Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Wentylacja w domu

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    W każdym domu musi być system odpowiedzialny za wentylację pomieszczeń. Nieważne czy będzie to wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna, ważne, aby była skuteczna. Zadaniem wentylacji w budynku jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Jest to niezbędne do oddychania, naszego dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania takich urządzeń jak kominki czy kotły grzewcze.
    Często nie zdajemy sobie sprawy o ważności wentylacji. Natomiast długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej zawartości zanieczyszczeń niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Wywołuje bóle głowy, senność, ogólne osłabienie a w skrajnych przypadkach arytmię serca, podrażnienie błon śluzowych i depresję. Czy zastanawialiście się jak wzrasta stężenie dwutlenku węgla w sypialni podczas nocy? Przytaczam dane z badania, które przeprowadzono w sypialni o powierzchni 12 m2, w której spały dwie osoby. Przy zamkniętych oknach poziom CO2 stopniowo wzrastał by
    ok. godziny 6 rano osiągnąć poziom 2700 ppmów. Dopuszczalne normy przewidują górny próg 1000 ppmów.  Zatem do mieszkania trzeba w zaplanowany sposób dostarczyć świeże powietrze zewnętrzne, zapewnić jego przepływ we wszystkich pomieszczeniach i sprawne usunięcie na zewnątrz.
    nawiew

    Wentylacja naturalna


    Wentylacja naturalna wykorzystuje samoczynny ruch powietrza. Wyróżniamy infiltrację czyli niekontrolowany napływ powietrza (od wiatrów i różnicy temperatur) do pomieszczenia przez nieszczelność przegród budowlanych i eksfiltrację czyli wypływanie powietrza z pomieszczeń przez nieszczelności.
    W domach jednorodzinnych przeważa wentylacja grawitacyjna. Jest to najstarszy i najprostszy sposób wymiany powietrza. Działa ona wykorzystując różnicę temperatury powietrza (różnicę ciśnień) w pomieszczeniach i na zewnątrz. Świeże powietrze napływa przez nawiewniki montowane w oknach lub drzwiach, a zużyte usuwane jest kratkami wywiewnymi. Wyloty zużytego powietrza mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach. Wentylacja grawitacyjna działa, gdy stolarka okienna nie jest szczelna, oraz wewnątrz jest znacznie cieplej niż na zewnątrz (różnica temperatury, co najmniej 12 stopni C.). Tylko w tym wypadku różnica ciśnień powoduje samodzielne przemieszczanie się powietrza przez komin na zewnątrz (w kominie wytwarza się, tzw. cug). Nie zawsze te dwa kryteria są spełnione, dlatego skuteczność wentylacji grawitacyjnej jest ograniczona. Bardzo często wentylacja nie działa prawidłowo z powodu określonych działań mieszkańców np. montaż szczelnych okien bez nawiewników, zaklejanie kratek wentylacyjnych, zanieczyszczenie kratek wentylacyjnych.

    Wentylacja mechaniczna


    Ten rodzaj wentylacji zapewnia sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych, jak również redukuje straty ciepła. Wywiew i nawiew kontrolowane są przez urządzenia, a intensywność wentylacji może być dostosowywana do konkretnych potrzeb. Ważne! W pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną nie wolno stosować wentylacji grawitacyjnej. Warto wyposażyć dom w wentylację z rekuperacją. Chodzi o to, że zużyte powietrze zanim zostanie wyprowadzone na zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła. Najlepiej podjąć decyzję w fazie projektu. W przypadku tej wentylacji okna w pomieszczeniu mogą być nieotwieralne, a to wpływa na wybór stolarki. Oczywiście poniesiemy znaczne jednorazowe koszty związane z zakupem dobrego rekuperatora oraz wykonaniem instalacji, na szczęście nie potrzebujemy kominów, nawiewników oraz przewodów wentylacyjnych.  Zastosowanie systemu nawiewno-wywiewnego z odzyskiem ciepła wymaga projektu z opisem technicznym, rysunkami rozprowadzenia instalacji, uwzględnienia parametrów wszystkich elementów i centrali wentylacyj
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Wentylacja w domu

    Komentarze
    W wentylacji domowej bardzo ważna jest ochrona przed smogiem. Jak się otwiera okno w dużych miastach to powietrze jest jeszcze gorsze niż to "zużyte" w domu.
    2018-09-28 16:03:02
    Wąski

    Kiedy będzie technologia oczyszczająca powietrze w sposób idealny, którą będzie można zamontować w domu. Do tego tania i łatwa w obsłudze :P
    2018-09-28 16:03:02
    Misiek


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush