Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Gotowe systemy ogrodzenia

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Niedrogie, ładne, lekkie, łatwe w montażu czy te zalety nie są wystarczające by wybrać gotowe systemy ogrodzeniowe. Wybór rozwiązań jest tak duży, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Gotowe systemy bez problemu dopasujemy do charakteru domu i działki. Poza estetyką, ogrodzenie ma strzec prywatności. Możemy wybierać wśród przęseł złożonych z mniej lub bardziej gęsto rozmieszczonych profili.

  Korzyści z gotowych systemów


  Ogrodzenie tego typu składa się z powtarzalnych, dopasowanych elementów, które nabywamy w paczkach wraz załączoną instrukcją montażu. W zestawie są wszystkie części niezbędne, aby utworzyć kompletne ogrodzenie: słupki, przęsła, furtki, bramy wjazdowe jak również elementy montażowe. Wykonanie ogrodzenia nie jest skomplikowane, wystarczy połączyć ze sobą słupki i przęsła za pomocą obejm, klipsów i śrub. Słupki zazwyczaj mają fabrycznie wykonane uchwyty mocujące, co znacznie ułatwia zadanie. Dzięki temu całość powstaje szybko i nie ma potrzeby spawania. Najbardziej pracochłonnym etapem jest przygotowanie betonowego fundamentu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie gotowe podmurówki i betonowe stopy fundamentowe z otworami na osadzenie słupków, te rozwiązanie jeszcze bardziej usprawnia montaż. Gotowe systemy ogrodzeniowe nie wymagają dodatkowej konserwacji, gdyż wszystkie elementy są już zabezpieczone fabrycznie przed korozją. Niewątpliwą zaletą jest też to, że bez problemu znajdziemy wiele propozycji w popularnych sklepach budowlanych.

  Wymiary standardowe


  Szerokość pojedynczego przęsła wynosi zwykle 2-2,5 metra, im szersze tym mniej słupków potrzebujemy do wykonania pełnego ogrodzenia.  Natomiast wysokości bywają zróżnicowane: 1  1,5  1,7  1,8  2  2,2 m. Słupki to kształtowniki o przekroju kwadratowym lub okrągłym o boku lub średnicy 4-15 cm. Aby urozmaicić wygląd naszego ogrodzenia gotowe słupki można zastąpić wymurowanymi.
  płot2

  Co ma wpływ na cenę?


  Na rynku jest wiele rozwiązań ekonomicznych, bywają jednak droższe propozycje, które zdają się nie róznić wyglądem na pierwszy rzut oka. Zasadniczy dla ceny jest rodzaj materiału zastosowanego do wyprodukowania ogrodzenia. Najtańsza jest stal, droższe aluminium. Oczywiście im grubsze profile tym wyższa cena za system. Na cenę wpływ ma również wysokość przęsła i rozstawienie profili (bardziej ażurowe mniej materiału, pełne więcej). Ostatnim czynnikiem jest grubość i jakość warstwy zabezpieczającej przed korozją. To od niej zależy jak długo ogrodzenie będzie dobrze się prezentować. Tańszym sposobem jest malowanie farbą antykorozyjną, droższym ocynkowanie ogniowe lub powłoka poliestrowa. Droższe będą zapewne przęsła dekoracyjne z ozdobnymi elementami, oraz te w poza standardowych kolorach.
  płot2

  Klasyka i nowoczesność


  Do budynków w tradycyjnym stylu dobrze pasują modele naśladujące formy z kutego żelaza. Nie tylko wyznaczają teren posesji, ale zdobią otoczenie domu. Przęsła klasyczne proste lub z charakterystycznym wygięciem w łuk mogą mieć zdobienie w postaci centralnie umieszczonej rozety. Inne są bogato dekorowane  zawijasami, ornamentami a szczyty maja zwięczenia w kształcie włóczni, grotów itp. Do architektury nowoczesnej dobieramy stalowe i aluminiowe elementy o znacznie prostszym i lżejszym wzornictwie. Tworzą neutralne, nienarzucające się ramy.  Jeśli już znajdzie się jakiś ozdobnik to dyskretny, lekko podkreślający styl ogrodzenia. Nowoczesne ogrodzenia dostępne są wielu kolorach. Metalowe ogrodzenia z powodzeniem imitują drewniane deski i sztachety.
  Podstawową wersję stanowi panel wypełniony siatką stalową. Jest niemal niewidoczny i nie przykuwa uwagi. Sprawdza się wszędzie tam gdzie nie chcemy tworzyć pełnego muru. Siatka jest dobrą podporą dla roślin pnących, które mogą swobodnie utworzyć zielony płot. Ponadto przęsła składają się z prostych metalowych prętów układanych pionowo lub poziomo. Powtarzanie schematu pozwala zachować porządek. Ten typ ogrodzenia ma wiele modyfikacji. Panele z wypełnieniem z blachy pełnej z jak najmniejszymi prześwitami to propozycja dla tych, którzy chcą się ochronić przed wzrokiem przechodniów, a także zmniejszyć hałas i zatrzymać kurz z drogi.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas