawansowaną elektroniczną regulacją, po uruchomieniu go można praktycznie zapomnieć, że mamy w domu pracującą instalację. Bez problemu i obaw możemy wyjechać nawet na dłuższy czas. Kocioł pod nadzorem elektroniki będzie pracował, nie dopuszczając do zamarznięcia wody w domowych instalacjach i jednocześnie nie przegrzewając pomieszczeń. Nie będzie również stanowił zagrożenia pożarowego – wszystkie nowoczesne piece są obowiązkowo wyposażane w potrzebne zabezpieczenia.
  aol

  Kocioł kondensacyjny


  Od pewnego czasu producenci oferują kondensacyjne kotły na olej opałowy. Dzięki temu, że odzyskują ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach, zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ta technologia jest już rozpowszechniona w przypadku kotłów gazowych, w piecach olejowych stosuje się ją rzadziej. Jest to związane z trudnościami ze zbudowaniem palnika, który spalałby olej bez emisji sadzy do komina. Do budowy kondensacyjnych kotłów olejowych używa się droższych materiałów, przez co ich zakup zwraca się dłużej niż gazowych. Sytuacja ta dynamicznie się zmienia ze względu na  jednak stale rosnące koszty gazu.

  Kocioł w komplecie z palnikiem


  Piece do domów jednorodzinnych najczęściej są sprzedawane w komplecie z palnikiem, choć niektórzy producenci pozostawiają klientowi możliwość wyboru spośród dostępnych palników. Są one przeważnie wyposażone w wentylator zapewniający dobre wymieszanie powietrza z parami oleju i zmniejszający do minimum wpływ zmian ciągu kominowego na przebieg procesu spalania. Wyróżniamy palniki jedno- lub dwustopniowe. Palniki jednostopniowe nie posiadają regulacji mocy – temperaturą wody steruje się przez włączanie i wyłączanie palnika. Palniki dwustopniowe na pierwszym stopniu pracują ze zmniejszoną mocą, na drugim – z nominalną. Umożliwia to bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego.
  aol2

  Olej opałowy


  Do celów grzewczych w domach jednorodzinnych wykorzystuje się olej opałowy zwany lekkim, dostarczany do odbiorcy cysternami samochodowymi.  Dziś paliwo jest już niemal bezsiarkowe, a spaliny z nowoczesnych, prawidłowo wyregulowanych pieców na olej dobrej jakości nie są specjalnie uciążliwe dla środowiska. Do lekkiego oleju wysokiej jakości wprowadza się dodatki uszlachetniające jego właściwości. Jeden z nich poprawia proces spalania, eliminując ze spalin tlenek węgla oraz sadzę. Inny obniża lepkość, co powoduje szybsze i pełne spalanie oleju. Są też dodatki obniżające tak zwaną temperaturę mętnienia, dzięki czemu olej zachowuje pełną płynność w czasie mrozów. Dodatki antyutleniające umożliwiają długoterminowe magazynowanie opału bez jakiegokolwiek pogorszenia jego właściwości.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush