Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Gotowe systemy ogrodzenia

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Niedrogie, ładne, lekkie, łatwe w montażu czy te zalety nie są wystarczające by wybrać gotowe systemy ogrodzeniowe. Wybór rozwiązań jest tak duży, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Gotowe systemy bez problemu dopasujemy do charakteru domu i działki. Poza estetyką, ogrodzenie ma strzec prywatności. Możemy wybierać wśród przęseł złożonych z mniej lub bardziej gęsto rozmieszczonych profili.

    Korzyści z gotowych systemów


    Ogrodzenie tego typu składa się z powtarzalnych, dopasowanych elementów, które nabywamy w paczkach wraz załączoną instrukcją montażu. W zestawie są wszystkie części niezbędne, aby utworzyć kompletne ogrodzenie: słupki, przęsła, furtki, bramy wjazdowe jak również elementy montażowe. Wykonanie ogrodzenia nie jest skomplikowane, wystarczy połączyć ze sobą słupki i przęsła za pomocą obejm, klipsów i śrub. Słupki zazwyczaj mają fabrycznie wykonane uchwyty mocujące, co znacznie ułatwia zadanie. Dzięki temu całość powstaje szybko i nie ma potrzeby spawania. Najbardziej pracochłonnym etapem jest przygotowanie betonowego fundamentu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie gotowe podmurówki i betonowe stopy fundamentowe z otworami na osadzenie słupków, te rozwiązanie jeszcze bardziej usprawnia montaż. Gotowe systemy ogrodzeniowe nie wymagają dodatkowej konserwacji, gdyż wszystkie elementy są już zabezpieczone fabrycznie przed korozją. Niewątpliwą zaletą jest też to, że bez problemu znajdziemy wiele propozycji w popularnych sklepach budowlanych.

    Wymiary standardowe


    Szerokość pojedynczego przęsła wynosi zwykle 2-2,5 metra, im szersze tym mniej słupków potrzebujemy do wykonania pełnego ogrodzenia.  Natomiast wysokości bywają zróżnicowane: 1  1,5  1,7  1,8  2  2,2 m. Słupki to kształtowniki o przekroju kwadratowym lub okrągłym o boku lub średnicy 4-15 cm. Aby urozmaicić wygląd naszego ogrodzenia gotowe słupki można zastąpić wymurowanymi.
    płot2

    Co ma wpływ na cenę?


    Na rynku jest wiele rozwiązań ekonomicznych, bywają jednak droższe propozycje, które zdają się nie róznić wyglądem na pierwszy rzut oka. Zasadniczy dla ceny jest rodzaj materiału zastosowanego do wyprodukowania ogrodzenia. Najtańsza jest stal, droższe aluminium. Oczywiście im grubsze profile tym wyższa cena za system. Na cenę wpływ ma również wysokość przęsła i rozstawienie profili (bardziej ażurowe mniej materiału, pełne więcej). Ostatnim czynnikiem jest grubość i jakość warstwy zabezpieczającej przed korozją. To od niej zależy jak długo ogrodzenie będzie dobrze się prezentować. Tańszym sposobem jest malowanie farbą antykorozyjną, droższym ocynkowanie ogniowe lub powłoka poliestrowa. Droższe będą zapewne przęsła dekoracyjne z ozdobnymi elementami, oraz te w poza standardowych kolorach.
    płot2

    Klasyka i nowoczesność


    Do budynków w tradycyjnym stylu dobrze pasują modele naśladujące formy z kutego żelaza. Nie tylko wyznaczają teren posesji, ale zdobią otoczenie domu. Przęsła klasyczne proste lub z charakterystycznym wygięciem w łuk mogą mieć zdobienie w postaci centralnie umieszczonej rozety. Inne są bogato dekorowane  zawijasami, ornamentami a szczyty maja zwięczenia w kształcie włóczni, grotów itp. Do architektury nowoczesnej dobieramy stalowe i aluminiowe elementy o znacznie prostszym i lżejszym wzornictwie. Tworzą neutralne, nienarzucające się ramy.  Jeśli już znajdzie się jakiś ozdobnik to dyskretny, lekko podkreślający styl ogrodzenia. Nowoczesne ogrodzenia dostępne są wielu kolorach. Metalowe ogrodzenia z powodzeniem imitują drewniane deski i sztachety.
    Podstawową wersję stanowi panel wypełniony siatką stalową. Jest niemal niewidoczny i nie przykuwa uwagi. Sprawdza się wszędzie tam gdzie nie chcemy tworzyć pełnego muru. Siatka jest dobrą podporą dla roślin pnących, które mogą swobodnie utworzyć zielony płot. Ponadto przęsła składają się z prostych metalowych prętów układanych pionowo lub poziomo. Powtarzanie schematu pozwala zachować porządek. Ten typ ogrodzenia ma wiele modyfikacji. Panele z wypełnieniem z blachy pełnej z jak najmniejszymi prześwitami to propozycja dla tych, którzy chcą się ochronić przed wzrokiem przechodniów, a także zmniejszyć hałas i zatrzymać kurz z drogi.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush