Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

Jak oszczędzić na wodzie i prądzie?

Kategoria: Porady
Przypnij
Wydatki za zużycie wody i prądu znacznie uszczuplają nasze portfele. Istnieją rozwiązania, dzięki którym małym kosztem, zaoszczędzić możemy znaczne kwoty. Do energooszczędnego celu zmierza się małymi krokami. Musimy pamiętać o dobrych nawykach wprowadzonych do codziennego życia. Comiesięczne drobne oszczędności w ostatecznym rozrachunku stanowią kilkaset złotych oszczędności rocznie.

Oszczędzamy wodę

 

 

Około 1/5 wydatków mieszkaniowych to opłaty związane z użytkowaniem wody. Jest ona niezbędna do przygotowywania posiłków, mycia, prania, porządków czy podlewania ogrodu. Wodę możemy oszczędzać, ograniczając jej zużycie, a nie pogarszając komfortu życia. Wystarczy proste zakręcenie wody podczas wykonywania różnych czynności przy umywalce (zmywanie, mycie zębów, golenie). Pamiętajmy o wymianie uszczelki w kapiącym kranie lub cieknącej spłuczce. Uszczelnienie kranu pozwala zaoszczędzić ok. 12 l wody dziennie. Zamiast kąpieli w wannie korzystajmy z prysznica.  Jeśli mamy wannę napełniajmy ją do 1/3 pojemności.  Użytkowane przez nas sprzęty  AGD (pralka, zmywarka) sprawdzajmy przy zakupie  pod względem parametrów zużycia wody. Używajmy ich gdy są pełne lub na programie adekwatnym do załadunku (np. ½ wsadu). Montaż w kranach, prysznicach, spłuczkach końcówek wytwarzających podciśnienie ograniczające przepływ wody lub zwiększających optycznie strumień poprzez znaczne napowietrzenie, ogranicza zużycie nawet o 80 procent. Zamontuj baterie jednouchwytowe, które natychmiast regulują temperaturę wody (nie tracimy jej nastawiając odpowiednią temperaturę). Nie wylewaj niepotrzebnej wody, jeśli można ją wykorzystać do podlania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.
woda
Na koniec niech przemówią liczby -
6-10 l wody wylatuje z kranu w ciągu minuty
ok. 11 l potrzebujemy na spłukanie toalety
30-40 l zużywamy w trakcie 10 minutowego prysznica
ok. 40 l potrzeba do ręcznego zmywania
75-115 l zużywa jeden cykl prania
115-150 l potrzebujemy do napełnienia wanny
5 tys. l wody tracimy w ciągu roku jeśli nasz kran przecieka (jena kropla na sekundę)

Oszczędzamy prąd


Dzisiejsze gospodarstwa domowe wyposażone są w ogromną ilość urządzeń elektrycznych. To niewątpliwie ułatwia nam funkcjonowanie, poprawia komfort życia, lecz wpływa na opłaty za energię. Co możemy zrobić w celu zmniejszenia wydatków? Najprościej,  gasimy światło w pomieszczeniach gdzie nikt nie przebywa. Wyłączamy telewizor gdy nikt nie ogląda konkretnej audycji (niech TV nie będzie wypełniaczem ciszy).  Wyłączajmy urządzenia ze stanu czuwania. Koszt ogrzewania można obniżyć nawet o 8% gdy temperaturę w pomieszczeniu obniżym o 1 stopień, o 10% jeśli zamkniemy drzwi pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym, o 20% jeśli odsłonimy grzejniki. Uszczelniając okna zatrzymujemy 10-40% ciepła. Przyrządzając posiłki pamiętajmy, że gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii. Można zmienić plan taryfowy uwzględniający strefy czasowe dzień-noc. Za energię zużytą w nocy płacimy o połowę mniej. Kupując sprzęt AGD porównujmy klasę efektywności energetycznej. Urządzenie klasy A+++ może zużywać nawet 40% mniej energii niż urządzenie klasy A. Korzystajmy podczas zmywania w zmywarce i prania w pralce z programów oszczędnościowych.
Sprzęt RTV AGD (procentowe zużycie prądu)
zuzycie pradu
Żarówki tradycyjne przetwarzają na oświetlenie tylko 5% energii, resztę tracą na promieniowanie cieplne. Zamiana na żarówki energooszczędne przynosi wymierne korzyści w oszczędności 60-80% w zużyciu prądu. Przykładowo świetlówka kompaktowa o mocy 13W świeci podobnie do tradycyjnej żarówki o mocy 60W pobierając 75% energii mniej. Co prawda żarówki energooszczędne są droższe podczas zakupu, ale ich koszt szybko się rekompensuje.

 
Więcej artykułów
Podobne artykuły

Komentarze do artykułu - Jak oszczędzić na wodzie i prądzie?

Komentarze
Te statystyki wręcz szokują! Na co dzień kompletnie nie zwraca się na to uwagi! Teraz powiedzenie "kiedy woda cieknie z kranów, nad tą stratą się zastanów" nabiera nowego sensu ;)
2018-02-19 10:30:01
HeiduKlum

Nie no żartowałem z tym magnesem, pewnie za to jakieś kary są. Sposoby podane przez Ciebie wypróbuję.
2018-02-16 07:32:02
Mariush

Magnesików nie polecam, ale niekłopotliwe sposoby o których wspominam - jak najbardziej.
2018-02-14 18:52:02
Natalia Słowik

Strasznie dużo, nie zdawałem sobie z tego sprawy. Może jakiś magnesik trzeba przyczepić do licznika? :)
2018-02-14 18:45:01
Mariush


Dodaj komentarz

Autorzy
Polecani fachowcy
Ostatnie komentarze
Nigdy nie rozważaliśmy możliwości wybrania płaskiego dachu, ale rzeczywiście kusząca jest opcja nieograniczonej przestrzeni na najwyższej kondygnacji. Ciekawe, czy taki płaski dach można jeszcze jakoś wykorzystać, np na zasadzie tarasu? Postawić leżaczek, poopalać się latem. Tylko wtedy choć częściowo nad takim dachem przydałoby się kolejne zadaszenie, hehe
2018-02-19 10:31:02
Estera

Te statystyki wręcz szokują! Na co dzień kompletnie nie zwraca się na to uwagi! Teraz powiedzenie "kiedy woda cieknie z kranów, nad tą stratą się zastanów" nabiera nowego sensu ;)
2018-02-19 10:30:01
HeiduKlum

Taki przedpokój niestety czasem staje się graciarnią, w której dosłownie rzucamy rzeczy po przyjściu do domu. Niedbale rozrzucone buty, plecaki dzieci po powrocie do szkoły. W końcu po wejściu do domu już tam raczej nie zaglądamy ;) A jednak przedpokój to także pierwsze pomieszczenie, które widzą goście. Warto w miarę możliwości zastosować tam np. sprytny system ukrytych szafek, wbudowanych w ścianę - będzie nowocześnie, estetycznie, sporo gratów się zmieści i przede wszystkim uda się zachować porządek ;)
2018-02-19 10:28:02
Tenisistka_