Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Szklane ściany

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Przełom w stosowaniu szkła na szerszą skalę nastąpił gdy technologia pozwoliła uczynić zeń materiał konstrukcyjny. Zabudowa wnętrz ścianą ze szkła to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji. Ścianki szklane w niebanalny sposób rozgradzają przestrzenie, zachowując przy tym niezwykłe wrażenie przestrzenności. Co można wydzielić szklanymi panelami, jak to zrobić? Jakie rodzaje szkła zastosować?
   
  Szkło można zaadaptować w taki sposób, by pasowało do niemal każdego pomieszczenia. Najchętniej ze szklanych rozwiązań korzystają właściciele dużych domów oraz loftów, gdzie szklane ściany sprawdzają się wyjątkowo. Wszystko przez to, że szkło pomaga zaaranżować dużą przestrzeń i to bez wielkich prac budowlanych. Zamiast skuwać ściany działowe czy stawiać nowe, wystarczy czasem kilka szklanych płyt w profilach, aby wygrodzić z ogólnej przestrzeni gabinet czy pokój.
  Szklane ściany pozwalają być osobno, ale w pewnym stopniu nadal razem. Co ważne, takie zabudowy można łatwo składać, przesuwać. Ściany te zapewniają również światło nawet w pomieszczeniach w głębi domu. W porównaniu z luksferami szklane ściany dają więcej możliwości różnorodnego wykończenia wnętrza. Szklane ściany wykazują niewielką izolacyjność termiczną i akustyczną, jednak nie można jej porównywać z właściwościami ścian murowanych czy szkieletowych.

  Ściany ze szkła


  Szklana ściana między pomieszczeniami wprowadzi granice, a jednocześnie zapewnia dostęp światła do tego wnętrza. Takimi ścianami można wydzielić ze wspólnej przestrzeni pokój do pracy lub sypialnię. Można również zbudować ścianę, która tylko w pewnym stopniu zasłoni wnętrze. Warto, by była wykonana ze szkła nieprzezroczystego, kolorowego, laminowanego. Jeśli ściana ze szkła będzie przezroczysta, symbolicznie wskaże granice pomieszczeń. Coraz bardziej popularne jest wydzielenie łazienki, a właściwie salonu kąpielowego. Powstają kabiny, ścianki dekoracyjne oddzielające np. wannę od WC i umywalek. Ciekawie wygląda wydzielanie ozdobnym szkłem osobistej łazienki przy sypialni. Nie ma przeszkód, aby zastosować tę technologię w przestrzeni ogólnodostępnej, gdyż prywatność może zapewnić szkło nieprzezroczyste.
  asyk

  Rodzaje szkła na szklane ściany


  Do wznoszenia przeszklonej konstrukcji ściany stosuje się szkło bezpieczne o grubości 8, 10 lub 12 mm gwarantujące, że się nie potłucze. Można wybrać szkło hartowane lub klejone foliami bądź żywicami nazywane także laminowanym. W razie rozbicia hartowane szkło rozpada się na bardzo dużo drobnych kawałków o tępych krawędziach, klejone – nie rozsypuje się, tylko na tafli powstaje siatka promieniście rozchodzących się pęknięć.

  Ściany ze szkła float


  Najczęściej buduje się ściany przezroczyste ze szkła hartowanego float (zielonkawe) lub opti white (białe lub niebieskawe). Szkło może być nieprzezroczyste – zmatowione przez piaskowanie lub trawienie, laminowane kolorową albo matową folią, pokryte warstwą lustra fenickiego, która sprawi, że będziemy widzieli tylko z jednej strony.
  syksyklo

  Ściany ze szkła laminowanego


  Szkło laminowane łatwo przybiera formę dekoracyjną, gdy między taflami i warstwami folii umieści się folię z nadrukiem dowolnej grafiki (także indywidualnych zdjęć), taflę szkła ornamentowego np. z siatką pęknięć lub odciśniętym wzorem, siatkę metalową, ozdobne trawy, suche rośliny itp.

  Ściany ze szkła elektrycznego


  Najnowszym odkryciem jest szkło elektryczne – pokryte warstwą tlenków metali przewodzącą prąd lub folią z ciekłymi kryształami. Na panelach umieszcza się elektrody podłączone do przewodów elektrycznych. Po wciśnięciu włącznika przebiegający prąd powoduje, że szkło staje się nieprzezierne.

  Wymiary i ciężary


  Możliwy wymiar jednej tafli szkła to 3,2 m wysokości i 2 m szerokości. W praktyce najczęściej stosuje się podział na panele o szerokości około 1 m ze względu na możliwość bezpiecznego wniesienia ich do pomieszczenia i montażu. Warto pamiętać, że 1 m3 szkła waży mniej więcej 2,5 t, czyli 1 m2 szkła o grubości 10 mm waży 25 kg. Wielkość i ciężar tafli szkła wiążą się również z wymiarami i nośnością okuć, które możemy zastosować. Tafle szkła łączy się na styk lub zacięcia pod kątem 45 stopni lub skleja. Krawędzie szlifuje się i poleruje. W zależności od systemu mocowania może być konieczne wiercenie otworów w szkle.
  syzba

  Kształty szklanych ścian i montaż


  Szklane ściany można ustawić wzdłuż linii prostych lub łamanych pod dowolnym kątem, a także po łuku. Można w nich zamontować drzwi uchylne (jednostronnie lub wahadłowe) albo przesuwne. Zabudowa może być stała lub składana. W tym drugim przypadku panele przesuwa się w prowadnicach w linii zabudowy.
  Ściany ze szkła realizuje się w dowolnym momencie, zarówno w trakcie wznoszenia domu, jak i w już wykończonym pomieszczeniu. Panele mocuje się do gotowej podłogi, ściany, sufitu. Stosuje się listwowe lub punktowe systemy mocowania. Może być to zwykły profil U lub listwa montażowa przeznaczona do zabudów szklanych, listwa zaciskowa, także w wersji z ozdobną maskownicą, albo klamry, zaciski punktowe. Aby ściana była wizualnie jak najlżejsza, bez widocznych mocowań czy ram, można wykorzystać technologię klejenia szkła do podłogi i sufitu. Szkło montuje się przed dalszymi pracami wykończeniowymi.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Szklane ściany

  Komentarze
  Bardzo ciekawe rozwiązanie, takie raczej nowoczesne, ale odpowiednio dobrane, może się sprawdzić w każdym wnętrzu....
  2019-01-17 09:04:02
  Kama


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati