Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Konserwacja instalacji grzewczych

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Instalacja c.o. składa się z wielu części, które powinny być stale lub okresowo przeglądane. Przynajmniej raz w roku powinny być sprawdzane wszystkie urządzenia gazowe. Niestety, rzadko o tym pamiętamy. Dopiero awaria zmusza użytkowników do wezwania serwisanta. Oprócz źródła ciepła w każdej instalacji mamy takie urządzenia jak pompy, zawory bezpieczeństwa, zawory grzejnikowe i filtry.

  Kocioł


  Przegląd kotła gazowego lub olejowego, powinien być wykonany przez uprawnionego serwisanta. Próba sprawdzania takiego kotła przez przypadkową osobę może zakończyć się uszkodzeniem urządzenia. Dotyczy to szczególnie układów regulacyjnych i zabezpieczających. Nawet zwykłe oczyszczenie palnika może stanowić problem, gdyż jego wymontowanie nie polega tylko na odkręceniu śrub, ale trzeba wiedzieć jeszcze, jak go wyjąć, aby nie uszkodzić samego palnika lub innych elementów.

  Pompy


  W większości nowych instalacji mamy do czynienia z pompami przewodowymi, montowanymi bezpośrednio na przewodzie i smarowanymi wodą z instalacji. Pompy mogą sprawiać kłopoty, gdy stoją dłuższy czas bez ruchu. Drobinki zawiesin znajdujące się w wodzie instalacyjnej osadzają się między łożyskiem a obudową. Opór takich zanieczyszczeń może być większy niż moment rozruchowy pompy i po ponownym włączeniu pompa nie ruszy. Co wtedy? Odkręcić odpowietrzenie pompy i dużym śrubokrętem spróbować poruszyć wirnik pompy. Należy to robić ostrożnie, gdyż można łatwo uszkodzić porcelanowy wał wirnika. Aby zapobiec takim sytuacjom, wielu producentów wprowadza w swoich kotłach specjalny program, który raz na dobę na parę minut uruchamia pompę.
  agryew

  Zawory termostatyczne


  Pełne zamknięcie i ponowne otwarcie zaworów grzejnikowych wykonywane raz w tygodniu pozwala uniknąć zacierania się zaworu i ułatwia pracę głowicy.

  Podłączenie elektryczne


  Kotłów, które nie korzystają z zasilenia w energię elektryczną, już prawie nie ma. Nowoczesne kotły mają w sobie tyle elektroniki, że przerwa w dostawie prądu je unieruchamia. Zdarza się, że dobrze pracujący kocioł nagle zaczyna się wyłączać lub bardzo dziwnie pracuje jego automatyka. Przed wezwaniem serwisanta należy sprawdzić, czy nie nastąpiła zamiana faz w podłączeniu kotła. Automatyka kotła nie lubi takich zamian i od razu się buntuje. Warto także sprawdzić, czy napięcie nie pojawiło się na obudowie kotła, bo to zagraża bezpieczeństwu użytkowników.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas