Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wyspa kuchenna

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Funkcjonalnym, modnym rozwiązaniem dla właścicieli dużych kuchni jest zaplanowanie wyspy kuchennej. W zależności od upodobań, wyspa może stanowić blat roboczy, miejsce przeznaczone do przechowywania, zmywania, gotowania albo spożywania posiłków. Organizuje przestrzeń w kuchni, pod warunkiem, że jest dobrze zaprojektowana. Często wyznacza granice pomiędzy strefami w pomieszczeniach otwartych.

  Gdzie się sprawdzi wyspa kuchenna?


  Wyspa to funkcjonalne miejsce usytuowane poza ciągiem mebli kuchennych. Jest idealna w przestronnych wnętrzach. Można zaaranżować ją niemal w każdym pomieszczeniu, jednak zdecydowanie najlepiej prezentuje się w kuchniach kwadratowych o powierzchni powyżej 15 m kwadratowych. Namiastką układu kuchennego z wyspą w mniejszej przestrzeni, jest aranżacja wyspy mobilnej (szafka z blatem, wózek, konsola), którą według potrzeb ustawiamy w środkowej części pomieszczenia lub odstawiamy na bok. Taka wysepka nie wymaga większego remontu i można zdecydować się na nią w każdym momencie.  Dobrze przemyślana i zbudowana wyspa, może pełnić rolę całej kuchni. Dostęp do niej powinien być zapewniony z każdej strony. By nie zakłócać komunikacji nie może być usytuowana w przejściu do innych pomieszczeń, ani zbyt blisko drzwi (wejściowych do kuchni czy spiżarni). Otwieranie drzwiczek sprzętów agd i szafek nie powinno ze sobą kolidować.  Wyspa idealnie sprawdza się w kuchni otwartej na salon łącząc strefę gotowania i pokój dzienny. W tym wypadku trzeba zadbać o spójność stylistyki wyposażenia kuchni i salonu oraz utrzymanie ładu i porządku na blacie wyspy.
  wyspa

  Zalety wyspy kuchennej


  - zagospodarowanie wolnej środkowej części pomieszczenia
  - atrakcyjny, nowoczesny wygląd kuchni
  - dodatkowa powierzchnia blatów roboczych
  - dodatkowe szuflady i szafki na przechowywanie produktów i akcesoriów kuchennych
  - lepsza organizacja stref roboczych
  - ułatwia wspólne przygotowywanie posiłków z domownikami i gośćmi, integrując wszystkich przy tych czynnościach
  - mając wyspę z ladą, możemy zrezygnować ze stołu w kuchni
  wyspa1

  Organizacja


  Najczęściej wyspę tworzy blat z szafkami lub pólkami. To głównie miejsce  spożywania posiłków nawet w kilkuosobowej grupie osób.
  Planując zlewozmywak pamiętajmy o około 40 cm wolnej przestrzeni (chociaż z jednej strony) na ustawianie brudnych naczyń. Zaplanujmy miejsce na ociekacz lub podręczną mini suszarkę oraz miejsce na rozdrabnianie i odkładanie produktów. Pod blatem konieczna jest wtedy szafka z koszem na odpadki. W pobliżu warto umieścić zmywarkę, ze względu na korzystne podłączenie wody i odpływu. Gdy zdecydujemy się na zmywarkę, wystarczy zainstalowanie jednokomorowego zlewozmywaka, co pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie wyspy.  Wyspa z kuchenką lub płytą grzewczą potrzebuje 30-40 cm blatu po obu stronach aby zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu ( uniemożliwia kontakt z gorącymi garnkami).
  Małą wyspę dobrze zaprojektować na zasadzie kontrastu. Niewielki mebel wykonany w tej samej stylistyce co kuchnia wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości i ginie na tle całości. Gdy zastosujemy materiał lub kolor inny niż w pozostałej części nadamy wyspie kuchennej niepowtarzalny charakter. Należy uważać by duża wyspa zaprojektowana jako odrębny mebel nie zdominowała wnętrza. Wyspy duże projektuje się jako dopełnienie wystroju całej kuchni w tej samej kolorystyce i z tych samych materiałów.
  wyspa3

  Montaż instalacji


  Wyspa to nie tylko element ozdobny. Jej usytuowanie i montaż powinny wspomagać funkcjonalność kuchni.  W tradycyjnej kuchni z zabudową wzdłuż ścian, rury instalacji biegnące od pionów zwykle umieszcza się w ścianie pod tynkiem albo prowadzi po wierzchu za szafkami. Gdy decydujemy się na wyspę należy przeprowadzić je na środek pomieszczenia. Często oznacza to konieczność wymiany podłogi, a jeśli nie, to trzeba zrezygnować z umieszczenia urządzeń agd na wyspie. Doprowadzenie potrzebnych instalacji może przysporzyć wiele problemów. Odpływ kanalizacyjny od zlewozmywaka i zmywarki należy układać ze spadkiem w kierunku pionu. Zaleca się spadek 4-5%. Szczególnie w blokach wielorodzinnych warstwy posadzki na stropie są zbyt cienkie by przeprowadzić w nich rurę odpływową ze spadkiem – wtedy musimy zrezygnować ze zlewozmywaka na wyspie. Instalacja gazowa ograniczona jest wieloma zastrzeżeniami. Rury z gazem ziemnym prowadzimy pod sufitem a gazem płynnym przy podłodze. Układa się je na wierzchu ścian lub za wentylowanymi ekranami. Należy unikać przeprowadzania ich przez pomieszczenia mieszkalne. W obliczu tych ograniczeń prowadzenie instalacji gazowej do wyspy kuchennej jest zadaniem raczej karkołomnym. Dlatego do gotowania na wyspie powinniśmy wybrać kuchnie elektryczną. Do płyty elektrycznej i indukcyjnej potrzebna jest instalacja trójfazowa. Kable można układać w bruździe pod posadzką albo w suficie podwieszanym w pomieszczeniu poniżej (wtedy nie trzeba kuc bruzdy tylko przebić się przez strop w okolicach wyspy).  Nad kuchenką instalujemy okap z wyciągiem pamiętając o odprowadzeniu powietrza z wyciągu do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę można ukryć w suficie podwieszanym.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati