Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Inspiracja fabryką - styl industrialny we wnętrzu

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Moda na styl industrialny przybyła zza oceanu. Loft (ang) czyli poddasze, strych, to duża przestrzeń i wysokie kondygnacje. Lecz nie trzeba mieszkać na ogromnej powierzchni, aby zaczerpnąć inspiracji i przemycić charakterystyczne elementy stylu industrialnego do swojego wnętrza. Może dołączysz do grona zagorzałych wielbicieli industrializmu.
  Gdy Europa dźwiga się po kataklizmie II wojny, w Stanach Zjednoczonych panuje recesja, pustoszeją hale fabryczne, magazyny, niekiedy domy handlowe. Ponieważ natura nie uznaje próżni, miejsca te zostają zasiedlane przez artystów. Ci urządzając je z własną wizją, korzystają z przypadkowych przedmiotów i wyposażenia pochodzącego właśnie z tych miejsc. To splot okoliczności rodzi styl, który obecnie uznawany jest za jeden z wiodących w modnych aranżacjach.
  Industrialne pomieszczenia nawiązują do klimatu i charakteru dawnych przemysłowych wnętrz, surowych fabryk.

  Charakterystyczne dla stylu industrialnego


  Jednym słowem przestrzeń. Brak ścianek działowych, swoboda. Duże okna, oczywiście nie przysłonięte firanami. Typowe jest eksponowanie tego, co w innych „normalnych” warunkach, chowane jest skrzętnie przed wzrokiem odbiorcy. Wszelkiego rodzaju rury, przewody, instalacje, kable, stropy, dźwigary, słupy itp. – te elementy przystosowujemy, tak by stanowiły spójny element wyposażenia. Ostatnim wyznacznikiem jest minimalizm, brak zbędnych przedmiotów, mebli, ozdób. Chłód kolorystyczny, w którym przeważają odcienie szarości i bieli, a barwne plamy tworzą cegła i drewno.

  Jak stworzyć namiastkę stylu industrialnego w
  mieszkaniu ?


  Z powodzeniem możemy odtworzyć ten klimat w bardziej konwencjonalnym mieszkaniu. Przede wszystkim maksymalnie otwórzmy przestrzeń, pozbawiając ją niepotrzebnych podziałów. Ograniczamy liczbę drzwi do minimum, pozostawiając płynne przejścia do poszczególnych stref. Na ścianach konstrukcyjnych ujawniamy ich strukturę, cegłę, beton, tynk. Podłogą też podkreślmy „pofabryczne” pochodzenie, pozostawiając postarzany parkiet, deskę, beton lub  duży gres. Optykę przestronności powiększamy używając najciemniejszych barw na podłodze, jasnych na ścianach, najjaśniejszych na suficie. Do tego sprytnie zamontowane lustra lub przepierzenia ze szkła czy pleksiglasu i odsłonięte okna (dopuszczalne rolety i żaluzje)

  Meble industrialne


  Ich kształt i forma nawiązuje do przedmiotów przemysłowych. Wykonane są często z metalu, szkła,  łącząc beton, drewno, cegłę. Poszukajmy choć kilku mebli, które mają swoją historię, warto wypatrywać okazji w starych warsztatach i na targach staroci. Pamiętajmy aby ilość sprzętu była niezbędna, za  to rozmiar mebli dość okazały. Małe, sprawią wrażenie miniaturowych w otwartej przestrzeni. Jeśli dodatki, to im mniej tym lepiej a te na które się zdecydujemy powinny zachowywać prostotę formy.
  lampa styl industr.

  Lampy, ważny wyznacznik stylu


  We wnętrzach industrialnych lampy mają ogromne znaczenie. Powinny być wykonane z metalu lub aluminium i wyglądać na trwałe i solidne. To często plafony lub reflektory w białych lub chromowanych obudowach. Fantastycznie od jasnych ścian odcinają się lampy czarne, dając spektakularny efekt. Poza okazałym oświetleniem głównym pamiętajmy o świetle bocznym, rzucanym przez kinkiety lub lampy stojące.

  Dekoracje ścian


  Oszczędnie wprowadzone obrazy czy grafiki powinny być niebanalne i dobrze przemyślane. Tematyka nawiązująca do stylu to geometria i abstrakcja. Świetnym pomysłem są również metalowe zegary, lub tak ostatnio modne litery. Te ostatnie, wykorzystane przez nas kreatywnie, oddadzą wyjątkowy charakter wnętrza odzwierciedlając w napisach nasze emocje.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Inspiracja fabryką - styl industrialny we wnętrzu

  Komentarze
  Uwielbiam taki styl, te ogromne , otwarte przestrzenie. Warto postawić we wnętrzach na chłodne odcienie i dodatki, bo one optycznie jeszcze powiększają przestrzeń :)
  2018-09-28 16:03:02
  Anastazja

  ogarniam temat, właśnie tak urządzam mój kwadrat, fabrycznie trochę obskurnie, ale na lampę nie żałowałem grosza i ta robi zajeb.....sty efekt. LICINA lampa wypatrzona na lampy.pl.
  2018-09-28 16:03:02
  VanGraf

  Można tylko pomarzyć niestety...
  2018-09-28 16:03:02
  Steffi


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush