Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  ZEN - zamieszkaj w oazie spokoju

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Czym jest zen? Z tym słowem spotykamy się dość często, szczególnie w tekstach związanych z filozofią i duchowością. Zen to szkoła buddyzmu powstała w Chinach za czasów dynastii Tang. Kładzie nacisk na samokontrolę, medytację, wgląd w naturę. Nie do końca możemy zdefiniować to pojęcie, gdyż bardzo zależy od własnej intuicji i wewnętrznego odczuwania. Ucieknijmy od zgiełku codzienności.

  Mniej znaczy więcej


  Zgodnie z regułą buddyjskich mnichów wystarczy nam dokładnie „tyle ile trzeba”. Jeśli zatem pragniemy by w domu znaleźć ukojenie nerwów i wyciszenie kierujmy się zasadą mniej znaczy więcej. Nadmiar rzeczy rozprasza myśli. Wiele rozważań poświęconych jest w tej chwili zagadnieniom bałaganu i ciężarowi posiadania zbyt dużej ilości rzeczy, (których często wcale nie potrzebujemy). Ma to wpływ na poziom naszego zmęczenia, masę ciała, może być nawet przyczyna depresji. Dlatego wnętrza w stylu zen zachowują staranną równowagę pomiędzy liczbą przedmiotów i wolną przestrzenią.

  Puste pokoje – nie


  Japońscy zwolennicy zen pozbywali się ze swoich domów wszystkiego, pozostawiając tylko niski stolik, przy którym zasiadano na matach. Europejscy architekci bardziej liberalnie podeszli do tematu, wprowadzając do swoich projektów niektóre założenia. Wnętrza zen to ścisły związek z przyrodą. Natura jest źródłem do pozyskiwania materiałów, z niej czerpie się wzorce kolorystki i ozdób. Niewiele mebli, dekoracji, lecz tym lepiej można dostrzec ich wypracowaną formę i piękno detalu.
  zen

  Ważne zasady


  Obowiązują kolory ziemi (oznaczające optymizm i spokój) – brązy, beże, szarości, biel, zgaszone zielenie i delikatne szare błękity. W akcentach wyrazista czerń oraz czerwień (symbol życia i energii) często również purpura, róż i fiolet (kolory pobudzające i sprzyjające woli walki). Dobrze, jeśli zdecydujemy się na jedna
  z tych barw we wszystkich dodatkach, może różnić się odcieniami. Wykorzystujemy naturalne materiały: drewno, kamień, bambus, bawełnę, jedwabie, plecione trawy, papier ryżowy. Meble powinny być niskie o prostej, geometrycznej formie. Elementy dekoracyjne na meblach nawiązują do tradycji Japonii, mogą to być ażurowe daszki i delikatne nadstawki komód. Regały z asymetrycznym rozkładem półek pozwalają wyeksponować tematyczne bibeloty. Na rynku świetną kolekcję mebli ma w swojej ofercie marka Meble VOX (Kokeshi).  Łóżkiem często bywa materac obudowany jedynie drewniana skrzynią. Charakterystycznym elementem jest parawan nawiązujący do ekranów shoji (ruchomy ekran do dzielenia pokoju składający się z drewnianych ramek wypełnionych tradycyjnym papierem japońskim). Parawan zapewnia nam stworzenie sobie kącika prywatności bez odcinania się ścianami.  Przedmioty są wielofunkcyjne np. materac futonowy rozłożony jest łóżkiem, a po złożeniu wygodnym fotelem. Ukryte w podestach i stolikach szufladki, przegródki, półeczki to przestrzeń do przechowywania.
  Światło białe rozproszone przez klosze z papieru lub mlecznego szkła. Jako przysłonięcie okna zastosowanie mają bambusowe żaluzje lub jedwabne zasłony. Uroku wnętrzom dodają ozdoby inspirowane Dalekim Wschodem. Delikatna porcelana, laleczki Kokeshi, laka, grafiki. Woda to bardzo ważny element odpowiedzialny za duchowość i emocje, dlatego pomocna jest obecność akwarium lub niewielkiej dekoracyjnej fontanny.
  zen2

  Bonsai i ikebana


  Motywy roślinne w stylistyce zen to czysta sztuka. Drzewo w naczyniu, czyli bonsai to zminiaturyzowane rośliny o płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu. Uzyskanie doskonałej formy to rezultat wieloletniej pielęgnacji. Do uprawy wybiera się gatunki o zdrewniałych pędach (dęby, sosny, świerki, jałowce). Drzewko bonsai nigdy nie jest skończone, wymaga stałych zabiegów polegających na podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu pędów oraz owijaniu drutem gałęzi, by nadąć im kształt.
  Ikebana, japońska szkoła układania kwiatów, której początki sięgają VI wieku naszej ery. Przy układaniu kwiatów liczy się każdy szczegół.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush