Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Styl chalet w mieszkaniu

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Za chwilę święta, potem Noworoczne toasty i … będziemy przypinać narty i deski. Górskie kurorty już czekają na zakochanych w zimowym szaleństwie. Jak przedłużyć ferie, jak przenieść się w klimat domku ukrytego w górach, gdzie znajdujemy ciszę i spokój. Chalet – styl alpejski pozwoli z łatwością odtworzyć tę atmosferę w naszym mieszkaniu.
    Pierwotnie styl ten wywodzi się od domów pasterskich budowanych we Francji i Szwajcarii. To prostota i naturalne elementy, choć obecnie styl chalet mocno ewoluował i bywa bardziej luksusowy.

    Jednym słowem chalet


    - drewno – im więcej drewnianych elementów tym lepiej. Drewno stosuje się na podłogach, na ścianach, charakterystyczne są również sufity z ozdobnymi belkami.
    - skóra – pełni role dywanów i chodniczków. Występuje również, jako tapicerka mebli.
    - futra – futrzaki, puszyste koce i miękkie poduchy dziergane na drutach lub szydełku chronią przed zimnem i kreują oazę przytulności.
    chalet1
    - rustykalne meble – solidne i proste najlepiej z surowego drewna. Bardzo dobrze wyglądają meble i przedmioty celowo postarzane. Ważne jest zachowanie rysunku słoi, które można policzyć i naturalnej barwy drewna. To tu świetnie wyglądają drewniane pieńki wykorzystywane, jako taborety czy stoliki. Jeśli całe pomieszczenie ma dużo drewnianych wykończeń meble lepiej wybierać w jaśniejszym np. sosnowym wybarwieniu, aby dodać aranżacji lekkości. Ciemne drewno stosujmy w pomieszczeniu jasnym, przestronnym z kamiennym wykończeniem, wtedy unikniemy efektu przytłoczenia.
    - proste przedmioty – aby zachować styl dobieramy kilka przemyślanych detali. Dodatki z naturalnych materiałów najlepiej opowiadające o pięknie przyrody.
    chalet3
    - kolory ziemi – najczęściej wykorzystywane są wszystkie odcienie brązów. Producent farb Śnieżka przygotował specjalny wzornik inspiracji . Farby 524 (radosne spotkanie), 523 (muśnięcie dłoni), 548 (kremowa delikatność), 162 (orzech macadamia) stanowią gotowe podpowiedzi.Cynamon, czekolada, kakao, już od samych nazw tych harmonijnych kolorów, jest nam pysznie, a dodatkowo doskonale komponują się z drewnianym wykończeniem. Kolorami uzupełniającymi są biele, beże i szarości. Czasami pojawia się zieleń w zgaszonym odcieniu khaki, patynowym i szmaragdowym.  W tych tonacjach dobieramy mięsiste, lejące się zasłony, które są jedyną dekoracją okien, ewentualnie gładkie, delikatne firany nie powinny przysłaniać całego widoku.
    - kamień na ścianie – ten materiał odzwierciedla surowość górskich szczytów. Kamienne płytki dekoracyjne charakteryzują się bogatą kolorystyką, wielością odcieni i faktur. Marmur, piaskowiec, trawertyn, łupek, granit – okładzina z kamienia przykuwa wzrok i odgrywa niebanalną rolę w aranżacji wnętrza.
    - kominek/biokominek – kominek, który był jedynym źródłem ciepła w pasterskich chatach jest bardzo ważnym elementem wnętrza w stylu alpejskim. Jeśli nie mamy możliwości na jego montaż, alternatywę stanowi biokominek lub sama obudowa kominkowa wypełniona światłem świec.
    -dużo świec i latarenki - niech dom przyciąga ciepłym kojącym światłem. Centralne oświetlenie stanowi żyrandol z kutego żelaza. Dodatkowo przestrzeń wypełnia przytulny blaski wielu świec i latarenek rozpraszających mrok zimowych wieczorów.
    chalet2
    - dekoracje myśliwskie, poroża – na ścianach śmiało zawieszajmy obrazy z górskim krajobrazem. W dekoracjach widać dużą inspirację naturą. Dawniej poroże zdobiło chaty, stanowiąc myśliwską zdobycz. Dziś poroże to symbol sielskiego życia za miastem.  Jeśli zakupujemy oryginalne rogi, dobrze sprawdzić, czy zostały pozyskane legalnie. Warto jednak nasza uwagę skierować na imitacje rogów jelenia, łosia lub renifera. Współcześnie projektanci proponują bardzo nowatorskie projekty. Rogi wykonane ze sklejki, plastiku, metalu, gliny, papieru. W sklepach z artykułami dekoracyjnymi zapewne znajdziemy nasze trofeum.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Styl chalet w mieszkaniu

    Komentarze
    Pięknie ! :) ja na zimę robię namiastkę tego klimatu w moim pokoju. Wyciągam właśnie wełniane pledy i futrzane poduchy a dużo świec jest ze świątecznych dekoracji ... i tak się ogrzewam do marca.
    2018-09-28 16:03:02
    Miśka

    Cudne zdjęcia! Napatrzyłam się i rozmarzyłam, i teraz chce mi się białej zimy, najlepiej w górach, w małej chatce z kominkiem. Kocham drewniane klimaty :) nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak styl chalet - człowiek uczy się całe życie, dziękuję za tę lekcję :)
    2018-09-28 16:03:02
    Weronika


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush