Wzory i kolory
W kameralnym salonie, kluczowym jest odpowiedni dobór palety barw, wzorów i materiałów. Ciepłe kolory takie jak écru, żółcienie, beże, pomarańcze, czy oliwkowe zielenie wniosą do niego maksimum przytulności. Jeśli na ścianach króluje biel, uzupełniamy ją dodatkami właśnie w tych odcieniach. Szyku stylizacji dodadzą z kolei akcenty w kolorze miedzi, mosiądzu i starego złota. Jeśli w salonie ma panować domowa, sielska atmosfera, lepiej zrezygnować z chromowanych i srebrzystych bibelotów - te zarezerwowane są dla aranżacji pałacowych, hi-tech i glamour.
Jakie wzory zastosować? Strefa dzienna z pewnością pokocha szkocką kratę, motywy kwiatowe, koronkę i hafty. Aby dodatkowo ją ocieplić stosuj grube mięsiste materiały - wełnę, len, welur czy aksamit. W tego rodzaju tkaniny ubieramy nie tylko meble, ale również podłogę czy okna.

Punkt centralny - kącik wypoczynkowy
W salonie kącik wypoczynkowy odgrywa najważniejszą rolę. Dlatego zadbajcie o wygodną sofę, kanapę, fotele i koniecznie... miękkie poduchy - bo poduszki to szybki i niedrogi sposób na dodanie w aranżacji salonu przytulności. Wystarczy kilka rozłożonych na kanapie, dwie, trzy na fotelu oraz na podłodze (będzie można na nich siedzieć). Zobaczycie, jak aranżacja salonu się zmieni. Zamiast typowego stolika kawowego można wykorzystać rozłożysty podnóżek-siedzisko. Wzmocni w salonie przytulny nastrój.
Styliści wnętrz często podkreślają przytulny wystrój w salonie, wykorzystując do aranżacji miękkie tkaniny. Przewieszają np. przez oparcie sofy lub fotela wełniany pled. Drobny zabieg, a wiele daje. W salonie dekoracje okien, jak zasłony z grubo tkanych lub welurowych tkanin, marszczone, spływające na podłogę to już dekoratorski standard. Dywan to kolejny "ocieplacz" wyposażenia salonu. Im bardziej włochaty, tym lepszy efekt.
W miłym świetle
W salonie odpowiednie oświetlenie jest nie do zbagatelizowania. Jeden żyrandol na suficie nie stworzy przytulnego klimatu w salonie. Przyda się lampa lub dwie w sąsiedztwie kanapy. W salonie mogą to być lampy podłogowe, stołowe - umieszczone na komódkach czy stolikach po jej bokach - albo kinkiety nad kanapą. Lampa do czytania powinna mieć klosz otwarty od dołu; może to być spot, dający światło punktowe. Ciemne klosze stworzą tajemniczy, trochę teatralny wystrój. Te z białymi abażurami rozproszą światło i rozjaśnią aranżację salonu. Nastrojowe źródła światła powinny być niewielkiej mocy. Wybierajcie też takie, które mają ciepłą temperaturę barwową, bo dobrze się w ich świetle wypoczywa. W czasie spotkań towarzyskich nie zapominamy o świecznikach lub lampionach z płonącymi świeczkami.

Kominek
W modnym przytulnym salonie kominek to ważny punkt. Kominkowa aranżacja dodaje wnętrzu splendoru, a oprócz tego czaruje cudowną aurą ciepła i bezpieczeństwa. Jeżeli mieszkacie w domu bądź kamienicy z dostępem do przewodów kominowych, można pokusić się o zainstalowanie klasycznego kominkowego wkładu. Jeżeli o przewodach kominowych możecie jedynie pomarzyć, warto sięgnąć po nowoczesny biokominek. To urządzenia niezwykle estetyczne, wygodne i ustawne - nie wymagają nawet instalacji elektrycznej.

Kwiaty
Niby oczywisty i doskonale znany wszystkim akcent, a jednak wciąż potrafi zaskakiwać. Barwne kompozycje z kwiatów ciętych w szykownym wazonie, wniosą do salonu świeżość i szczyptę elegancji. Do tego rodzaju stylizacji, staramy się wybierać kwiaty sezonowe . Z roślinami doniczkowymi można dowolnie eksperymentować. Taka "dżungla" we wnętrzu to wspaniały powrót do natury, jej bliskości i witalności.