Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Bursztyn i cytryna - przepis na żółto

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Dlaczego dziś pomyślałam o żółtym kolorze?. Żaden inny tak bezpośrednio nie kojarzy się ze słońcem. A ono już optymistycznie świeci za oknem, niosąc obietnicę ciepełka. Czy też jesteście za nim stęsknieni tak jak ja? Barwa żółta – jedna z trzech podstawowych na kole barw. Kolor ten, szczególnie w malarstwie często zastępował złoto. Zwłaszcza tam, gdzie jego użycie było utrudnione.

  Pozytywne skojarzenia


  Jeśli pomyślicie żółty … lub wyobrazicie sobie, że otacza was jasny słoneczny dzień, to jakie macie odczucia? Energia, uśmiech, chęć do życia. W towarzystwie żółtego czujemy się szczęśliwi, a otoczenie staje się piękniejsze.
  Przywołujemy w myśli wypoczynek, lato, wakacje.  Praktycznie kojarzy się nam z wycieczkami, sprawnością fizyczną, aktywnością. Żółty skutecznie przyciąga uwagę (ostrzeżenie w znakach drogowych). Nie oznacza niebezpieczeństwa, tak jak czerwień, ale uaktywnia czujność.
  żółtko1

  Żółty w naszych domach


  Kolor przyjemny, lekki, lubiany przez wielu. Utożsamia kreatywność i pewność siebie. Dobierając żółty do naszych wnętrz wiedzmy, że to kolor stymulujący pracę mózgu, poprawiający zdolności pamięciowe. To dynamika i sprawność. Nie powinno więc brakować żółtych akcentów w pokojach maluchów i młodzieży. Tym bardziej, że nie niesie w sobie cech ani męskich, ani żeńskich (jak w przypadku różu cz niebieskiego), więc jest uniwersalnym. Warto też wprowadzić go do kuchni i jadalni, bo wpływa na podniesienie naszego metabolizmu.
  Nie możemy zlekceważyć jego siły. Zbyt duża ilość koloru żółtego potrafi wzbudzić znaczny dyskomfort i przytłaczać. Czy ryzykować, zatem pomalowanie wszystkich ścian w pokoju na soczysty żółty kolor. Raczej nie, bardzo ważne jest tu wybór odpowiedniej tonacji. Intensywną barwę lepiej zastosować na fragmencie ścian. Żółty w aranżacji trzeba umiejętnie stosować.
  Jako jeden z niewielu kolorów dobrze współgra z większością innych.
  To barwa dobrze kontrastująca z ciemnymi, która skutecznie ożywia te kompozycje kolorystyczne. Świetnie, nowocześnie wygląda z czarnym, szarym, fioletem, niebieskim, białym. Elegancko i klasycznie prezentuje się w połączeniu z tonami brązów i zieleni. Jasne odcienie na ścianach powiększają optycznie małe wnętrza, a przyciąganie światła sprawia, że żółty rozjaśnia ciemne wnętrze. Jest uniwersalny nadaje się do wszystkich pomieszczeń.
  zółtjko2

  Tony i odcienie


  Żółty może być kolorem ciepłym (odcienie z domieszką czerwieni) to wszystkie barwy słoneczne. Może też być zimny (odcienie z domieszką zieleni) to barwy cytrynowe. Ile tonacji żółtego możecie wymienić? Dwie, cztery, osiem? Czy zaskoczę was poniższymi przykładami
  Kolory ciepłe
  Bananowy (bardzo żółty), bahama yellow (ciemnożółty wpadający w pomarańcz), bursztynowy, kanarkowy, marchewkowy, piwny, szafranowy, stare złoto, miód.
  Kolory zimne
  Cytrynowy, siarkowy, słomkowy, żółto-zielony wiosenny, jaskier.
  W pomieszczeniu najlepiej zrobić próbę z kilku wzorników. Zaobserwujmy jak kolor zachowuje się o różnych porach dnia, a także w oświetleniu naturalnym i sztucznym. Szybko zorientujemy się, który odcień żółtego jest dla nas najlepszy.
  Wybierając farbę do wnętrza uwzględnijmy, że szczególnie miłe dla oka są blade, wyciszone odcienie tego koloru. Wanilia, piaskowy, biszkoptowy, jaskier, świetlisty poranek, kropla miodu …
  zółtko3
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush