Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jak oszczędzić na wodzie i prądzie?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Wydatki za zużycie wody i prądu znacznie uszczuplają nasze portfele. Istnieją rozwiązania, dzięki którym małym kosztem, zaoszczędzić możemy znaczne kwoty. Do energooszczędnego celu zmierza się małymi krokami. Musimy pamiętać o dobrych nawykach wprowadzonych do codziennego życia. Comiesięczne drobne oszczędności w ostatecznym rozrachunku stanowią kilkaset złotych oszczędności rocznie.

  Oszczędzamy wodę

   

   

  Około 1/5 wydatków mieszkaniowych to opłaty związane z użytkowaniem wody. Jest ona niezbędna do przygotowywania posiłków, mycia, prania, porządków czy podlewania ogrodu. Wodę możemy oszczędzać, ograniczając jej zużycie, a nie pogarszając komfortu życia. Wystarczy proste zakręcenie wody podczas wykonywania różnych czynności przy umywalce (zmywanie, mycie zębów, golenie). Pamiętajmy o wymianie uszczelki w kapiącym kranie lub cieknącej spłuczce. Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 l wody dziennie. Zamiast kąpieli w wannie korzystajmy z prysznica.  Jeśli mamy wannę napełniajmy ją do 1/3 pojemności.  Użytkowane przez nas sprzęty  AGD (pralka, zmywarka) sprawdzajmy przy zakupie  pod względem parametrów zużycia wody. Używajmy ich gdy są pełne lub na programie adekwatnym do załadunku (np. ½ wsadu). Montaż w kranach, prysznicach, spłuczkach końcówek wytwarzających podciśnienie ograniczające przepływ wody lub zwiększających optycznie strumień poprzez znaczne napowietrzenie, ogranicza zużycie nawet o 80 procent. Zamontuj baterie jednouchwytowe, które natychmiast regulują temperaturę wody (nie tracimy jej nastawiając odpowiednią temperaturę). Nie wylewaj niepotrzebnej wody, jeśli można ją wykorzystać do podlania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.
  woda
  Na koniec niech przemówią liczby -
  6-10 l wody wylatuje z kranu w ciągu minuty
  ok. 11 l potrzebujemy na spłukanie toalety
  30-40 l zużywamy w trakcie 10 minutowego prysznica
  ok. 40 l potrzeba do ręcznego zmywania
  75-115 l zużywa jeden cykl prania
  115-150 l potrzebujemy do napełnienia wanny
  5 tys. l wody tracimy w ciągu roku jeśli nasz kran przecieka (jena kropla na sekundę)

  Oszczędzamy prąd


  Dzisiejsze gospodarstwa domowe wyposażone są w ogromną ilość urządzeń elektrycznych. To niewątpliwie ułatwia nam funkcjonowanie, poprawia komfort życia, lecz wpływa na opłaty za energię. Co możemy zrobić w celu zmniejszenia wydatków? Najprościej,  gasimy światło w pomieszczeniach gdzie nikt nie przebywa. Wyłączamy telewizor gdy nikt nie ogląda konkretnej audycji (niech TV nie będzie wypełniaczem ciszy).  Wyłączajmy urządzenia ze stanu czuwania. Koszt ogrzewania można obniżyć nawet o 8% gdy temperaturę w pomieszczeniu obniżym o 1 stopień, o 10% jeśli zamkniemy drzwi pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym, o 20% jeśli odsłonimy grzejniki. Uszczelniając okna zatrzymujemy 10-40% ciepła. Przyrządzając posiłki pamiętajmy, że gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii. Można zmienić plan taryfowy uwzględniający strefy czasowe dzień-noc. Za energię zużytą w nocy płacimy o połowę mniej. Kupując sprzęt AGD porównujmy klasę efektywności energetycznej. Urządzenie klasy A+++ może zużywać nawet 40% mniej energii niż urządzenie klasy A. Korzystajmy podczas zmywania w zmywarce i prania w pralce z programów oszczędnościowych.
  Sprzęt RTV AGD (procentowe zużycie prądu)
  zuzycie pradu
  Żarówki tradycyjne przetwarzają na oświetlenie tylko 5% energii, resztę tracą na promieniowanie cieplne. Zamiana na żarówki energooszczędne przynosi wymierne korzyści w oszczędności 60-80% w zużyciu prądu. Przykładowo świetlówka kompaktowa o mocy 13W świeci podobnie do tradycyjnej żarówki o mocy 60W pobierając 75% energii mniej. Co prawda żarówki energooszczędne są droższe podczas zakupu, ale ich koszt szybko się rekompensuje.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Jak oszczędzić na wodzie i prądzie?

  Komentarze
  Strasznie dużo, nie zdawałem sobie z tego sprawy. Może jakiś magnesik trzeba przyczepić do licznika? :)
  2018-09-28 16:03:02
  Mariush

  Magnesików nie polecam, ale niekłopotliwe sposoby o których wspominam - jak najbardziej.
  2018-09-28 16:03:02
  Natalia Słowik

  Nie no żartowałem z tym magnesem, pewnie za to jakieś kary są. Sposoby podane przez Ciebie wypróbuję.
  2018-09-28 16:03:02
  Mariush

  Te statystyki wręcz szokują! Na co dzień kompletnie nie zwraca się na to uwagi! Teraz powiedzenie "kiedy woda cieknie z kranów, nad tą stratą się zastanów" nabiera nowego sensu ;)
  2018-09-28 16:03:02
  HeiduKlum


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati