Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Drzwi przesuwane

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Na pozór zakup drzwi to sprawa oczywista. Czasem jednak pomieszczenia wymagają szczególnej aranżacji, w której nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Brak miejsca bądź zabudowana ściana, która byłaby potrzebna na otwarcie tradycyjnych skrzydeł, to problem, z którym można się zmierzyć, stosując rozwiązania nieszablonowe. Drzwi przesuwane sprawdzą się w takich sytuacjach.
    Systemy przesuwne, a więc drzwi, które otwierają się poprzez przesuniecie ich wzdłuż ściany, to oryginalny akcent w każdym wnętrzu. Są nie tylko praktyczne, ale i pozwalają ekonomicznie wykorzystać przestrzeń. Drzwi przesuwne to nie tylko dobry sposób na zastąpienie drzwi uchylnych. Mogą one stanowić także metodę na dostosowanie dużych, otwartych pomieszczeń – na przykład kuchni połączonej z salonem – do aktualnego zapotrzebowania. Gdy chcemy, rozsuwamy drzwi tworząc otwartą przestrzeń, innym razem zasuwamy je, oddzielając pomieszczenia. Drzwi przesuwne świetnie sprawdzą się również w małych mieszkaniach. Ułatwią także poruszanie się po wąskich, gęsto zastawionych meblami pomieszczeniach. W zależności od wybranego modelu możemy zakupić drzwi przesuwne chowane w ścianę lub drzwi z systemem naściennym. 
    epryes

    Drzwi przesuwne naścienne 


    Skrzydło drzwi wewnętrznych naścienne przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy zamocowanej do ściany nad otworem drzwiowym lub do sufitu. Otwarte skrzydła i listwy maskujące prowadnicę pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu, w drugim drzwi wyglądają tak, jakby chowały się w ścianie. Zaletą powyższego rozwiązania jest to, że takie drzwi można zamontować na dowolnym etapie, nawet w już wykończonym wnętrzu. Jedyną wadą drzwi wewnętrznych naściennych jest to, że przy ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić mebli, powiesić obrazków itp. Również nie  każdemu musi się podobać wyraźnie widoczna na ścianie listwa maskująca prowadnicę.

    Drzwi chowane w ścianie


    Drzwi chowane w ścianie montuje się w specjalnej kasecie wyposażonej już w prowadnicę oraz element blokujący dolną część drzwi. Są dwa rodzaje kaset: do ścian z płyt gipsowych na stelażu oraz murowanych. Jeśli zaplanujemy zamontowanie kasety już w trakcie budowy, wystarczy pozostawić otwór drzwiowy równy podwójnej szerokości skrzydła, a następnie umieścić w nich kasetę i wykończyć razem z resztą ściany. Aby ułatwić prace, grubości kaset dostosowane są do typowych grubości ścian działowych. Kasetę można również zamontować przy istniejącej ścianie działowej, jednak powstaje wówczas uskok na szerokości skrzydła drzwi i ściana w tym miejscu jest znacznie grubsza. Prowadnicę, po której będą się przesuwać drzwi, można też zamontować na murowanej ścianie, a następnie całość zakryć ścianką z płyt g-k na stelażu. W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej wybrać drzwi chowane w ścianę. Dzięki temu, że skrzydło chowa się, nie musimy pozostawiać wolnej przestrzeni, co miałoby miejsce w przypadku drzwi naściennych. Miejsce przylegające do otworu drzwiowego możemy swobodnie zagospodarować – postawić szafę, powiesić półki. 
    apryes4

    Jaki materiał?


    Podobnie jak drzwi tradycyjne, również modele przesuwne mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu dopasujemy je do wielu aranżacji. Najpopularniejszym materiałem jest lite drewno. Dość często decydujemy się także na drzwi drewniane ażurowe, ze wstawkami ze szkła gładkiego lub wzorzystego. Ich ciężar zależy od gatunku drewna, grubości drzwi i sposobu wykończenia. Chętnie wybieranym materiałem jest także płyta MDF. Tego rodzaju drzwi będą trwałe, dźwiękoszczelne i światłoszczelne. Jeśli nie zależy nam na tym, aby drzwi blokowały przepływ światła, warto pomyśleć o mlecznym szkle hartownym lub tańszym pleksi. Dzięki zastosowaniu tych materiałów wnętrze nabierze lekkości, ponieważ światło sączyć się będzie delikatnie przez mlecznobiałą lub kolorową taflę, rozświetlając obydwa pomieszczenia, pomiędzy którymi drzwi są umieszczone. Drzwi przesuwne ze szkła. Najbezpieczniejsze jest szkło hartowane (nagrzane i gwałtownie schłodzone), które w razie stłuczenia rozbija się na drobne nieostre kawałki. Wykazuje 7-krotnie lepsza wytrzymałość od zwykłego szkła. Może mieć 3–19 cm grubości. Im jest grubsze, tym mocniejsze, ale i cięższe (metr kwadratowy o grubości 1 mm wazy ok. 2,5 kg). Wymaga zastosowania solidnych prowadnic. Równie bezpieczne jest szkło klejone żywicą lub folią – zachowujące kształt po rozbiciu.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Drzwi przesuwane

    Komentarze
    I to jest rozwiązanie, którego szukałam. Teraz bardzo wyraźny jest trend pozostawiania w mieszkaniach dużych przestrzeni - przedpokój, kuchnia, jadalnia, salon to tak naprawdę jedno wielkie pomieszczenie. Kto kiedykolwiek coś gotował w takiej przestrzeni wie, jak może to być uciążliwe, kiedy zapach z kuchni obecny jest wszędzie. A fajnie byłoby przynajmniej raz na jakiś czas móc odgrodzić kuchnię od reszty mieszkania. Dzięki za podpowiedź!
    2018-09-28 16:03:02
    EwaSz.


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush