Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wygoda i bezpieczeństwo czyli senior w domu

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Mimo wielu starań nie wynaleziono jeszcze tabletki na zatrzymanie czasu. Tak więc za chwilę, dwie lub trzy to my będziemy starsi. Tymczasem wiele osób sprawuje opiekę nad starszymi rodzicami, dziadkami. Potrzeba wygodniejszych warunków to naturalna kolej rzeczy. Nawet, jeśli nie dotyczy to nas dziś warto poznać rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie i dostosują otoczenie do nowych potrzeb.
  Zmieniamy się, zmienia się nasza kondycja, zdrowie, nawyki. To zrozumiałe, że przemianie powinna ulegać przestrzeń naszego mieszkania. Wiadomo, refleksję o starości zawsze odkładamy na później, lecz pamiętajmy, że dobrze zaplanowane wnętrze pozwoli seniorom być jak najdłużej zaradnymi i samodzielnymi. Czasem wystarczą drobne modyfikacje, by mieszkanie stało się lepiej zorganizowane.
  senior

  Zmiany w przestrzeni


  Po pierwsze przyglądamy się podłodze w całym domu i likwidujemy nawet niewielkie różnice poziomów, usuwamy progi i wszystkie zbędne chodniczki. W przypadku osób poruszających się na wózku lub przy pomocy chodzika w grę wchodzi tylko twarda wykładzina z krótkim włosiem. Niskie zaokrąglone stoliki są wygodniejsze niż te z kantami, ograniczają ryzyko urazów. Półki, regały, komody dobrze jest przymocować do ściany, by opieranie się o nie było bezpieczne. Warto zadbać o podświetlane włączniki, które ułatwią zapalanie światła po z mroku. Do pokoju należy wstawić użyteczny fotel. Powinien być z twardszym siedziskiem, które się nie zapada i podłokietnikami ułatwiającymi wstawanie. Idealnym rozwiązaniem są fotele czy sofy z możliwością regulowania podłokietników i zagłówków. W sypialni istotna jest wysokość łóżka – najkorzystniejsza na poziomie kolan. Regulowany stelaż umożliwiający podniesienie głowy czy nóg, jest dodatkowym ułatwieniem. Łóżka nie powinniśmy ustawiać w rogu pokoju, najlepiej zachować swobodny dostęp z trzech stron. Obok obowiązkowo powinna znaleźć się szafka nocna lub stoliczek -  miejsce na lampkę, odłożenie okularów i innych niezbędnych drobiazgów.
  W pomieszczeniach zastosujmy stonowane łagodne barwy, które działają relaksująco. Unikajmy intensywnych drażniących kolorów. Zadbajmy o miękkie tkaniny, poduszki, koce, zasłony. Ograniczenie sprzętów i dekoracji sprzyja przestronności i utrzymaniu porządku.
  senior2

  Łazienka i kuchnia dla seniora


  Kluczową sprawą w aranżacji łazienki jest stworzenie większej powierzchni i odstępów między urządzeniami. Praktycznie każdą łazienkę można przystosować do potrzeb osób starszych. Bardzo ważna jest posadzka, która powinna być antypoślizgowa (płytki lub specjalne maty). Uchwyty (poręcze) pomagają wejść i wyjść z wanny czy kabiny oraz swobodnie skorzystać z sedesu. Dostępne są różne siedziska, zależnie od tego gdzie będziemy ich używać do wyboru są ławeczki na wannę oraz krzesełka przytwierdzane do ściany w kabinie. Wysokość zamontowania dopasowujemy do wzrostu osoby, dla której jest przeznaczone. Nakładki na sedes podwyższają klasyczną miskę ułatwiając korzystanie. Szersza umywalka (minimum 60 cm) powinna mieć kształt ułatwiający ewentualne podjechanie na wózku. Dobrze obok niej zamocować dodatkową poręcz. Czasami seniorzy mają problem z odkręcaniem kurków i regulacją temperatury wody. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się baterie bezdotykowe wyposażone w termostat z ustawioną odpowiednio temperaturą.
  senior3
  Urządzając przyjazną kuchnię zorganizujmy blaty, z których można korzystać na siedząco. Należy zadbać o zaokrąglone krawędzie mebli. Pod blatem powinna być wolna przestrzeń by bez problemu zmieścić krzesło. Najlepiej sprawdzają się dolne szafki, a zwłaszcza szuflady. Łatwy i szybki dostęp do nich nie wymaga wysiłku, a wysuw szuflady sprawia, ze znika koniczność sięgania głęboko do wnętrza szafki. Świetnie sprawdzą się również systemy narożne i kosze cargo. Zlewozmywak stosunkowo płytki i blisko krawędzi blatu nie sprawi problemu przy wyjmowaniu z niego naczyń. Bateria powinna być jednouchwytowa i z wyciągana wylewką (ułatwi napełnienie garnków,zmywanie).Najbezpieczniejsza jest płyta indukcyjna, łatwo po nie przesuwać garnki i praktycznie uniemożliwia oparzenie.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas