Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Feng Shui - zasady zmieniające życie

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Czy macie jakąś własną zasadę, której trzymacie się, urządzając wnętrza? Czy wierzycie w moc pozytywnej energii? Może do takich wiadomości podchodzicie sceptycznie. Jednak „coś w trawie piszczy” i przedziwnym splotem łączą się pewne zasady z różnych kultur. Wspomnijmy choć naszą tradycję wielkiego przedświątecznego sprzątania – Feng Shui również podkreśla rangę porządku. A inne zasady?
  W życiu ważne, aby otaczać się pozytywną energią. Niektórzy z nas rozumieją to metaforycznie, inni będą poszukiwać określonych rozwiązań na zapewnienie sobie dobrej aury. Jedną z metod jest Feng Shui – starożytna praktyka, która wywodzi się z Chin. Podstawą tej teorii jest przeświadczenie, że w świecie dominują dwie podstawowe siły: jin (pierwiastek żeński) i jang (pierwiastek męski), które muszą się uzupełniać i równoważyć. Możemy potraktować ją dosłownie, możemy też wykorzystać pewne zasady w charakterze inspiracji przy urządzaniu naszych wnętrz. Spróbować nie zaszkodzi, a jeśli dzięki temu otoczymy się życzliwymi wibracjami, przyciągniemy miłość i  dobre myśli, a nawet polepszymy nasze finanse… czemu nie.
  Jakie są kluczowe  zasady Feng Shui  do zastosowania we współczesnej aranżacji wnętrz? Zapoznajmy się z nimi.

  Salon, pokój dzienny


  W filozofii Feng Shui, te pomieszczenia są miejscem odpoczynku od codzienności. Oto cztery główne zalecenia dotyczące  aranżacji salonu:
  - środek pomieszczenia powinien pozostać pusty. W tym miejscu może leżeć jedynie piękny dywan i  stać ewentualnie mały stolik. To dlatego, aby nasz wzrok odpoczywał, ogarniał przestrzeń, po której może błądzić swobodnie
  - meble wypoczynkowe powinny przylegać do ścian plecami. Dzięki temu czujemy bezpieczeństwo i ochronę. Kanap i foteli nie ustawiajmy tyłem do drzwi, bo zawsze trzeba widzieć wchodzących
  - kilka źródeł światła powoduje, że jest ono bardziej rozproszone, działa relaksująco. Dodatkowo możemy dzięki niemu tworzyć niezależne kąciki dużej w przestrzeni
  - pokój powinien być urządzony w ziemistych lub jasnych kolorach, które napawają spokojem. Oczywiście możemy ożywić go delikatnymi akcentami koloru w postaci  tekstyliów i dodatków.
  afs

  Powiew świeżości


  Otwieranie okna każdego dnia i wietrzenie pomieszczeń, to coś więcej niż higiena. Jeśli ufać Feng Shui, to podczas wietrzenia wymieniamy złą energię na świeżą dawkę pozytywnych wibracji. To samo odnosi się do naturalnego światła dziennego, które należy wpuszczać do środka, kiedy tylko to możliwe.

  Porządki


  Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z Feng Shui, zapewne  pierwszym krokiem będzie generalne sprzątnięcie naszych wnętrz. Termin 'decluttering' oznacza pozbywanie się z domu niepotrzebnych przedmiotów na wielką skalę. Ubrania, których nigdy nie ubraliśmy lub czasy swojej świetności mają dawno za sobą. Stare dekoracje i różne szpargały,  od dawna spoczywające na dnie szuflad i  pudełek. Czas się z nimi pożegnać. Nie musimy urządzać wielkiej rewolucji, systematyczne porządki, szuflada dziennie – to wystarczy. Stare, popsute przedmioty blokują przepływ dobrej energii. Dzięki uporządkowanej przestrzeni pozbywamy się również naszego wewnętrznego chaosu i lepiej koncentrujemy się. Regularne porządki są podstawowym sposobem odwracania negatywnej energii. Dlatego też wszystkie pokoje, ale przede wszystkim kuchnia i łazienka, powinny przechodzić gruntowne czyszczenie.

  Rośliny


  Rośliny wymagają nieco naszej  pielęgnacji, jednak to stosunkowo niewiele w porównaniu z całym dobrem, które wnoszą do wnętrz. Dobierać powinniśmy je wedle naszego temperamentu i upodobań. Tylko pamiętajmy, by nie włączyć do naszego wystroju kaktusów. Dlaczego? Podobno odstraszają zarówno gości jaki i pieniądze. Unikamy również kompozycji z kwiatów suszonych, kojarzonych z przemijaniem.

  Moc soli


  Gdy przeprowadzamy się do nowego mieszkania czy domu, które było już wcześniej zamieszkałe, wtedy Feng Shui radzi, by posypać szczyptą soli każdy zakątek wszystkich pomieszczeń. Powinna ona wchłonąć ewentualną złą energię pozostawioną przez poprzednich użytkowników. Po dwóch dniach można ją zmieść i wyrzucić.

  Lustra


  Ile luster jest w waszym domu? Jedno? Czas pospieszyć się z zakupem kolejnych, ponieważ – jeśli wierzyć Feng Shui – ten dekoracyjny element może przyciągnąć wiele pozytywnej energii. Lustra fantastycznie powiększają przestrzeń, nigdy ich za wiele.
  afs2

  Sypialnia


  Powinna być naszą ostoją, a zatem energia powinna tutaj przepływać bez przeszkód. Najlepiej jest spać w pokoju ukierunkowanym na Zachód. Ograniczenie sprzętów i dekoracji pomoże nam znaleźć spokój. Wezgłowie powinno opierać się o ścianę, jednak łóżko nie powinno być umieszczone pomiędzy drzwiami a oknem – kursuje tu zbyt wiele energii, która mogłaby nam przeszkadzać. Najgorszą z opcji jest łóżko usytuowane naprzeciwko drzwi, tak, że śpiący leży nogami do przodu. I u nas, w języku potocznym funkcjonuje powiedzenie „wynieść nogami do przodu”, co znaczy umrzeć.

  Hol, przedpokój


  Pozytywna energia powinna otaczać nas już po przekroczeniu progu, a zatem już w przedpokoju. Dobrze jest umieścić w nim lustro, które optycznie powiększy przestrzeń i pomoże wypełnić ją światłem. Piękne dekoracje i rośliny doniczkowe będą oferować naszym gościom ciepłe powitanie.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Feng Shui - zasady zmieniające życie

  Komentarze
  Haha, jako nastolatka mocno wierzyłam w feng shui, teraz zwyczajnie nie mam na to czasu. Natomiast na pewno do serca z Waszego artykułu wezmę sobie decluttering :D pasuje tak do wnętrz, jak i ogólnie, do stylu życia ;)
  2018-09-28 16:03:02
  Panna Antonina


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas