Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Uwaga - sezon grzewczy

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    23 września przywitamy kalendarzową jesień, przychodzi czas pożegnania z latem. Od teraz dni będą coraz krótsze, a noce dłuższe. Również po całkiem ciepłym lecie przyjdą ochłodzenia, mgliste poranki i częstsze opady deszczu. Słupek termometru poleci w dół i nim się obejrzymy odwiedzą nas pierwsze przymrozki. Czy nasze domy są na to przygotowane ?
    Instalacja grzewcza to jeden z ważniejszych elementów, o które powinniśmy zadbać przed zimą. Oto kilka praktycznych porad, jak przygotować się do sezony grzewczego.
    Podczas sprzątania pamiętajmy o miejscach do których rzadziej docieramy. Należą do nich grzejniki. Pomiędzy tzw. Żeberkami zbiera się brud. Kiedy kaloryfer zaczyna grzać, kurz pokrywający jego powierzchnię zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Drobinki zanieczyszczeń krążą w powietrzu, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. Ponadto warstwa zabrudzenia zmniejsza wydajność grzania. Przed sezonem grzewczym warto więc dokładnie oczyścić kaloryfery. Ułatwi nam to specjalna szczotka na elestycznym kiju, która dociera do wszystkich zakamarków.

    Zdarza się, że podczas meblowania pomieszczenia ustawiamy przy kaloryferze szafkę, stolik, fotel. Kiedy na dworze jest ciepło nic nie stoi na przeszkodzie aby tam stały. Inaczej jest w czasie mrozów. Przysłonięty meblem grzejnik będzie dawał o wiele mniej ciepła. Zamiast regulować moc grzewczą i podkręcać do maksimum, powinniśmy spróbować przestawić mebel. Dzięki temu zwiększymy efektywność urządzenia tym samym oszczędzając na rachunkach za ogrzewanie. Doświadczony hydraulik, przypomina nam o jeszcze jednej ważnej kwestii – odpowietrzanie grzejników. Zapowietrzony kaloryfer wydaje charakterystyczne odgłosy : bulgotanie, szumy, gwizdy.

    Ponadto słabiej grzeje, często jest zimny na górze a ciepły tylko na dole. Długotrwale zapowietrzony kaloryfer stanowi zagrożenie dla całej instalacji grzewczej. W momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego kaloryfery warto odpowietrzyć. W przypadku urządzeń z automatycznym odpowietrzaczem powinniśmy zastosować się do wskazówek producenta. Grzejniki bez odpowietrzaczy, jeśli są dobrze zainstalowane, zazwyczaj odpowietrzają się same. Jeśli jednak pojawią się objawy zapowietrzenia zwróćmy się o pomoc do fachowca, doświadczonego hydraulika. Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych nie muszą martwić się o sprawność instalacji grzewczych – odpowiedzialny jest za to zarządca nieruchomości. Właściciele domów jednorodzinnych powinni natomiast upewnić się, czy ich instalacja co jest w dobrym stanie.

    Przeważnie w kotłowni znajduje się manometr, na którym odczytamy pomiar ciśnienia wewnątrz instalacji. Wynosi on zazwyczaj od 1 do 2 barów. Jeśli zauważymy spadek w porównaniu do lat poprzednich, powinniśmy wpuścić do instalacji trochę wody. W przypadku jednak, gdy zaobserwujemy spory spadek, istnieje ryzyko nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania. W tym przypadku nie ryzykujmy samodzielnych działań, zwróćmy się o pomoc hydraulika. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego właściciele domów jednorodzinnych powinni także upewnić się, że komin budynku jest szczelny i dobrze oczyszczony. Powinni też skontrolować kocioł. Najlepiej aby tego typu przeglądy wykonywali wykwalifikowani instalatorzy. Oczywiście warto pomyśleć o zakupie paliwa na cała zimę. Ostatnim miesiącem kiedy opał możemy nabyć po względnie niewygórowanych cenach, jest listopad.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush