Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Nowoczesny piekarnik

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Dawno minęły czasy, kiedy funkcje piekarnika ograniczały się do samego pieczenia w różnych temperaturach. Od nowoczesnego AGD wymagamy znaczenie więcej. Wszystkie piekarniki dostępne obecnie na rynku mają funkcję grzania górą i dołem oraz termo obiegu. W jakie jeszcze funkcjonalności producenci wyposażyli nowoczesne piekarniki? Czym należy się kierować przy wyborze piekarnika do zabudowy?

  Rozmiar


  Przywykliśmy do piekarników o pojemności 50-75 litrów i wymiarach ok. 60 x 60 x 60 cm - to najczęściej kupowane modele. Mamy też do wyboru inne rozmiary. W niewielkiej kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr, lepszym wyborem będzie urządzenie kompaktowe, czyli mające wysokość 45 cm lub szerokość do 50 cm - szczególnie, jeśli mieszkamy w pojedynkę lub we dwoje. Liczna rodzina może z kolei zaopatrzyć się w piekarnik o szerokości 90 cm i pojemności 85 litrów - zajmie on co prawda sporo miejsca, ale odciąży w codziennym przygotowywaniu posiłków.

  Klasa energetyczna


  Oznaczana przy pomocy liter alfabetu określa zużycie energii elektrycznej przez dane urządzenie. Dokonując zakupu, bierzmy pod uwagę modele o klasie przynajmniej A - im wyższa klasa, tym niższe rachunki za prąd.

  Programy


  Zastanówmy się, w jaki sposób będziemy wykorzystywali piekarnik, tzn. jakiego typu potrawy będziemy w nim przygotowywali - i poszukajmy modelu, który będzie w stanie te wymagania zaspokoić. Pieczenie dwupoziomowe? Grillowanie? Rozmrażanie? A może rożen?

  Dodatkowe funkcje


  Mikrofale. Funkcja ta pozwala na wykorzystanie piekarnika jako kuchenki mikrofalowej. Możemy też wspomóc mikrofalami tradycyjne pieczenie, dzięki czemu nie tylko przygotujemy potrawę do 80 proc. szybciej, ale i zaoszczędzimy przy okazji  energię. Takie urządzenia przewyższają ceną standardowe piekarniki, lecz są od nich mniejsze, więc warto rozważyć taki zakup, jeśli mamy małą kuchnię.
  Termoobieg 3D. Wokół wentylatora umieszczona została dodatkowa grzałka oraz otwory grzewcze, dzięki czemu gorące powietrze jest rozprowadzane po komorze równomiernie. Ułatwia to pieczenie dużych potraw oraz sprawia, że ciasto równo wyrasta. System ten sprawdza się też przy pieczeniu na kilku poziomach równocześnie. Dodatkowo pozwala na skrócenie czasu przyrządzania potraw przy jednoczesnym obniżeniu temperatury.

  Grill. Umożliwia opiekanie mięsa i warzyw tak, jak na tradycyjnym grillu - ze źródłem ciepła znajdującym się pod przygotowywaną potrawą. Poprzez aktywowanie odrębnego elementu grzejnego w dolnej części piekarnika - osiąga on ustawioną temperaturę szybciej, niż w przypadku standardowego pieczenia.

  Gotowanie na parze. "Gotowanie" odbywa się przy wykorzystaniu dwóch źródeł ciepła - wysokiej temperatury z grzałek elektrycznych oraz pary wodnej. Dania nie nasiąkają olejem, zachowują wartości odżywcze i witaminy, a mięso jest soczyste i smaczniejsze od upieczonego tradycyjną metodą. W piekarniku parowym przygotujemy również ciasta.
  Interaktywny ekran dotykowy. Taki ekran pozwala na obsługę przy pomocy dotyku - co dodatkowo oznacza, że front pozbawiony jest przycisków i pokręteł.

  Programowanie. Dzięki niemu nie musimy pilnować czasu pieczenia - ustawiamy jego początek i koniec.

  Pieczenie różnych potraw w tym samym czasie. Ta funkcja pozwala zaoszczędzić czas. Zamiast przygotowywać każde danie oddzielnie, wstawiamy do piekarnika wszystko na raz (na kilku poziomach). Nie tylko możemy ustawić indywidualne parametry pieczenia osobno dla każdego poziomu (w zależności od tego, czy jest to mięso, warzywa, itp.) - mamy również pewność, że zapachy nie będą się mieszały.

  Termosonda. To elektroniczny termometr, który wbija się w pieczoną potrawę, co umożliwia kontrolowanie jej temperatury również od środka.
  Sterowanie za pomocą smartfonu. Coraz więcej urządzeń "pozwala" nam się kontrolować z poziomu telefonu. Podobnie jest w przypadku piekarnika.
  Wbudowana książka kucharska z przepisami. Po dokonaniu wyboru na wyświetlaczu pojawi się lista potrzebnych składników wraz z opisem przygotowania posiłku krok po kroku. Na koniec urządzenie samo ustawi właściwe parametry pieczenia.

  Funkcje pomagające w czyszczeniu piekarnika


  Pyroliza. To funkcja umożliwiająca pozbycie się nawet najtrudniejszych zabrudzeń z wnętrza piekarnika - spośród wszystkich opcji ta jest najbardziej skuteczna. Polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury 500 st. C, w której wszelkie zabrudzenia ulegają spopieleniu. Po ostudzeniu piekarnika wystarczy przetrzeć wnętrze komory miękką szmatką i usunąć popiół.

  Czyszczenie parowe. Piekarniki z tą funkcją posiadają pojemnik, który napełnia się wodą - po uruchomieniu specjalnego programu pod wpływem temperatury zamienia się ona w parę wodną. Zanieczyszczenia, które przy okazji ulegają rozmiękczeniu, wystarczy usunąć przy pomocy zwykłej szmatki.

  Wkłady katalityczne. To płytki pokryte powłoką wspomagającą wypalanie zanieczyszczeń w wysokiej temperaturze (około 350 st. C). Pozwalają na osiągnięcie podobnego efektu, jaki daje pyroliza, jednak nie gwarantują usunięcia brudu z trudno dostępnych miejsc. Umieszcza się je na tylnej lub bocznych ściankach komory i co jakiś czas należy je wymieniać, ponieważ w miarę użytkowania tracą swoje właściwości.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati

  Domy z bala
  Witam gdzie mogę dostać projekt tego domku z bali
  Zobacz Wpis
  2020-01-17 10:38:02
  miko