Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wpływ kolorów na zdrowie i samopoczucie

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Natura, nasz pierwotny dom jest barwna i zmienna. W instynktownym postrzeganiu wpisany jest wpływ kolorów na nasze samopoczucie i zdrowie. 80% wszystkich wrażeń zmysłowych człowieka to wrażenia wzrokowe, a kolor dostrzegamy, jako pierwszy, jeszcze przed kształtem. Warto, więc z większą świadomością wykorzystywać go w architekturze i wnętrzach. Zaczerpnijmy z pięknej palety możliwości.

  Moc kolorów


  Ciężko wyobrazić sobie świat bez kolorów. Kwitnące rośliny, błękity nieba, jesień mieniąca się pomarańczowo i złotem, wschody i zachody słońca… Wszystko to radość, jaką niesie nam postrzeganie bogactwa kolorów. Jednak ostatnim czasem kolory pomału znikają z naszego otoczenia. Miasta, biura, mieszkania stają się stonowane. Żyjemy pośród bieli, szarości, czerni. Niezaprzeczalnym jest fakt, że kolory mają ogromną moc. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo wpływają na nasze emocje, poprawiają nastrój, relaksują lub drażnią – przez to są tajną bronią marketingu i terapeutów. Powstało nawet pojęcie „psychologia kolorów”.
  kołobarw

  Wpływ koloru na nasze  zdrowie i samopoczucie


  Na wybór kolorów we wnętrzu niewątpliwie wpływa nasze upodobanie, gust i to, jakie barwy lubimy a których nie. Na pewno jednak wszystkie wywierają konkretny wpływ nasz nastrój, kondycję i psychikę. Poznajmy oddziałowywanie najpopularniejszych kolorów stosowanych w naszych wnętrzach.
  BIAŁY – czysty i świeży.  Daje wrażenie przestronności. We wnętrzu przynosi spokój, ale w nadmiarze działa zbyt tłumiąco na osoby samotne i pozbawione energii. Osobom zdecydowanym, dynamicznym daje poczucie swobody.
  CZARNY – jako dodatek dodaje wyrazu i elegancji, kropla czarnego wygasza żywe kolory. Nadmiar czerni stwarza ponury nastrój i nie jest wskazany dla osób przygnębionych, niepewnych siebie, niezdecydowanych.
  SZARY – jest kolorem najbardziej neutralnym, nie pobudza i nie uspokaja. Jest doskonałym tłem dla innych kolorów.
  NIEBIESKI – barwa nieba i wody.  Jasnoniebieski kolor daje lekkość, relaks, powietrze. Sprzyja odpoczynkowi i koi nerwy.  Bardzo dobry dla osób wyczerpanych. Niebieskie wnętrze potęguje samodzielność i ułatwia podejmowanie decyzji. Warto przełamywać go ożywczą barwą z ciepłych tonacji.
  ZIELONY – wywołuje wrażenie bezpieczeństwa, silnie kojarzy sie z naturą. W mieszkaniu bardzo korzystnie stosować odcienie wiosennej trawy, limonki, mięty, groszku. Pozwalają wyciszyć się, zebrać i uporządkować myśli. Zieleń odbudowuje optymizm.
  CZERWONY – barwa dominująca i mocno przyciągająca uwagę. Kolor dobry do pomieszczeń, w których wymaga się aktywności fizycznej i do jadalni lub kuchni, bo pobudza apetyt. W niewielkich dawkach pomaga w depresji i zmęczeniu, bo przyspiesza krążenie krwi, lecz w nadmiarze wywołuje agresję.
  ZÓŁTY – pogodnie rozwesela pomieszczenie. Sprzyja koncentracji, wzmacnia kreatywność, dlatego w szczególności polecany do pomieszczeń przeznaczonych do nauki i pracy. To kolor doskonały do niedoświetlonych wnętrz pozbawionych dostępu słońca.
  POMARAŃCZOWY – radość i pozytywna energia. Pobudza chęć do działania.
  FIOLETOWY – w tonacjach jasnych kolor bardzo łagodny w ciemnych elegancki.  Rozwija kreatywność i intuicję, łagodzi bezsenność.
  BRĄZOWY – kolor ciepły i bezpieczny tworzy atmosferę wygody i przytulności. Wskazany dla osób ceniący stabilizację. To naturalne, neutralne tło dla innych kolorów (szczególnie zieleni i niebieskości).
  W kolejnym blogu opowiem więcej o podziale barw na ciepłe i zimne. Podpowiem również jak umiejętnie dobierać kolorystyczne zestawienia. Zapraszam do lektury.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Wpływ kolorów na zdrowie i samopoczucie

  Komentarze
  Tak kocham szarości, a okazuje się, że są dobre jedynie na tło ;) W kuchni polecam kolor niebieski - jeśli wierzyć w psychologię kolorów, zmniejsza apetyt ;)
  2018-09-28 16:03:02
  CzarnaKawa


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati