Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pomysł na kominek - część I

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Trudno wyobrazić sobie przytulny salon bez kominka. W okresie jesienno-zimowym ogrzanie się przy nim może okazać się doskonałą formą relaksu. Miejsce kominka w projekcie domu decyduje o tym, jak będzie użytkowany. Kominek w domu to nie tylko same zalety. Przed jego instalacją warto zapoznać się ze wszystkimi „za” i „przeciw”. Chcemy przecież aby w pełni cieszył nas przez wiele lat.
    Kominek to symbol domowego ogniska. Wspaniale podkreśla klimat wspólnych chwil. Ponadto najczęściej budowane kominki z wkładem mogą skutecznie i tanio ogrzewać. Jeśli nie cały dom, to przynajmniej wnętrze, w którym się znajdują. Wkład sprawia, że blisko 80% ciepła wytworzonego w palenisku trafia do pomieszczenia. Proces spalania może być regulowany przez zmianę ilości powietrza dostarczanego do paleniska, a użytkowanie kominka jest bezpieczniejsze. Dlatego jeśli kominek ma dogrzewać salon lub pokój dzienny, wybierzmy taki z wkładem i obudujmy go dowolnie.
    akom2

    Który wkład kominkowy lepszy


    Wkład jest kluczowym elementem każdego kominka. Jego konstrukcja powinna spełniać nasze wymogi względem walorów wizualnych oraz bezpieczeństwa. Wkład musi być trwały, odporny na wysoką temperaturę i jej nagłe zmiany oraz korozję. Te warunki dobrze znoszą żeliwo i stal, więc to z nich produkuje się korpusy wkładów. Żeliwne korpusy mają postać jednolitych odlewów (bez grożących rozszczelnieniem połączeń i spawów) lub są skręcane z płyt. Są cięższe od stalowych i sprawiają wrażenie bardziej solidnych. Często zdobione są wzorami i ornamentami, za sprawą których lepiej pasują do kominków w stylu rustykalnym.
    Korpusy z wkładu stalowego są znacznie lżejsze i przeważnie nie posiadają zdobień. Wykorzystuje się je do tworzenia lekkich kominków zdobiących gustowne, nowoczesne pomieszczenia o dowolnych rozmiarach. Wkłady stalowe posiadają zazwyczaj dość duże szyby kominkowe. Ramki wkładu są dobrze ukryte, dzięki czemu na pierwszy plan wychodzi ogień płonący we wnętrzu paleniska. Większość wkładów stalowych posiada wysokie fasady oraz wysoko osadzony deflektor. Dzięki temu są znacznie wygodniejsze niż ich niskie, żeliwne odpowiedniki. Wysoko osadzony deflektor ułatwia rozpalanie w kominku i sprawdza się w przypadku kawałków drzewa o większej długości Niestety wkłady stalowe są droższe niż ich żeliwne odpowiedniki.

    Szyby


    Kominek oddaje część ciepła przez konwekcję (ogrzewa powietrze), część wypromieniowuje przez przeszklenia. Gdy są duże – udział promieniowania wzrasta. Najpopularniejsze wkłady mają szybę z jednej strony, ale można kupić modele z szybami z dwóch, trzech lub nawet ze wszystkich stron. Jeśli wkład ma więcej przeszkleń, część jest zamocowana na stałe, a co najmniej jedna szyba jest otwierana jak drzwiczki. Nowy pomysł na kominek to modne i ciekawe wkłady z podnoszoną szybą, po otwarciu której wkład może udawać kominek otwarty. Wybierając takie rozwiązanie, pamiętajmy, że obudowa tego wkładu musi być dość wysoka i nie może się zwężać ku górze, aby pomieścić mechanizm unoszenia szyby. Płaskie szyby wypromieniowują 20-25 procent ciepła wytworzonego w palenisku, pryzmatyczne i zaokrąglone (panoramiczne) – mniej więcej dwa razy tyle. Zapewniają też lepszy widok płomieni.
    Każdy właściciel kominka zna problem wiecznie brudnej szyby. Osoby które nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać na czyszczenie powinny zainteresować się szybami pirolitycznymi czyli samoczyszczącymi. Są one pokryte od wewnątrz powłoką z tlenków chromu, dzięki czemu wytrzymują wyższą temperaturę (nawet do 800°C). Wyższa temperatura oznacza możliwość dopalania sadzy i substancji smolistych, które w innym przypadku osiadłyby na szkle. Szkło pirolityczne można rozpoznać po charakterystycznych zielono-fioletowych refleksach widzianych pod kątem.
    akom

    Miejsce na kominek


    Miejsce wyznaczone pod zabudowę kominkową (kominki tradycyjne z zabudową) musi mieć odpowiednie wzmocnienie, z uwagi na fakt, że jego obudowa wraz z wkładem może ważyć nawet 500 kg. Co więcej, musi on znajdować się jak najbliżej komina, najlepiej jeśli stanie bezpośrednio przy nim. Pamiętajmy aby nie przysuwać mebli zbyt blisko paleniska, a podłogę wokół niego zabezpieczyć niepalnym materiałem, np. płytkami ceramicznymi.
    W dużym wnętrzu interesująco wygląda kominek zlokalizowany w jego centralnym punkcie, dzięki czemu staje się on głównym elementem wystroju. W mniejszych pomieszczeniach dobrze jest wybrać miejsce bardziej na uboczu, np. w rogu, przez co łatwiej będzie nam zagospodarować pozostałą przestrzeń.
    Tak jak w przypadku kominków ze stałą zabudową aranżacja wnętrza wymaga dopasowania się do położenia kominka, tak decydując się na kominki elektryczne lub biokominki, możemy śmiało dostosować je do już urządzonego pokoju (jeśli nasz model jest przenośny). Na rynku znajdziemy bowiem modele, które będziemy mogli ustawić w najdogodniejszym miejscu albo wbudowywać w ścianę pomieszczenia, przy czym nie jesteśmy już ograniczeni lokalizacją komina.

     
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush