Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ściana nad blatem kuchennym - co zamiast płytek?

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Nowoczesne rozwiązania i materiały coraz częściej pojawiają się w naszych kuchniach. Nie tylko elegancko się prezentują, ale podnoszą komfort pracy podczas przygotowywania posiłków. Ściana łącząca blat kuchenny i meble to miejsce, które często się brudzi, zachlapuje itp. Dlatego materiał na ścianę nad blatem starajmy się wybrać tak, aby nam służył, a nie przysparzał dodatkowej pracy.
    Urządzenie kuchni to nie lada wyzwanie. Ważne jest nie tylko prawidłowe rozmieszczenie stref, wybór trwałych mebli, które posłużą nam przez długie lata, ale również praktycznych materiałów. To, co w kuchni przykuwa największą uwagę, to ściana nad blatem. Wariacji na temat sposobów jej wykończenia jest dziś wiele, jednak nie wszystkie materiały spełnią nasze oczekiwania. Szczególnie, jeśli zależy nam na tym, by kuchnia była łatwa do utrzymania w czystości. Płytki to wybór najbardziej popularny, jednak wymaga klejenia i fugowania, co oznacz remont i bałagan. Ponadto na fugach z łatwością gromadzi się kurz i tłuszcz, a tę przestrzeń nie łatwo wyczyścić. W jaki więc sposób wykończyć ścianę nad kuchennym blatem, aby aranżacja była nie tylko funkcjonalna, ale też  ładnie się prezentowała?

    Panele szklane


    Ulubionym aktualnie rozwiązaniem jest umieszczanie na ścianie nad blatem szklanych paneli. Szkło może być przezroczyste - wtedy pod panelem możemy umieścić swoje ulubione zdjęcia, przepisy kulinarne lub dowolną tapetę. Możemy również wybrać szkło kolorowe lub mleczne. Wykończenie może być gładkie na połysk lub matowe. Jest to praktyczne rozwiązanie - szkło niczym nie zachodzi, nie brudzi się, a hartowane jest bardzo wytrzymałe na przypadkowe uderzenia. Co więcej ściana jest jednolita, bez łączeń typu fugi charakterystycznych dla płytek ceramicznych. Zwiększa to jego walory estetyczne oraz ułatwia czyszczenie. Materiał ten idealnie pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.
    ablat

    Mozaika


    Mozaika to okładzina, składająca się z małych elementów, którą z powodzeniem możemy zastosować na ścianach i podłogach w kuchni. Może być ona wykonana z ceramiki, szkła, kamienia naturalnego, a nawet metalu lub drewna. Dozwolone jest również łączenie różnych tworzyw. Zestawienie takie daje nieograniczone możliwości dekoracyjne. Jej największą zaletą – poza indywidualnym urokiem - jest możliwość łatwego dopasowania do najbardziej fantazyjnych krzywizn i nieregularnych powierzchni.

    Blacha stalowa, aluminiowa lub miedziana


    W nowoczesnych kuchniach wraz z dużą ilością szkła, aluminium pojawiają się panele stalowe ze stali nierdzewnej. Można zastosować też blachę aluminiową czy miedzianą, przy czym aluminium będzie się łatwo rysować a miedź utleniać na kolor zielonkawy co wymaga dużo pracy aby blachy lśniły czystością. Stal szlachetną najlepiej z wykończeniem szczotkowanym wystarczy przetrzeć oliwką dziecięcą, aby wyglądała czysto i nie miała smug.
    ablat1

    Kamień naturalny nad blatem


    Rozwiązanie urokliwe, ponadczasowe, ale z pewnością też jedno z droższych.  Kamień naturalny  na ścianę w kuchni. Do wyboru mamy granit, marmur i trawertym, ew. mozaikę onyksową. Na ścianę każdy kamień będzie się nadawał, przy czym granit będzie najwytrzymalszy nawet bez impregnacji. Trawertyn z racji swej porowatości oraz marmur z racji swej skłonności do zabrudzeń należy na wstępie dobrze zaimpregnować.

    Drewno


    Wybór drewna na kuchenną okładzinę ociepli każdą aranżację. Jeśli decydujemy się na naturalne drewno koniecznie zadbajmy o regularną konserwację oraz sięgajmy raczej po gatunki egzotyczne niż rodzime. Świetną alternatywą jest jednak płyta laminowana imitująca drewno, którą dopasujemy do powierzchni blatu. 
    ablat2

    Farba, emalia, tynk strukturalny żywiczny, tapeta


    Czasem w aranżacjach kuchennych spotykamy ściany pomalowane farbami, emaliami a także pokryte tynkiem strukturalnym - elewacyjnym. Mimo, że wykończenia takie są odporne na bryzgającą wodę, to z racji swej porowatości bardzo trudno utrzymać je w czystości. Takie rozwiązania są jednak najtańsze i mogą służyć jako przejściowe. Wybierając farbę, sięgajmy po tą przeznaczoną do wnętrz narażonych na zwiększoną wilgotność, dzięki czemu zyskamy pewność lepszej ochrony oraz łatwiej pozbędziemy się śladów wilgoci i zabrudzeń.  Tapeta lub fototapeta na ścianie daje możliwość wprowadzenia różnorodnych wzorów. Aby cieszyć się jej walorami wybierzmy najwytrzymalsze tapety winylowe, które można również czyścić. 


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Ściana nad blatem kuchennym - co zamiast płytek?

    Komentarze
    Drewno podoba mi się najbardziej! Fajne są też te mozaiki, ale z kolei one chyba jak w przypadku kafelków będą się brudzić i będą trudniejsze do wyczyszczenia przez nierówną powierzchnię? Najbardziej funkcjonalne wydaje się to szkło, szczególnie że jest chyba z milion wzorów do wyboru, co dodatkowo nadaje charakteru kuchni :)
    2018-09-28 16:03:02
    nicki


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush