Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jak oszczędzić na wodzie i prądzie?

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Wydatki za zużycie wody i prądu znacznie uszczuplają nasze portfele. Istnieją rozwiązania, dzięki którym małym kosztem, zaoszczędzić możemy znaczne kwoty. Do energooszczędnego celu zmierza się małymi krokami. Musimy pamiętać o dobrych nawykach wprowadzonych do codziennego życia. Comiesięczne drobne oszczędności w ostatecznym rozrachunku stanowią kilkaset złotych oszczędności rocznie.

    Oszczędzamy wodę

     

     

    Około 1/5 wydatków mieszkaniowych to opłaty związane z użytkowaniem wody. Jest ona niezbędna do przygotowywania posiłków, mycia, prania, porządków czy podlewania ogrodu. Wodę możemy oszczędzać, ograniczając jej zużycie, a nie pogarszając komfortu życia. Wystarczy proste zakręcenie wody podczas wykonywania różnych czynności przy umywalce (zmywanie, mycie zębów, golenie). Pamiętajmy o wymianie uszczelki w kapiącym kranie lub cieknącej spłuczce. Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 l wody dziennie. Zamiast kąpieli w wannie korzystajmy z prysznica.  Jeśli mamy wannę napełniajmy ją do 1/3 pojemności.  Użytkowane przez nas sprzęty  AGD (pralka, zmywarka) sprawdzajmy przy zakupie  pod względem parametrów zużycia wody. Używajmy ich gdy są pełne lub na programie adekwatnym do załadunku (np. ½ wsadu). Montaż w kranach, prysznicach, spłuczkach końcówek wytwarzających podciśnienie ograniczające przepływ wody lub zwiększających optycznie strumień poprzez znaczne napowietrzenie, ogranicza zużycie nawet o 80 procent. Zamontuj baterie jednouchwytowe, które natychmiast regulują temperaturę wody (nie tracimy jej nastawiając odpowiednią temperaturę). Nie wylewaj niepotrzebnej wody, jeśli można ją wykorzystać do podlania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.
    woda
    Na koniec niech przemówią liczby -
    6-10 l wody wylatuje z kranu w ciągu minuty
    ok. 11 l potrzebujemy na spłukanie toalety
    30-40 l zużywamy w trakcie 10 minutowego prysznica
    ok. 40 l potrzeba do ręcznego zmywania
    75-115 l zużywa jeden cykl prania
    115-150 l potrzebujemy do napełnienia wanny
    5 tys. l wody tracimy w ciągu roku jeśli nasz kran przecieka (jena kropla na sekundę)

    Oszczędzamy prąd


    Dzisiejsze gospodarstwa domowe wyposażone są w ogromną ilość urządzeń elektrycznych. To niewątpliwie ułatwia nam funkcjonowanie, poprawia komfort życia, lecz wpływa na opłaty za energię. Co możemy zrobić w celu zmniejszenia wydatków? Najprościej,  gasimy światło w pomieszczeniach gdzie nikt nie przebywa. Wyłączamy telewizor gdy nikt nie ogląda konkretnej audycji (niech TV nie będzie wypełniaczem ciszy).  Wyłączajmy urządzenia ze stanu czuwania. Koszt ogrzewania można obniżyć nawet o 8% gdy temperaturę w pomieszczeniu obniżym o 1 stopień, o 10% jeśli zamkniemy drzwi pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym, o 20% jeśli odsłonimy grzejniki. Uszczelniając okna zatrzymujemy 10-40% ciepła. Przyrządzając posiłki pamiętajmy, że gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii. Można zmienić plan taryfowy uwzględniający strefy czasowe dzień-noc. Za energię zużytą w nocy płacimy o połowę mniej. Kupując sprzęt AGD porównujmy klasę efektywności energetycznej. Urządzenie klasy A+++ może zużywać nawet 40% mniej energii niż urządzenie klasy A. Korzystajmy podczas zmywania w zmywarce i prania w pralce z programów oszczędnościowych.
    Sprzęt RTV AGD (procentowe zużycie prądu)
    zuzycie pradu
    Żarówki tradycyjne przetwarzają na oświetlenie tylko 5% energii, resztę tracą na promieniowanie cieplne. Zamiana na żarówki energooszczędne przynosi wymierne korzyści w oszczędności 60-80% w zużyciu prądu. Przykładowo świetlówka kompaktowa o mocy 13W świeci podobnie do tradycyjnej żarówki o mocy 60W pobierając 75% energii mniej. Co prawda żarówki energooszczędne są droższe podczas zakupu, ale ich koszt szybko się rekompensuje.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Jak oszczędzić na wodzie i prądzie?

    Komentarze
    Strasznie dużo, nie zdawałem sobie z tego sprawy. Może jakiś magnesik trzeba przyczepić do licznika? :)
    2018-09-28 16:03:02
    Mariush

    Magnesików nie polecam, ale niekłopotliwe sposoby o których wspominam - jak najbardziej.
    2018-09-28 16:03:02
    Natalia Słowik

    Nie no żartowałem z tym magnesem, pewnie za to jakieś kary są. Sposoby podane przez Ciebie wypróbuję.
    2018-09-28 16:03:02
    Mariush

    Te statystyki wręcz szokują! Na co dzień kompletnie nie zwraca się na to uwagi! Teraz powiedzenie "kiedy woda cieknie z kranów, nad tą stratą się zastanów" nabiera nowego sensu ;)
    2018-09-28 16:03:02
    HeiduKlum


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush