Mniej znaczy więcej
Zgodnie z regułą buddyjskich mnichów wystarczy nam dokładnie „tyle ile trzeba”. Jeśli zatem pragniemy by w domu znaleźć ukojenie nerwów i wyciszenie kierujmy się zasadą mniej znaczy więcej. Nadmiar rzeczy rozprasza myśli. Wiele rozważań poświęconych jest w tej chwili zagadnieniom bałaganu i ciężarowi posiadania zbyt dużej ilości rzeczy, (których często wcale nie potrzebujemy). Ma to wpływ na poziom naszego zmęczenia, masę ciała, może być nawet przyczyna depresji. Dlatego wnętrza w stylu zen zachowują staranną równowagę pomiędzy liczbą przedmiotów i wolną przestrzenią.
Puste pokoje – nie
Japońscy zwolennicy zen pozbywali się ze swoich domów wszystkiego, pozostawiając tylko niski stolik, przy którym zasiadano na matach. Europejscy architekci bardziej liberalnie podeszli do tematu, wprowadzając do swoich projektów niektóre założenia. Wnętrza zen to ścisły związek z przyrodą. Natura jest źródłem do pozyskiwania materiałów, z niej czerpie się wzorce kolorystki i ozdób. Niewiele mebli, dekoracji, lecz tym lepiej można dostrzec ich wypracowaną formę i piękno detalu.
Ważne zasady
Obowiązują kolory ziemi (oznaczające optymizm i spokój) – brązy, beże, szarości, biel, zgaszone zielenie i delikatne szare błękity. W akcentach wyrazista czerń oraz czerwień (symbol życia i energii) często również purpura, róż i fiolet (kolory pobudzające i sprzyjające woli walki). Dobrze, jeśli zdecydujemy się na jedna
z tych barw we wszystkich dodatkach, może różnić się odcieniami. Wykorzystujemy naturalne materiały: drewno, kamień, bambus, bawełnę, jedwabie, plecione trawy, papier ryżowy. Meble powinny być niskie o prostej, geometrycznej formie. Elementy dekoracyjne na meblach nawiązują do tradycji Japonii, mogą to być ażurowe daszki i delikatne nadstawki komód. Regały z asymetrycznym rozkładem półek pozwalają wyeksponować tematyczne bibeloty. Na rynku świetną kolekcję mebli ma w swojej ofercie marka Meble VOX (Kokeshi). Łóżkiem często bywa materac obudowany jedynie drewniana skrzynią. Charakterystycznym elementem jest parawan nawiązujący do ekranów shoji (ruchomy ekran do dzielenia pokoju składający się z drewnianych ramek wypełnionych tradycyjnym papierem japońskim). Parawan zapewnia nam stworzenie sobie kącika prywatności bez odcinania się ścianami. Przedmioty są wielofunkcyjne np. materac futonowy rozłożony jest łóżkiem, a po złożeniu wygodnym fotelem. Ukryte w podestach i stolikach szufladki, przegródki, półeczki to przestrzeń do przechowywania.
Światło białe rozproszone przez klosze z papieru lub mlecznego szkła. Jako przysłonięcie okna zastosowanie mają bambusowe żaluzje lub jedwabne zasłony. Uroku wnętrzom dodają ozdoby inspirowane Dalekim Wschodem. Delikatna porcelana, laleczki Kokeshi, laka, grafiki. Woda to bardzo ważny element odpowiedzialny za duchowość i emocje, dlatego pomocna jest obecność akwarium lub niewielkiej dekoracyjnej fontanny.
Bonsai i ikebana
Motywy roślinne w stylistyce zen to czysta sztuka. Drzewo w naczyniu, czyli bonsai to zminiaturyzowane rośliny o płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu. Uzyskanie doskonałej formy to rezultat wieloletniej pielęgnacji. Do uprawy wybiera się gatunki o zdrewniałych pędach (dęby, sosny, świerki, jałowce). Drzewko bonsai nigdy nie jest skończone, wymaga stałych zabiegów polegających na podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu pędów oraz owijaniu drutem gałęzi, by nadąć im kształt.
Ikebana, japońska szkoła układania kwiatów, której początki sięgają VI wieku naszej ery. Przy układaniu kwiatów liczy się każdy szczegół.