Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Styl folkowy we wnętrzach

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Styl folkowy - zwany też ludowym lub etnicznym - cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Motywy ludowe są obecnie chętnie wykorzystywane nie tylko przez projektantów mody, lecz także przez architektów wnętrz. Łowickie pasiaki, kurpiowskie wycinanki, zakopiańskie hafty, to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej. Jak urządzić wnętrze z przyjemną ludową nutą?
    Jeśli szukacie pomysłów oryginalnych i jednocześnie pragniecie nadać wnętrzu przytulnego, swojskiego charakteru, warto zainteresować się stylem folkowym. Współczesne aranżacje wnętrz chętnie sięgają do przykładów tradycji i twórczo interpretują motywy etniczne. Folklor, niegdyś uważany za symbol kiczu i złego gustu jest dziś doceniany. To nawiązanie do motywów i wzorów znanych z tradycyjnych wyrobów ludowych i rękodzieła. W swoich zasadach nawołuje do powrotu do natury i prostych uroków życia. W ludowej stylizacji nie może zabraknąć przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów, jak lite drewno, wełna, czy glina.
    Decydując się na folk we wnętrzach, możemy wybrać jedną z trzech opcji dobierania wyposażenia:
    Neofolk - to nowoczesna interpretację motywów ludowych. Możemy wówczas zdecydować się np. na wyroby polskich projektantów, którzy sięgają po motywy kurpiowskie czy zakopiańskie i artystycznie je przetwarzają. Decydując się więc na neofolkową stylistykę wnętrza, tworzymy przestrzeń na wskroś nowoczesną, w której folk funkcjonuje na zasadzie interesujących, mniej lub bardziej odległych, nawiązań do kultury ludowej.
    Ludowe opowieści – tworząc w tym klimacie wyszukujemy prawdziwe ludowe przedmioty na targach staroci, wszelkich giełdach, sklepach internetowych albo na zwiedzając okoliczne wioski. Z folkowymi przedmiotami z historią możemy łączyć dla przeciwwagi współczesne, proste meble.
    Neofolk i folk - czyli połączenie pośrednie. W tym przypadku stosujemy we wnętrzu jednocześnie autentyki oraz rzeczy stylizowane i inspirowane ludowością.
    afolk

    Tworząc wnętrza folkowe


    Najlepiej otworzyć się na eksperymentowanie z naturą i symboliką wzorów i kolorów. To klucz, który pozwoli nam zestawiać we współczesnym mieszkaniu elementy ludowe - zarówno wzory, wszelkie zdobienia, ale też materiały i formy charakterystyczne dla folkloru. Dobieramy elementy w stylistyce z wybranego regionu, aby spójnie zdefiniować całość. W tym wszystkim dążymy do zachowania umiaru - czyli elementy ludowe wprowadzamy raczej pod postacią dodatków lub pojedynczych mebli niż zapełniamy nimi wnętrze. Zbyt wiele dodatków może przytłaczać i prezentować się nieestetycznie.   Najlepiej więc do nowoczesnego tła w postaci prostych, drewnianych mebli dobrać kilka ludowych detali jak: lampy, dekoracje, tkaniny, naczynia. Wtedy na bieżąco  będziemy mogli stwierdzić czy dawka folkloru jest odpowiednia. Czasami wystarczą jeden - dwa zdecydowanie charakterystyczne  przedmioty nawiązujące do folkloru, by całe wnętrze odbierać jako ludowe.
    afolk2
    Silnie związana z ludowością i pięknie podkreślająca jej charakter jest klasyczna, biała drewniana podłoga oraz boazeria z olejowanych desek, na których szczególnie uwydatniają się drzewne słoje. Białe ściany i podsufitowe belki dopełniają wnętrze. Poduszki i narzuta na łóżko, wzorzysty dywan lub firanki z ludowymi haftami to łatwy i szybki sposób, by wprowadzić do wnętrza folkowy klimat. Duże znaczenie w dekoracji mają drobne, barwne elementy, które nadają wnętrzu ludowego wyrazu.  Innym sposobem na wprowadzenie do wnętrza swojskiego klimatu może być dobór oryginalnej tapety z motywami ludowymi. Ważne, aby znalazła się ona tylko na jednej ze ścian, co pomoże uniknąć efektu przesytu. Praktyczne miejsca, w których chowamy zbędne przedmioty, są potrzebne w każdym mieszkaniu. Wykorzystajmy w tym celu ozdobne kufry, kosze i  skrzynie. Nie tylko spełnią swoją rolę, ale mogą także posłużyć jako modny dodatek. W folkowej kolorystyce nie może zabraknąć odcieni niebieskiego. Równie charakterystyczne są dla niej barwy czerwieni, zieleni oraz żółci. W słowiańskiej aranżacji super wyglądają delikatne kaszubskie wzory, które doskonale łączą się z bielą i błękitem. Motywy ludowe, są bardzo popularne w zdobnictwie naczyń, zastaw i różnorakich kuchennych dodatków i akcesoriów. Kuchnia w ludowym stylu to miejsce pełne uroku, ciepła i tradycji.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Styl folkowy we wnętrzach

    Komentarze
    Powinniśmy kultywować wszystko co nasze i "swojskie". W obecnych czasach tego typu tradycje się zacierają niestety.
    2018-09-28 16:03:02
    habibi

    A ja się nie zgodzę. Nie wszystkie tradycje należy kultywować. Na przykład ten styl kompletnie do mnie nie przemawia, jest taki wiejski, taki bogaty w negatywnym znaczeniu - naćkane wzorów, kolorów, oczopląsu można dostać. Rozumiem, jakiś drobny element w takim stylu, niekoniecznie rzucający się w oczy, ale nie cały pokój w takim stylu. Brrrrr.
    2018-09-28 16:03:02
    Miss Polka

    Bardzo ładne zdjęcia :) dobry artykuł. Pozdrawiam ekipę :)
    2018-09-28 16:03:02
    Rafcio


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush