Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Wentylacja z rekuperacją

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Wczoraj pisałam o tym jak ważnym zagadnieniem jest prawidłowa wentylacja naszych domów. Dziś kilka słów więcej o rekuperacji. To nowoczesny system wentylacji, który warto bliżej poznać. Jest niezastąpiony, szczególnie dziś, gdy budujemy szczelne domy z porządną warstwą ocieplenia, energooszczędną płytą fundamentową i potrójnymi szybami w oknach. W tych warunkach wentylacja grawitacyjna nie działa.

    Co to jest rekuperacja?


    To odzyskanie energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja dostarcza świeże filtrowane zewnętrzne powietrze usuwając z pomieszczeń powietrze zużyte z zawartością CO2. Do takiej wymiany dochodzi w całym domu przez cały rok. Dodatkowo w okresie zimowym dzięki rekuperacji można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynku nawet do 50%.
    rekup

    Korzyści z posiadania rekuperacji


    W domu wentylowanym mechanicznie czuć świeżość! Ciągła wymiana powietrza usuwa zużyte - pełne dwutlenku węgla, wirusów, bakterii, roztoczy i brzydkich zapachów i napełnia nasze pomieszczenia świeżym powietrzem zewnętrznym. To tak jakbyśmy byli na spacerze, nawet wtedy, gdy okna są szczelnie zamknięte. Oszczędzamy na ogrzewaniu, bo wymiennik ciepła w rekuperatorze odzyskuje część ciepła z wywiewanego powietrza i ogrzewa nim powietrze wtłaczane. Oprócz zwykłej filtracji możemy jonizować powietrze nawiewane. Latem nie mamy problemu owadów w naszych pomieszczeniach, ponieważ nie trzeba otwierać okien.

    Jak działa instalacja z rekuperatorem?


    Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest przez otwór w budynku (czerpnię) i za pomocą kanału trafia do centrali wentylacyjnej. Następnie kierowane jest na wymiennik ciepła, zimą zostaje w nim podgrzane, latem schłodzone. Przepływ powietrza umożliwia wentylator wbudowany w centralę. Po wyjściu z centrali powietrze siecią przewodów rozprowadzone jest po domu i wpływa do pomieszczeń za pośrednictwem nawiewników. Kratki wywiewne wciągają zużyte powietrze z wnętrza i kanałami wywiewnymi przesyłają z powrotem do centrali. Wentylator wyciągowy kieruje powietrze do wymiennika, z centrali kierowane jest do wyrzutni powietrza na dachu.
    rekup

    Przemyślana inwestycja


    Na rekuperacje zdecyduj się jak najwcześniej, najlepiej na etapie projektowania domu. Ewentualny montaż instalacji i ostatni dzwonek na decyzje to stan surowy zamknięty. Rekuperator można umieścić niemal wszędzie tzn. w każdym pomieszczeniu technicznym. W domach piętrowych często montowany jest na poddaszu, przy czym dach musi być izolowany. Pamiętaj w domach z wentylacją mechaniczną kominy do wentylacji grawitacyjnej są zbędne. Zdecyduj się na urządzenie wysokiej klasy z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniającym najwyższy odzysk ciepła. Ponieważ rekuperacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów wiele firm oferuje usługi na zróżnicowanym poziomie cenowym. Bądź czujny, starannie zapoznaj się z propozycjami, od szczegółów zależy sprawna praca całego systemu. Istotne, aby projekt i wykonawstwo należało do jednej firmy wtedy odpowiedzialność jest po jednej stronie. Na co warto zwrócić uwagę wybierając rekuperator:
    - wysoki odzysk ciepła
    - głośności z jaką urządzenie pracuje
    - możliwość zastosowania filtrów o podwyższonej klasie filtracji
    - jaka jest wydajność przy określonym sprężeniu
    - jakie jest zużycie prądu (urządzenie pracuje 24 godziny)
    - czy współpracuje z automatycznym systemem inteligentnego domu
    Dodatkowo możemy zastanowić się nad zamontowaniem gruntowego wymiennika ciepła, który zyskuje darmową energię z ziemi zapewniając zyskanie chłodu latem i ciepła zimą. Można również pomyśleć o urządzeniu jonizująco-oczyszczającym, które wzbogaci nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Wentylacja z rekuperacją

    Komentarze
    Aż szkoda, że nie było takich rozwiązań, gdy my się budowaliśmy. Brzmi bardzo wygodnie. Fakt, trzeba jednorazowo zainwestować więcej pieniążków, później pewnie też raz na jakiś czas przy konserwacji czy wymianie jakichś elelementów, ale i tak zalety wydają się znacznie przewyższać wady.
    2018-09-28 16:03:02
    Andrzej


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush