Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    W wygodnym fotelu

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Urządzając nasze mieszkanie zawsze starannie dobieramy wszystkie meble. Komody, szafy, sofy, stoliki, stół, krzesła – wiemy, że trzeba je dobrać gustownie zgodnie z zaplanowaną stylistyką wnętrza. Zazwyczaj w ten sposób kupujemy fotel, zwracając uwagę głównie na stronę wizualną. A co z naszym kręgosłupem? Jak wybrać dobry fotel do domu i do biura, funkcjonalny a zarazem komfortowy?

    Pozycja siedząca


    W pozycji siedzącej spędzamy sporą część dnia. Czy wiesz, że obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia jest o 40-90% większe niż podczas stania! Najbardziej narażony jest odcinek szyjny, lędźwiowy oraz miednica. Tu warto wtrącić przypomnienie o aktywności ruchowej. Nic nie zastąpi nam ruchu!
    A jeśli już nasza praca wiąże się z siedzeniem lub po zabieganym, pełnym obowiązków dniu potrzebujemy relaksu wybieramy fotel.  Na co zwrócić uwagę, by wielogodzinne siedzenie było przyjemnością i nie kończyło się bólem.
    biurowy

    Fotel biurowy


    Osoby pracujące przy biurku powinny zwracać uwagę na swoje siedzisko. Fotel ma być przede wszystkim dostosowany do wymiarów osoby i posiadać możliwość regulacji. Wzrost i waga osoby siedzącej nie mogą zaburzać ergonomii. Wysokość musi dać możliwość podniesienia siedziska tak, by nogi pozostały zgięte w kolanach pod kątem prostym. Oparcie powinno odchylać się, co najmniej 5 stopni do tyłu i mieć kształt profilowany do kształtu kręgosłupa. Podłokietniki spełniają funkcję utrzymania ramion w prawidłowej pozycji, muszą wspierać ręce przez cały czas, a nie tylko w chwilach przerw od pracy.  Siedzisko powinno być miękkie i dopasowane do konkretnego użytkownika, zbyt płytkie lub zbyt głębokie powoduje, że siedzenie zwiększa zmęczenie. Fotel powinien swobodnie kręcić się wokół własnej osi. Kółka wykonane są z różnych materiałów i dobieramy je w zależności od rodzaju posadzki, na jakiej dane tworzywa spisują się najlepiej. Fotel na płozach jest wygodniejszy, łatwy do przesuwania, a raz ustawiony stoi bardzo stabilnie.
    fotele

    Fotel do odpoczynku


    W domu z przyjemnością siadamy w fotelu by wypić filiżankę kawy,  oglądać TV, czytać, surfować w Internecie itd. Fotel zapewniający nam komfortowy wypoczynek jest jednoosobowy. Musi mieć odpowiednie siedzisko, zagłówek, kąt nachylenia, podłokietniki. Dobrze, gdy dopasowuje swój kształt do ruchów osoby siedzącej. Głębokość i szerokość siedziska powinna wynosić, co najmniej 40 cm.  W przestronnych salonach możemy pozwolić sobie na ustawienie nawet kilku foteli, dobierając najwygodniejszy dla każdego z domowników. Niestety ograniczona przestrzeń mniejszych pokoi dziennych zmusza nas do kompromisu wyboru jednego, dwóch foteli, bardziej uniwersalnych. Są tacy, którzy lubią zatopić się w miękkim oparciu i siedzisku, dla innych ważniejsze jest stabilne podparcie. Bez względu na to, dobrze wyprofilowany fotel podpiera lędźwie i kark, co odciąża kręgosłup podczas wypoczynku. Na komfort wpływają materiały, z jakich mebel został wykonany. Odpowiednie wypełnienie, czyli wysokiej jakości pianki oraz sprężyny faliste zapewniają sprężystość i gwarantują zachowanie formy. Zwracajmy też uwagę na rodzaj tapicerki – tkaniny lub skóry maja odmienne walory dotykowe i użytkowe. Znakomitym dodatkiem do fotela będzie  dostawiany podnóżek, który pozwoli porządnie się zrelaksować, wspierając nogi a tym samym plecy i pozwalając zachować odpowiednią pozycję.
    Producenci oferują coraz większy wybór foteli z funkcją relaksu. Pozwala ona na wypoczynek w pozycji siedzącej jak i półleżącej. Rozkładany podnóżek zapewnia ulgę dla zmęczonych nóg i poprawę krążenia. Ruchome zagłówki podtrzymują głowę podczas czytania, oglądania TV bądź drzemki. Najprostszy jest model manualny (funkcja relaksu rozkłada się siłą mięśni). Zaawansowanym rozwiązaniem jest elektryczna funkcja relaksu, sterowna z a pomocą pilota. Za dotknięciem sensora fotel sam dopasowuje się do naszych potrzeb.
    masaż

    Fotele z funkcją masażu


    Najlepiej zdecydować się na zakup w firmie specjalizującej się w sprzedaży foteli masujących. Sprzedawcy bardzo dobrze znają produkt i potrafią nam doradzić. Na ceny wpływ ma kilka czynników. Oczywiście im więcej funkcji tym cena rośnie. Najtańsze są fotele produkowane w Chinach, potem USA a najdroższe produkuje Japonia. W klasie ekonomicznej zakupimy fotel zapewniający relaksacyjny masaż pleców bez dodatków typu masaż stóp czy rąk. Fotele zaawansowane (ok. 7-10 tyś zł) są rozbudowane o kolejne funkcje i dodatki (poduszki powietrzne, dodatkowe masażery, podgrzewanie). W klasie ekskluzywnej fotele dopracowane są do perfekcji z chirurgicznie precyzyjnym masażerem oraz innowacyjnymi technikami. Renomowani sprzedawcy proponują prezentację indywidualną bez obowiązku zakupu. Czasami na rynku pojawiają się maty masujące na stelażu imitującym fotel. Pod powłoką tapicerki zainstalowane są kręcące się wokół własnej osi kółeczka, ewentualnie wibracja i ogrzewanie. Jeśli to nam odpowiada zdecydowanie lepiej kupić matę masującą w kwocie do tysiąca złotych i rozłożyć na zwykłym fotelu czy krześle.



     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - W wygodnym fotelu

    Komentarze
    Piękne te uszaki! Ostatnio na allegro znalazłam podobne w niezłej cenie, bo około 600 zł. Warto sobie sprawić taki fotelik, bo przydaje się niezależnie od wieku i ilości czasu spędzanego w domu. Zanurzyć się w takim ulubionym fotelu po ciężkim dniu pracy to niesamowite uczucie.
    2018-09-28 16:03:02
    Martyna


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush