Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jak umiejętnie dobierać kolory we wnętrzu

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Poprzedni artykuł zapoznał Was z wpływem koloru na nasze samopoczucie. Dziś więcej o stosowaniu barw w naszym mieszkaniu i ich odpowiednim łączeniu. Wyobraźcie sobie niebieski salon z czerwoną kanapą w żółte kropki. Do tego biała podłoga z zielonym dywanem w pomarańczową kratę, a w oknach różowe zasłony. Można i tak :) lecz czy da radę wytrzymać tu więcej niż pięć minut bez „oczopląsu”?
    W spójnym i harmonijnym kolorystycznie pomieszczeniu czujemy się dobrze i chętnie w nim przebywamy. Jak zatem oswoić niełatwą sztukę dobierania barw? Każdy z nas jest indywidualistą, lubi różne rzeczy, nie ma więc jednej recepty na idealną kolorystykę. Jedni lubią otaczać się kolorami, bawić się ich zestawieniem, inni zdecydowanie preferują stonowane wnętrza. Istnieją jednak podstawowe zasady, z którymi warto się zapoznać. Ta wiedza pozwoli zapanować nad kolorystycznym bałaganem, który po dłuższym czasie męczy domowników.

    Koło barw


    W zobrazowaniu tych zasad bardzo pomocne jest koło barw. Jak widać nie występuje na nim biel, czerń i szarość. Te kolory mogą być bardzo dobrym dopełnieniem każdej barwy znajdującej się na kole. Do kolorów podstawowych zaliczamy niebieski, czerwony i żółty. To z nich po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach uzyskujemy kolory pochodne (drugorzędowe), do których zaliczamy fiolet, zielony i pomarańczowy. Dzięki zmieszaniu kolorów podstawowychz kolorami pochodnymi otrzymujemy barwy trzeciego rzędu.
    kołobarw

    Połączenia kontrastowe


    Teoria podpowiada następujące zasady łączenia kolorów.
    Połączenie monochromatyczne – polega na łączeniu różnych odcieni tego samego koloru np. intensywny niebieski z jaśniejszym niebieskim. Te barwy na kole znajdują się w obrębie jednego paska (promienia). To łączenie jest zawsze spokojne i harmonijne. Tym sposobem stworzymy delikatną, jednolitą aranżację. Połączenie dobre do pomieszczeń przeznaczonych na odpoczynek.
    monochromat
    Połączenie pokrewne – polega na łączeniu kolorów, które na kole barw leżą obok siebie np. zielony, żółty, pomarańczowy. To zestawienie, choć wydaje się bardzo kolorowe jest zawsze dobrze zrównoważone sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.
    połaczeniepokrewne
    Połączenie dopełniające – działa na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Polega na łączeniu kolorów, które na kole barw leżą naprzeciw siebie np. czerwony, zielony. W kombinacji tej kolory wydobywają nawzajem swoje walory, wydają się wyraźniejsze. To zestawienia mocno kontrastowe i odważne z zastosowaniem do dużych przestrzeni jak salon czy hol. Do pomieszczeń gdzie aktywnie spędzamy czas.
    kontrast
    Harmonia trójkąta – osiągniemy ją łącząc trzy kolory znajdujące się na szczytach trójkąta równobocznego wpisanego w koło np. fiolet, pomarańcz, turkus. Takie zestawienie znacznie łagodzi kontrasty i wzbogaca barwy dodając im głębi. Łączenie trzech barw, które jest dość ryzykowne z zastosowaniem harmonii trójkąta zawsze będzie dobrze wyglądało.
    harmoniatrójkąta

    Zestawienia barw


    Dodatkowo kolory dzielimy na ciepłe i zimne. Ciepłe, czyli wszystkie odcienie żółtego, czerwieni, pomarańczowego a nawet purpury – pobudzają do działania, czynią wnętrze bardziej radosnym i przytulnym. Barwy zimne to z kolei odcienie zieleni, niebieskiego i fioletu odświeżają i uspokajają. Wprowadzając barwę do pomieszczenia bierzemy pod uwagę wielkość i nasłonecznienie. W małych i niedoświetlonych wnętrzach stosujmy kolory z gamy ciepłych i jasnych, które optycznie powiększą przestrzeń i doświetlą ją. Na ciemne zestawienia możemy sobie pozwolić urządzając duże przestrzenie.
    Dobrym sposobem jest wybór jednego koloru dominującego, który zastosujemy na ścianach, jego odcienie zaś na tkaninach i dodatkach. Inne barwy w zależności od planowanego połączenia świetnie sprawdzają się w roli akcentów. Bezpieczną proporcją w przypadku kolorystyki wnętrz jest 70/20/10 – 70% całości delikatny odcień bazowy, 20% kolor uzupełniający, 10% kolor mocno kontrastowy. Zachowanie umiaru zawsze popłaca, nie łączmy ze sobą więcej niż dwóch-trzech kolorów. Do miksowania większej ilości odcieni trzeba naprawdę bardzo dużego wyczucia. Wiele przeanalizowanych pod kątem barw inspiracji znajdziecie na blogach Color Collective i Design Seeds. Polecam.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush