Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Dworek polski - pochwała tradycji

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Nie tylko mieszkanie, ale miejsce rodzinnej tradycji. Dworek na dobre wpisał się w krajobraz naszego kraju. Jego prostopadłościenna bryła z gankiem, pokryta czterospadowym wysokim dachem, zmieniła się w drobnych szczegółach. Na umeblowanie składają się przeważnie sprzęty z różnych epok, przechodzące z pokolenia na pokolenie.

  Architektura stylu dworkowego


  Z zewnątrz dom niczym dworek zachowuje typowe elementy: bryłę na planie prostokąta, symetrycznie ukształtowana elewację, szeroki front, centralne wejście z gankiem wspartym na dwóch lub czterech kolumnach, obszerny dach i niewielkie okna. Bardzo ważne są detale uzupełniające klimat: zwieńczenie ścian gzymsem, powtórzenie tego samego elementu we frontonie i kolumnach, dach bez okapu, okna ze szprosami.

  Zaplanowanie wnętrza


  Mimo upływu lat, wnętrza w stylu dworkowym są popularne. Lubimy je, bo kojarzą się z historią, stabilizacją, meblami z duszą i sentymentalnymi pamiątkami. Bez problemu klasyczne wnętrze dostosujemy do współczesnych potrzeb. Dawniej układ pomieszczeń był nieco inny, z obszernej sieni wchodziło się do wnętrz, które były ze sobą połączone (przechodnie). Dziś w miejscu osiowo usytuowanej sieni rozpościera się przestronny hol lub salon. Po jednej stronie  zaplanowana jest kuchnia otwarta na jadalnię ( kiedyś pomieszczenie zamknięte) po drugiej stronie są pokoje dzienne i łazienka, każde z pomieszczeń z osobnym wejściem. W dawnym dworku wszystko mieściło się na parterze domu, dziś zagospodarowuje się poddasze, przenosząc tam sypialnie, pokoje dziecinne, łazienki i garderoby. Dlatego ważne jest zagospodarowanie miejsca na schody. Wszystkie podłogi wykonujemy z drewna w postaci desek, parkietu lub mozaiki. Dobrze wyglądają również drewniane belki pod sufitem
  dworek1

  Meble i dodatki


  Urządzanie wnętrz w stylu dworkowym nie jest ani tanie, ani łatwe. Wymaga połączenia przeszłości z teraźniejszością. W poszukiwaniu stylowych sprzętów, dodatków, dywanów, lamp, obrazów, cierpliwie musimy przeszukiwać antykwariaty i targi staroci. Najłatwiej dobrać meble. Repliki polskich wzorów z przełomu XIX i XX wieku, można swobodnie łączyć z meblami francuskimi czy angielskimi starając się zachować dworkowy klimat. Meble nie muszą wyglądać jak spod igły, dobrze jaki widać na nich upływ czasu. W tym wszystkim ważne jest zachowanie umiaru i wyczucia, pamiętajmy, że dworki nie epatowały bogactwem, w cenie była przede wszystkim tradycja. Najważniejszym miejscem, gdzie spotyka się rodzina i odwiedzający goście jest duży pokój dzienny. Najważniejszy jest tu duży drewniany stół z kompletem krzeseł i towarzyszące mu kredensy i bufety. To strefa biesiadowania, która łączy się nierozerwalnie ze stylem życia dworkowego. Witryny uginają się od bibelotów i pięknie wyeksponowanej zastawy stołowej. Obowiązkowym elementem jest kominek z dekoracyjnym portalem, wokół którego organizujemy miejsce wypoczynkowe. Wygodne, miękkie kanapy i fotele,  powinny być tapicerowane, uzupełnieniem dla nich są konsole i stoliki. W oknach zawieszamy stylowe zdobnie upinane zasłony. Firany, serwetki, obrusy –najlepiej z bawełnianej koronki. Dopełnieniem wnętrz są ozdobne, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami i kinkiety.
  dworek2

  Rodzinna biblioteka


  Kiedyś dworek polski był nie tylko miejscem zamieszkania, ale ważnym punktem kulturotwórczym. Gromadzono rodzinne pamiątki, książki, z których kolejne pokolenia kształtowały swój patriotyzm i postawy moralne. Dziś wydzielona biblioteka może być miejscem pracy domowej dla rodziców, łączyć funkcje gabinetu w którym króluje stylowe masywne biurko. To nawet niewielkie pomieszczenie zaplanujmy w strefie zapewniającej ciszę i skupienie. 

  Dekoracje ścian


  Ściany malujemy w zdecydowanych kolorach – błękity, ceglasta czerwień, zgniła zieleń, brązy, to gama, dzięki której osiągamy efekt przytulności. Wiekowe obrazy w stylowych ramach, rodzinne fotografie w złotych ramkach grupowane w większe kompozycje, makatki i kilimy. Tych ozdób nie można pominąć.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Dworek polski - pochwała tradycji

  Komentarze
  Z przyjemnością przeczytałam artykuł. Żałuję, że moje mieszkanie ma niewielki metraż i mogłam w nim stworzyć tylko namiastkę tego stylu, ale właśnie stół mam jeszcze po moich rodzicach. Dwa lata temu wymieniłam komplet krzeseł, ale z doborem odpowiednich wcale nie było problemu, wręcz przeciwnie trudno mi było o decyzję,bo teraz jest bardzo duży wybór pięknych tapicerowanych mebli. A galerię rodzinnych fotografii na ścianie ciągle uzupełniam, tak się złożyło, że zawieszam portrety ślubne wszystkich bliskich krewnych, teraz jest 27 zdjęć i zawsze budzą ogromne zaciekawienie moich gości. Widać na nich upływ czasu, zmieniającą się modę ale jednoczy blask oczu nowożeńców. Zachowujmy rodzinne pamiątki, myślę że to bardzo ważne.
  2018-09-28 16:03:02
  Halina

  Piękne aranżacje i zdjęcia. Tylko kto w obecnych czasach ma metraż pozwalający sobie na takie coś? Serdecznie pozdrawiam
  2018-09-28 16:03:02
  Antonio


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati