Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Twarda woda

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Czy wiesz, jaka woda płynie w Twoim kranie? Zapewne nie często zastanawiamy się nad tym, a to ważny temat. Twarda woda, to nie tylko uciążliwość związana z mozolnym czyszczeniem czajnika. To w konsekwencji również nasze straty finansowe, z których nie zdajemy sobie sprawy. A instalacja grzewcza naszego domu? Zakamieniona zmniejsza wydajność urządzeń grzewczych i narażona jest na awarię.

  Twarda woda i jej skutki negatywne


  Wyróżniamy dwa rodzaje twardości wody - ogólną, za którą odpowiadają przede wszystkim związki wapnia i magnezu. Twardość przemijającą pochodzącą od stężenia wodorowęglanów wapnia i magnezu. Ulega ona obniżeniu podczas gotowania wody. W większości polskich domów borykamy się z twardą wodą. Poziom twardości możemy sprawdzić w laboratorium terenowym lub w stacji sanitarno-epidemiologicznej, korzystając z usługi firmy zajmującej się sprzedażą filtrów oraz przy użyciu testera paskowego lub dokładniejszego kropelkowego.
  Korzystanie w gospodarstwie domowym z wody twardej, choć nieszkodliwe dla zdrowia, przysparza problemów eksploatacyjnych.
  Twarda woda zmniejsza wydajność urządzeń grzewczych. Wymaga stosowania większej ilości detergentów, gdyż powoduje wytrącenie trudno rozpuszczalnych soli kwasów tłuszczowych. Mydło, żel, czy szampon nie chcą się normalnie pienić (na tej podstawie najłatwiej stwierdzić ze mamy do czynienia z twardą wodą). Mycie w twardej wodzie powoduje podrażnienie i wysuszenie skóry, a włosy pozbawione są miękkości i blasku. Ubrania po wypraniu w twardej wodzie są szorstkie, pomięte nieprzyjemne w dotyku.
  Twarda woda nie jest obojętna przy sporządzaniu posiłków, ma niekorzystny wpływ na zapach, smak dań i napojów.
  Z czajnika dość łatwo usunąć osad kamienny za pomocą octu, sody lub odkamieniaczy dostępnych w sklepach. Dbajmy o sprawność sprzętów typu zmywarka i pralka, w ich przypadku dość popularne jest stosowanie poza środkami piorącymi i myjącymi – preparatów zmiękczających w postaci tabletek, proszku, płynu itp. Dodatki te nie tylko zapobiegają powstawaniu osadów ale zapewniają ubraniom puszystość a naczyniom – połysk.
  twarda woda

  Woda do picia


  Do prawidłowego funkcjonowania organizm nasz potrzebuje wody czystej, ale niepozbawionej rozpuszczonych w niej minerałów takich jak:  potas, sód czy wspomniane wapń i magnez. Wapń jest korzystny dla pracy mięś, reguluje pracę serca i jest budulcem kości. Magnez wpływa na równowagę systemu nerwowego, uczestniczy w budowie mięśni i powstawaniu wielu enzymów. Te pierwiastki znacznie lepiej przyswajamy z wody niż z pożywienia. Najzdrowsza do picia jest woda, która zawiera 30-80 mg wapnia i 30-125 mg magnezu na litr. Kiedy pijemy wodę twardą, dzienne spożycie magnezu sięga ok. 52mg/l gdy miękką tylko 2-3 mg/l. Pozbawianie wody jonów Ca i Mg sprawia, że ich zawartość w organizmie człowieka drastycznie maleje, tak więc woda miękka jest większym zagrożeniem dla nas niż woda twarda. Niekorzystne dla zdrowia jest picie wody twardej z przekraczającą 500 mg jonów  wapnia i magnezu na litr. Spożywane w nadmiarze minerały odkładają się w nerkach. Wodę taką rozpoznajemy po gorzkawym smaku.
  Wody mineralne, w tym lecznicze to w większości twarde wody magnezowo-wapniowe. W ich przypadku jakiekolwiek uzdatnianie powodujące zmiany w naturalnym składzie jest prawnie zabronione.

  Jutro informacje o domowych zmiękczaczach wody. Zapraszam na naszego bloga.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas