Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Ważne parametry bram garażowych

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Niezależnie od wybranego modelu, brama garażowa musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna chronić miejsce postoju samochodu przed intruzami i stratami ciepła oraz być wygodna w użytkowaniu. Zwracamy również uwagę na estetykę i dopasowanie jej wyglądu do stylistyki domu. Bramy nowej generacji są efektem poszukiwań równowagi między techniką, bezpieczeństwem i designem.


  Bezpieczeństwo


  Bramy garażowe wyposażone są w różne detale z zakresu bezpieczeństwa. Najczęściej producenci stosują wzmacniane profile i instalują klamki obrotowe z ryglem. W modelach rolowanych wspomagające zabezpieczenie stanowi hamulec elektromagnetyczny siłownika napędzającego bramę, blokujący profil w wale nawijającym. Dzięki temu, potencjalny złodziej,  będzie miał problemy z podważeniem skrzydła. Bramy garażowe oznaczone są różnymi klasami wytrzymałości na włamanie. Jest ich sześć – od RC1 do RC6, im wyższa, tym trudniej pokonać bramę. 
  Pod hasłem "bezpieczeństwo" kryją się także rozwiązania chroniące użytkowników bram i ułatwiające obsługę:
  fotokomórka – jeżeli emitowane przez nią wiązki podczerwieni zostaną przerwane, brama zatrzymuje się. Chroni to przebywającą w pobliżu osobę przed uderzeniem,
  automatyczny układ odłączający – zatrzyma i cofnie skrzydło w sytuacji, gdy podczas zamykania natrafi na jakąś przeszkodę,
  blokada w przypadku zerwania sprężyny –chroni przed opadnięciem bramy w chwili uszkodzenia tego elementu,
  funkcja łagodnego zatrzymania– zaopatrzone  w nie skrzydło nie uderzy o podłogę przy zamykaniu.
  bramabudowa

  Termoizolacja


  Ta cecha bram garażowych jest szczególnie ważna dla właścicieli ogrzewanych garaży. Ciepłochronność bram zależy przede wszystkim od zastosowanego materiału ocieplającego oraz szczelności połączeń pomiędzy segmentami, a także między bramą i ościeżnicą. Wpływ na termoizolacyjność ma również prawidłowy montaż. W ocieplonych bramach profile wypełnione są zazwyczaj pianką poliuretanową lub wkładkami ze styropianu. Im grubsza jest warstwa ocieplenia, tym lepsza izolacyjność.
  Podobnie jak w przypadku klas odporności na włamanie, i tu istnieje ustalony parametr, który pozwala wybrać ciepłą bramę. To współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku bramy garażu ogrzewanego nie może on przekraczać 1,5 W/(m²·K).

  Sterowanie


  Automatyka do bram staje się w tej chwili standardem. Ceny napędów spadają, a korzystanie z nich zdecydowanie poprawia komfort używania bramy. Aby otworzyć lub zamknąć skrzydło z napędem, nie trzeba wysiadać z samochodu – wystarczy użyć pilota. Jak wiadomo, pogoda w naszym kraju bywa kapryśna, dlatego automatykę docenimy przez większą część roku. Zaletą dodatkową tego rozwiązania jest to, że bramę z napędem trudniej jest podważyć. Przy wyborze automatyki, najlepiej zdać się na poleconego fachowca. W zależności od wielkości bramy, jej ciężaru, konstrukcji, częstotliwości otwierania i zamykania, przestrzeni pod sufitem, dobierze on napęd o odpowiedniej mocy, szybkości otwierania i zamykania, a także zapotrzebowaniu na energię.
  bramabudowa2

  Estetyka


  Brama jest ważnym i widocznym elementem garażu. Choć jej wybór pod względem wyglądu jest kwestia gustu, warto zwrócić uwagę, aby dobrze komponowała się z elewacją i stylistyką całego budynku. Zazwyczaj skrzydła oferowane są w kolorze białym, szarym, brązowym lub czarnym. Bardzo dobrze, gdy brama dobrana jest kolorystycznie do stolarki okiennej i drzwiowej oraz do koloru pokrycia dachu (w przypadku konstrukcji spadzistych). W ofercie są skrzydła gładkie, z fakturą lub z wytłoczeniami. Można też zdecydować się na wrota z naświetlami, ale za takie rozwiązanie trzeba dodatkowo zapłacić.

  Prawidłowy montaż


  Bramę można zamontować samodzielnie (choć trzeba mieć pewne doświadczenie techniczne), kierując się wskazówkami zawartymi w instrukcji, lub zlecić to zadanie ekipie montażowej, najlepiej współpracującej z producentem bram. W obu przypadkach ważne jest, aby:
  ściany były odpowiednio wykończone, a tynk – zwłaszcza w pasie, gdzie będą przykręcane prowadnice – równo nałożony;
  zapewnić stabilne zamocowanie prowadnic oraz ościeżnicy;
  równomiernie rozmieścić zamocowania prowadnic.
  Bardzo istotne jest też dobranie odpowiednich kołków mocujących – w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. W przegrodach z materiałów pełnych (cegła, beton) sprawdzą się zwykłe kołki rozporowe. W ścianach z pustaków szczelinowych trzeba natomiast zastosować specjalne łączniki przeznaczone do tych materiałów bądź kotwy chemiczne. Na zakończenie regulujemy sprężyny w bramie. Dobrze zamontowane skrzydło musi szczelnie przylegać do ościeżnicy, nie powinno opadać, a do jego otwarcia nie potrzeba wysiłku. Pamiętajmy, aby zachować gwarancję, należy zadbać o terminowe przeglądy techniczne.
   

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Ważne parametry bram garażowych

  Komentarze
  Automatyka to teraz podstawa, nie wyobrażam sobie wysiadać i za każdym razem manualnie otwierać bramę...
  2018-09-28 16:03:02
  AdamS

  Ja nie polecam bram uchylnych - są tańszym rozwiązaniem, ale jednak wymagają więcej miejsca. zdemontowałem i zdecydowałem się na bramę segmentową górną i to jest moim zdaniem rozwiązanie najlepsze -średnia półka cenowa, a wygoda użytkowania nieporównywalna
  2018-09-28 16:03:02
  Stefan


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas